Podstawowe zasady bezpiecznego wypłacania pieniędzy z bankomatu

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

2 udostępnij na FB
Jak bezpiecznie wypłacać pieniądze z bankomatu? Czy wiesz, że nie zachowując określonych zasad bezpieczeństwa podczas wypłacania pieniędzy z bankomatu, możesz narazić się na ich utratę? Poznaj podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wypłacania środków z bankomatu.

Większość posiadaczy rachunków bankowych w Polsce posługuje się na co dzień kartą płatniczą. Używamy jej nie tylko podczas płacenia za towary i usługi w sklepach i punktach usługowych, ale również do wpłacania i wypłacania pieniędzy z bankomatów.

Nadal wiele osób nie przestrzega podstawowych zasad bezpieczeństwa podczas wypłacania środków z bankomatu. Korzystają na tym wyspecjalizowane grupy przestępcze, okradające konta bankowe użytkowników poprzez kopiowanie informacji z ich kart płatniczych, podczas wypłacania przez klienta pieniędzy. Warto wiedzieć jak chronić swoje pieniądze.

W jaki sposób działają przestępcy?
Najpopularniejsze wśród bankomatowych złodziei są metody na kamerkę i na nakładkę. Ta pierwsza opiera się o zainstalowaną w pobliżu bankomatu kamerę video, która podczas wypłacania pieniędzy rejestruje wpisywany przez nas na klawiaturze lub ekranie bankomatu kod PIN do karty. Przestępcy cały czas obserwują obraz kamery i jeśli uda im się odczytać PIN, po prostu kradną kartę płatniczą osobie, która właśnie odeszła od bankomatu. Znając kod, mogą szybko dokonać wypłaty środków. Przestępcy działają błyskawicznie. Niekiedy zdążą wyczyścić konto, zanim zdołamy zablokować skradzioną kartę. Z kolei metoda na nakładkę, polega na zainstalowaniu specjalnej nakładki na PIN pad w bankomacie oraz specjalnego czytnika w miejscu, gdzie wkładamy kartę do maszyny. Zasada działania jest podobna – przestępcy pozyskują w ten sposób kod PIN do naszej karty.

Jak uchronić się przed kradzieżą pieniędzy?

Unikniemy nieprzyjemnych sytuacji, jeśli zachowany trzy podstawowe zasady bezpiecznego korzystania z bankomatów:

1. Wybór bankomatu w bezpiecznym miejscu.
Nie wypłacajmy pieniędzy w podejrzanych miejscach, w małych rzadko uczęszczanych uliczkach. Starajmy się też jak najmniej korzystać z bankomatów sieciowych. Najlepiej wypłacajmy środki w bankomatach dużych znanych banków, które znajdują się bezpośrednio w placówce bankowej lub na przykład w centrum handlowym. Na taki bankomat znacznie trudniej jest zainstalować jakiekolwiek nakładki, ponieważ jest on pod stałą obserwacją. Nie ma tak dużych możliwości dokonania kradzieży karty.

2. Ukrycie PIN-u.
Kiedy wpisujemy PIN podczas dokonywania transakcji w bankomacie, zawsze zakrywajmy PIN pad lub ekran drugą ręką, tak aby kamera zainstalowana nad urządzeniem nie była w stanie zarejestrować i wykraść naszego kodu. Ta prosta czynność niestety nadal bardzo często bywa lekceważona, a jest jedną z najskuteczniejszych metod zabezpieczających nas przed kradzieżą pieniędzy podczas korzystania z bankomatu.

3. Sprawdzenie bankomatu.
Zanim włożymy do urządzenia naszą kartę, warto najpierw przyjrzeć się mu nieco dokładniej. Zerknijmy, czy klawiatura nie jest nienaturalnie pogrubiona, wgnieciona lub w inny sposób uszkodzona. Dobrym pomysłem jest też sprawdzenie, czy miejsce, do którego wkładamy naszą kartę, nie odstaje nienaturalnie i czy nie rusza się pod wpływem dotyku (może to świadczyć o zainstalowanej nakładce kopiującej dane z karty).

Pamiętajmy, że jeżeli cokolwiek w wyglądzie bankomatu wzbudzi nasz niepokój, lepiej zrezygnować z wykonania transakcji i poszukać innego urządzenia. Warto również zgłosić swoje obawy do operatora bankomatu, który sprawdzi maszynę. Oprócz wypłat z bankomatów coraz większą popularnością wśród klientów cieszy się również, dostępna w nowoczesnych urządzeniach usługa wpłacania środków. Dokonując takiej transakcji, również dołóżmy wszelkich starań, aby zachować wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa.

Czytaj również

2 Opinie
  1. (5/5)

    Moja znajoma kiedyś tak zrobiła, że wypłacała pieniądze z bankomatu. Kartę schowała do portfela, ale pieniędzy zapomniała zabrać. Myślała że ktoś je zabrał po tym jak odeszła od bankomatu, ale na szczęście zadziałało zabezpieczenie które mają bankomaty. Po chyba 30 sekundach jeśli ktoś nie wyjmie gotówki, to pieniądze bankomat chowa spowrotem do środka.

  2. (4/5)

    Podstawa to zakrywanie klawiatury przy wpisywaniu PINu oraz wybieranie takich bankomatów które nie są umiejscowione w jakichś ciemnych uliczkach.

Oceń:*