Główny Urząd Statystyczny dokonuje korekty danych na temat pierwszego roku PiS

Główny Urząd Statystyczny dokonuje korekty danych na temat pierwszego roku PiS

Główny Urząd Statystyczny podaje, że wcześniejsze dane na temat wzrostu PKB w czasie pierwszego roku rządów PiS są niepoprawne. W październiku podano pierwszą korektę, po której wynosił 2,9%. Okazuje się, że od czterech lat rośnie on jednak o co najmniej 3%.

Z czego wynikają główne różnice?

We wcześniejszych wersjach podawano, że import był większy o miliard złotych, z kolei eksport mniejszy aż o 4 miliardy. Jednak po korektach, bilans obrotów na tej linii dodaje do wzrostu PKB nie 0,3 punktu procentowego, a 0,8.

Skorygowano też spadki produkcji w branży budowlanej, które jak się okazuje są niższe niż pierwotnie myślano. Oprócz tego poprawiono dane dotyczące sfery finansowej i transportu.

Rozliczenia kwartalne

Chociaż rozrachunki całoroczne nie uległy zmianie, to korekcie uległy dane dotyczące poszczególnych kwartałów. W 2016 roku poprawiono wzrost w pierwszym i drugim kwartale, zaś spadek w trzecim. Jeżeli chodzi o rok 2017, to trzeci kwartał był zdecydowanie najlepszy, a wzrost odnotowano również w pierwszym. Drugi pozostał bez zmian, natomiast spadek względem poprzednich danych nastąpił pod koniec roku.

Z czego wynikają te nieścisłości w raportach GUS? Według jego przedstawicieli, wynika to z dokonania ostatecznego oszacowania PKB z roku 2016, oraz uwzględnienia dodatkowych danych z 2017 roku na temat finansów przedsiębiorstw i zagranicznego handlu.

1 Opinie
  1. Kłamstwa, wredne kłamstwa i statystyki… To co publikują dziś skorygują w dół jutro, potem za miesiąc, za rok i za 5. Gawiedź się cieszy że jest wzrost po czym nikt już tego nie śledzi i można sobie korygować do woli.

Zostaw komentarz
Oceń:*

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany


*