Ile czasu idzie list priorytetowy z Poczty Polskiej?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W dobie Internetu i możliwości nawiązywania kontaktu z dowolnymi osobami czy instytucjami drogą mailową ludzie wysyłają coraz mniej listów. Czasami jednak są one nieodzowne, a konieczność wysłania listu tradycyjnego staje się koniecznością na przykład podczas załatwienia spraw urzędowych.

Dziś wciąż list priorytetowy jest jedną z najpopularniejszych form doręczania przesyłek do adresata. Czym właściwie jest, jak go wysłać i jak długi jest czas oczekiwania na jego dostarczenia do adresata?

Co to jest list priorytetowy?

Najważniejszą różnicą pomiędzy listem priorytetowym a ekonomicznym jest czas doręczenia, który w przypadku listu priorytetowego jest krótszy. List tego rodzaju bardzo często mylony jest z listem poleconym, ale to nie to samo. Wszystkie listy polecone są zarejestrowane przez Pocztę Polską. Podczas gdy tradycyjna korespondencja jest przez nadawcę wrzucana do skrzynki i formalnie nie ma żadnego dowodu na jej wysłania ani również odebranie przez adresata, w tym wypadku jest zgoła inaczej.

Wysyłając list polecony każdy nadawca otrzymuje dowód nadania, a z kolei odbiorca musi osobiście pokwitować odbiór listu. Listy polecone są zawsze rejestrowane w ten sam sposób, a nadawca listu może śledzić go online. Wystarczy wpisać numer przesyłki na odpowiedniej stronie eMonitoringu Poczty Polskiej, aby dowiedzieć się, co dzieje się aktualnie z przesyłką. List polecony z kolei można wysłać jako ekonomiczny lub priorytetowy, a więc taki, który dotrze do adresata szybciej.

Warto podkreślić, że każdy może złożyć wniosek o pozostawianie listów poleconych w skrzynce, dzięki czemu nie będzie konieczności, aby odbierać je z poczty, jeśli listonosz nie zastanie nas w domu. Należy jednak pamiętać o tym, że usługa nie obejmuje listów z potwierdzeniem odbioru oraz przesyłek o większych gabarytach.

Jak długo idzie list priorytetowy?

To właśnie czas potrzebny na dostarczenie listu priorytetowego najczęściej decyduje o tym, że ktoś decyduje się właśnie na ten wariant. O ile zwyczajny list ekonomiczny idzie do adresata maksymalnie trzy dni robocze od dnia następnego po nadaniu, o tyle list priorytetowy dociera do adresata na drugim dzień. Warunkiem jest to, że dzień wcześniej został nadany przed godziną piętnastą. Dzięki tej usłudze można więc dostarczyć ważną przesyłkę, dokumenty czy oryginalne pismo urzędowe w czasie trzykrotnie krótszym, co w wielu przypadkach ma wielkie znaczenie.

Ile kosztuje list priorytetowy?

Ceny listów i przesyłek priorytetowych w 2024 roku są zależne od kilku czynników, a mianowicie od gabarytów i statusu przesyłki. Listy nierejestrowane priorytetowe kosztują 4,80zł, 5.40zł oraz 8zł dla formatów: S (do 500g), M (do 1000g) oraz L z ograniczeniem do 2000g. Ceny te będą odpowiednio wyższe w przypadku listów poleconych priorytetowych, które kosztują 8,80zł, 9,30zł oraz 18,30zł dla formatów S (do 500g), M (do 1000g) oraz L z ograniczeniem do 2000g.

Listy polecone z zadeklarowaną wartością w tym wypadku będą kosztowały 15zł za format S, 15,50zł za format M oraz 22,40zł za format L. W tym miejscu warto podkreślić, że format S to najmniejsza dostępna opcja dla przesyłek listowych, a list musi mieć wówczas wymiary od 90x140mm do 230X180mm. W formacie M minimialne wymiary to 90x140mm, a maksymalne 325x230mm, a w przypadku formatu L suma wymiarów nie może przekraczać 900mm, a waga 2000g. Kolejne podwyżki w cenach przesyłek priorytetowych nie dotyczą już listów, tylko paczek. Wówczas cena również zależna jest od czynników takich, jak waga, gabaryty oraz obecność lub brak zadeklarowanej wartości.

Jak wysłać list priorytetowy?

Jeszcze na początku lat dwutysięcznych takie pytanie mogłoby się wydawać absurdalne, a z pewnością nikt nie miałby problemów z odpowiedzią. Tymczasem cyfryzacja i komputeryzacja doprowadziły do tego, że nowe pokolenia muszą sprawdzić informacje na ten temat w sieci zanim dotrą na pocztę. Wysyłanie listu priorytetowego nie jest skomplikowane. Mit twierdzący inaczej bierze się raczej ze wspomnianym wyżej myleniem listu priorytetowego z poleconym.

W tym drugim przypadku należy na poczcie poprosić o stosowny formularz, a następnie podejść z nim do okienka, aby wysłać list. Tymczasem w przypadku listu priorytetowego wystarczy tylko poprosić o naklejkę z napisem “PRIORYTET”. Pracownik poczty ma obowiązek zważyć list, aby odpowiednio wycenić jego przesyłkę, a po naklejeniu naklejki i uiszczeniu opłaty przez klienta sprawa jest załatwiona. Wykupienie naklejki i umieszczenie jej na kopercie przez pracownika poczty powoduje, że list zostanie dostarczony do adresata już na drugi dzień, jeśli tylko zostanie nadany do godziny piętnastej. Jeśli zaś oczekujemy potwierdzenia odebrania listu przed adresata, powinniśmy jednocześnie zdecydować się na list polecony, ponieważ jedna opcja nie wyklucza drugiej.

Czytaj również

Oceń: