Ile czasu idzie list polecony z Poczty Polskiej?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Dyskusje na temat niuansów odróżniających poszczególne listy od siebie jeszcze parę dekad temu nie miały sensu, ponieważ każdy dysponował taką wiedzą. To tak, jakby dziś tłumaczyć komuś, czym różni się wiadomość SMS od e-maila. Tymczasem właśnie komputeryzacja i cyfryzacja sprawiły, że wiele osób gubi się w tematyce obejmującej szeroko pojęte usługi dostępne na poczcie.

Czym jest list polecony, ile kosztuje i jak długo trzeba czekać na jego dostarczenie?

Co to jest list polecony?

List polecony to idealny wariant dla każdego, kto chce mieć dowód na wysłanie danej przesyłki, a także informację zwrotną o tym, że dotarła ona do adresata. W przypadku tradycyjnej korespondencji wystarczy zakleić kopertę, wpisać imię, nazwisko i dokładny adres adresata, przykleić stosowny znaczek, a następnie wrzucić kopertę do skrzynki. Wówczas nie ma jednak żadnego dowodu na to, że list został wysłany, a nadawca nie wie, czy i kiedy przesyłka dotarła do adresata.

Może to wiązać się z problemami, jeśli list zaginie albo dotyczy ważnych spraw urzędowych. Ryzyko to zupełnie nie istnieje w przypadku listów poleconych, ponieważ wszystkie z nich są zarejestrowane przez Pocztę Polską. Oznacza to, że nadawca otrzymuje potwierdzenia nadania, a dzięki numerowi przesyłki może ją śledzić na stronie eMonitoring Poczta Polska. Z kolei, kiedy list finalnie dotrze pod wskazany adres, odbiorca potwierdza podpisem odbiór, a adresat otrzymuje potwierdzenia doręczenia listu. Każdy człowiek może złożyć na poczcie wniosek o to, aby listy polecone były pozostawiane w skrzynce na listy, dzięki czemu nie ma konieczności odbierania ich na poczcie w razie nieobecności adresata. Usługa ta nie obejmuje jednak przesyłek o większych gabarytach oraz przesyłek z obowiązkowym potwierdzeniem odbioru.

Jak długo idzie przesyłka polecona?

Wszystko zależy od tego, czy jest to list polecony ekonomiczny czy też priorytetowy. W pierwszym przypadku list może dotrzeć do adresata w ciągu trzech dni roboczych, licząc od następnego dnia od nadania listu. Jeśli jednak nadawca wykupi naklejkę “PRIORYTET“, to list może zostać dostarczony już w kolejny dzień roboczy. Warunkiem jest jednak to, że zostanie nadany przed godziną piętnastą. A co jeśli listonosz nie zastanie adresata pod wskazanym adresem? Wówczas jego obowiązkiem jest pozostawienie w skrzynce informacji o tym, że list można odebrać na poczcie. Tam list może być przechowywany przez siedem dni, po których listonosz ponownie próbuje dostarczyć list. Jeśli adresat po raz kolejny nie odbierze listu pod wskazanym adresem, listonosz zostawia w skrzynce zawiadomienie powtórce, a list na tydzień wraca na wskazaną w awizo pocztę.

Ile kosztuje list polecony?

Cena listu poleconego jest zależna od gabarytów listu oraz od statusu samej przesyłki. Listy polecone kosztują kolejno 5,90zl, 6,30zł oraz 15,60zł za przesyłki ekonomiczne o formacie S, M i L. Format S oznacza przesyłkę, której waga nie przekracza 500g, a wymiary 230x160mm.

Format L w tym wypadku oznacza list, którego waga nie przekracza 1000g, a wymiary to maksymalnie 325x230mm, a z kolei format L oznacza przesyłki mające maksymalnie 2000g i których wszystkie wymiary (długość, szerokość i wysokość) w sumie nie przekraczają 900mm. Cennik ten zmienia się jednak znacząco, jesli list polecony ma być również priorytetowym. Jeśli komuś zależy na tym, aby list dotarł do adresata jak najszybciej, musi wykupić naklejkę z napisem “PRIORYTET”. Wówczas list o formacie S będzie kosztował 8,40zł, list o formacie M – 8,70zł, a za nadanie największego listu o formacie L zapłacimy 18,30zł.

Jak wysłać list polecony?

Wysyłanie listu poleconego warto rozpocząć od standardowych czynności, które dotyczą wszystkich wysyłanych listów. Pierwszym krokiem jest więc wypisanie w lewym górnym rogu koperty danych nadawcy, czyli swoich własnych. W prawym dolnym rogu koperty powinny się z kolei znaleźć dane adresata, a więc jego imię, nazwisko i adres składający się z ulicy, numeru domu i mieszkania, kodu pocztowego i nazwy miasta. do tej pory wszystko wygląda tak, jak w przypadku standardowych listów.

W przypadku listów poleconych konieczne jest jednak poproszenie pracownika poczty o specjalny formularz do listów poleconych, w których trzeba wpisać niezbędne informacje. Należą do nich imię, nazwisko, adres, miejscowość i kod pocztowy nadawcy, te same informacje dotyczące adresata, format przesyłki (S, M lub L), a także adres mailowy lub numer telefonu, na który przyjdzie potwierdzenie odbioru listu. Z listem i wypełnionym formularzem należy udać się do okienka na poczcie i poinformować pracownika poczty, czy ma to być list ekonomiczny czy priorytetowy. W tym drugim przypadku konieczne będzie wykupienie naklejki, dzięki której list zostanie dostarczony nawet trzy razy szybciej.

Czytaj również

Oceń: