Główny Urząd Statystyczny dokonuje korekty danych na temat pierwszego roku PiS

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Główny Urząd Statystyczny podaje, że wcześniejsze dane na temat wzrostu PKB w czasie pierwszego roku rządów PiS są niepoprawne. W październiku podano pierwszą korektę, po której wynosił 2,9%. Okazuje się, że od czterech lat rośnie on jednak o co najmniej 3%.

Z czego wynikają główne różnice?

We wcześniejszych wersjach podawano, że import był większy o miliard złotych, z kolei eksport mniejszy aż o 4 miliardy. Jednak po korektach, bilans obrotów na tej linii dodaje do wzrostu PKB nie 0,3 punktu procentowego, a 0,8.

Skorygowano też spadki produkcji w branży budowlanej, które jak się okazuje są niższe niż pierwotnie myślano. Oprócz tego poprawiono dane dotyczące sfery finansowej i transportu.

Rozliczenia kwartalne

Chociaż rozrachunki całoroczne nie uległy zmianie, to korekcie uległy dane dotyczące poszczególnych kwartałów. W 2016 roku poprawiono wzrost w pierwszym i drugim kwartale, zaś spadek w trzecim. Jeżeli chodzi o rok 2017, to trzeci kwartał był zdecydowanie najlepszy, a wzrost odnotowano również w pierwszym. Drugi pozostał bez zmian, natomiast spadek względem poprzednich danych nastąpił pod koniec roku.

Z czego wynikają te nieścisłości w raportach GUS? Według jego przedstawicieli, wynika to z dokonania ostatecznego oszacowania PKB z roku 2016, oraz uwzględnienia dodatkowych danych z 2017 roku na temat finansów przedsiębiorstw i zagranicznego handlu.

Czytaj również

1 Comment
  1. Kłamstwa, wredne kłamstwa i statystyki… To co publikują dziś skorygują w dół jutro, potem za miesiąc, za rok i za 5. Gawiedź się cieszy że jest wzrost po czym nikt już tego nie śledzi i można sobie korygować do woli.

Oceń: