Co daje kredyt konsolidacyjny?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

8 udostępnij na FB
Połączenie kliku zobowiązań z różnych banków i zamiana na jeden kredyt, z jedną ratą - tak w skrócie wyglądają główne korzyści skorzystania z kredytu konsolidacyjnego. Może on obejmować zarówno kredyty gotówkowe, samochodowe, odnawialne, ratalne jak również zadłużenia na karcie kredytowej.

Kredyt konsolidacyjny i kredyt oddłużeniowy, to dwa różne produkty finansowe. Jednak wielu klientów, myli kredyt konsolidacyjny np. z kredytem oddłużeniowym. Dlatego też, warto wyjaśnić podstawowe pojęcia związane z tymi kredytami.

Co daje kredyt konsolidacyjny? Kredyt konsolidacyjny (jak sama nazwa wskazuje) powstał po to, aby zamienić kilka zobowiązań kredytowych klienta, na jeden kredyt. W praktyce wygląda to tak: bank spłaca kredyty klienta, które klient posiada w kilku instytucjach finansowych. Od tego momentu – klient nie ma już żadnego kredytu do spłaty u byłych wierzycieli. Jednocześnie – klient podpisuje umowę na kredyt konsolidacyjny. I ma do spłaty tylko jeden kredyt, który tak naprawdę, jest sumą jego wszystkich kredytów u byłych wierzycieli.

Jak zatem widać, całkowita suma pieniędzy do zwrotu, nie ulega zmianie. Zmianie ulega tylko wysokość raty oraz okres spłaty. Bank który udzielił kredytu konsolidacyjnego – wydłuża bowiem okres spłaty i tym samym, miesięczna kwota raty jest niewielka. Jednak wydłużenie okresu spłaty (np. do 10 lat) sprawia, że klient korzystający z kredytu konsolidacyjnego – odda bankowi więcej pieniędzy – w porównaniu z osobą która z kredytu konsolidacyjnego nie korzysta. W związku z tym, kredyt konsolidacyjny nie jest rozwiązaniem tańszym dla klienta borykającego się z kilkoma kredytami. Jest tylko rozwiązaniem nieco wygodniejszym, bo zamiast zajmować się kilkoma ratami i pilnować ich terminów spłaty – płaci się tylko jedną ratę.

Co daje kredyt konsolidacyjny poza połączeniem kilku kredytów w jedną całość? Inną zaletą tego kredytu jest fakt, że niska rata pozwala klientowi spłacać swoje zobowiązanie i nie popadać w spiralę zadłużenia. Dzięki regularnym spłatom rat, poprawia się też historia zadłużenia w BIK. Trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy klient kredyt konsolidacyjny otrzyma. Bo jest to jednak nowy kredyt i bank przed jego udzieleniem, zbada zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy. Trzeba też uświadomić sobie, że kredyt konsolidacyjny – nie ma nic wspólnego z kredytem oddłużeniowym. Bo istotą kredytu oddłużeniowego jest działanie, polegające na wyciągnięcie dłużnika z trudnej sytuacji finansowej. Istnieje kilka sposobów, aby ten cel osiągnąć. Ale wszystkie one, opierają się na jednej zasadzie. A mianowicie – na umorzeniu mu spłaty większej lub mniejszej części kredytu.

Czytaj również

8 Opinie
 1. Dla osób zadłużonych zdecydowanie najlepsza opcja, ponieważ sięganie po drogą pożyczkę pozabankową to nic innego jak pogarszanie swojej sytuacji finansowej. A tak za jednym razem pozbywamy się wszystkich zobowiązań i dogadujemy się tylko z jednym bankiem a nie kilkoma. Znacznie łatwiej przy pomocy takiego kredytu konsolidacyjnego wyjść na prostą.

 2. Polecam, sam przeszedłem przez nie małe piekło. Kilka różnych zobowiązań, również pozabankowych. Na szczęście dzięki poleceniu zaprzyjaźnionej osoby, znalazłem takiego doradcę który załatwił mi konsolidację wszystkich tych zobowiązań. Początek nie był łatwy i nie tak szybko wyszedłem na prostą. Teraz mam jedną ratę którą pewnie będę spłacał do końca życia ale bynajmniej nie jest dla mnie ona takim obciążeniem jakie miałem wcześniej.

 3. Przed wzięciem takiego kredytu, warto jednak sprawdzić koszty w kilku różnych bankach ponieważ możemy ugrać troszkę konsolidując kilka zobowiązań w jedno. Wystarczy pójść do jednego banku i otrzymać ofertę a następnie z tą samą ofertę pójść do innego banku, z pytaniem o możliwość uzyskania korzystniejszej oferty. Bardzo prawdopodobne że każdy jeden bank przebije taką ofertę.

 4. W niektórych sytuacjach to już jedyne rozwiązanie, tym bardziej jeśli wzięło się na barki zbyt dużo obciążeń finansowych w postaci różnych kredytów. Z drugiej strony jeszcze dobrze jeśli uda nam się w takiej sytuacji uzyskać taki kredyt konsolidacyjny. Niektórzy którzy mają na koncie zaciągnięte szereg pożyczek pozabankowych i chwilówek, niestety nie będą mieli takiej okazji.

 5. Pytanie powinno nie brzmieć, co daje kredyt konsolidacyjny ale jak ratuje niektórym życie. Są takie osoby które właśnie przez kredyty bardzo źle i przykro zakończyło swoje życie, a przecież nie musi tak być. Kredyt konsolidacyjny łączny kilka różnych kredytów jedną całość. Owszem, będziemy taki kredyt dłużej spłacać, ale też rata będzie dla nas możliwa do spłaty.

 6. Ale taki kredyt konsolidacyjny przecież wcale nie musi być brany w ostateczności, a wręcz nawet nie powinien być brany. To kredyt dla osób które mają duże dochody, mają kilka różnych zobowiązań i które ze względu na to by obniżyć koszty kilku kredytów, chcą zamienić go w jeden. Bo właśnie dzięki konsolidacji kilku różnych zobowiązań możemy obniżyć koszt kilku zaciągniętych kredytów.

  • To prawda, przecież biorąc pierwszy kredyt, wcale nie planujemy że później weźmiemy kolejny a potem jeszcze kolejny. Dla tych którzy nazbierali sobie kilka takich zobowiązań taki kredyt będzie pomocną opcją.

 7. (4/5)

  Bardzo pomocna opcja, szczególnie jeśli mamy problem z terminową spłatą wszystkich obciążających nas zobowiązań kredytowych. Nie ma co się męczyć i najlepiej od razu pomyśleć o skorzystaniu z takich udogodnień jakie daje nam kredyt konsolidacyjny.

Oceń:*