Kredyty Bankowe | Pożyczki Pozabankowe | Kredyty bez BIK | Chwilówki | Pożyczki na raty | Kredyty Firmowe

Zakupy świąteczne na kredyt czyli kilka słów o kartach kredytowych

Karty kredytowe niosą ze sobą szereg udogodnień jak choćby możliwość robienia zakupów bez wydawania pieniędzy z własnego portfela czy nawet wypłatę gotówki z bankomatu w sytuacji kiedy nasze konto bankowe świeci pustką. Nic więc dziwnego że tak często sięgamy po nią gdy zbliża się świąteczny okres.

Coraz częściej w portfelu zamiast papierowych banknotów trzymamy plastikowe karty kredytowe. Z roku na rok, coraz więcej placówek banków, praktycznie bez zbędnych formalności, umożliwia nam niemal od ręki otrzymanie dodatkowego przypływu gotówki oczywiście z możliwością wyboru opcji najdogodniejszej dla nas spłaty karty kredytowej.

Dlaczego dużo osób decyduje się na robienie zakupów świątecznych z pomocą kart kredytowych? Może dlatego ze wydawane pieniądze nie pochodzą z ich portfela czy konta bankowego, może dlatego że nie chcą za jednym razem ponosić tak dużych wydatków. Powstałe zadłużenie będzie można przecież spłacić w ciągu najbliższych kilku czy nawet kilkunastu miesięcy a niektórzy spłacą całość w okresie bez odsetkowym który najczęściej wynosi 56 dni i nie poniosą żadnych dodatkowych kosztów związanych z takimi zakupami na kartę kredytową.

Spłata zadłużenia karty z tzw. rozłożonym terminem płatności na kilkadziesiąt dni dodatkowo z tzw. zerowym oprocentowaniem, co to właściwie oznacza? Wygodny w użyciu plastikowy pieniądz, najpopularniejsza Visa czy też Mastercard obecnie wydawany praktycznie bez opłat za wydanie, bez opłat za użytkowanie, nie warunkowany posiadaniem jakiegokolwiek konta osobistego w danym banku czy faktycznie jest przypływem gotówki? A może nie tylko ratunkiem dla domowego budżetu ale chwilową mrzonką, która pozwala nam zatracić się w poczuciu doskonałych okazji do zakupów, na które nigdy przecież nie byłoby nas stać, gdyby nie ta wspaniała okazja.

Wybierając kartę zwróćmy uwagę jaka jest prowizja za jej używanie, ile kosztuje ubezpieczenie karty przez cały czas jej ważności, jakie są odsetki od kredytu w skali miesiąca, kwartału a także w jakiej wysokości pobierana jest prowizja za nieterminową spłatę minimalnej części comiesięcznego zobowiązania i jakie jest wymagane minimum spłaty. Ustalając dzień zobowiązania spłaty karty na np. dzień 15 – sty każdego miesiąca, pomyślmy, czy dysponujemy w przededniu odpowiednią ilością gotówki, by to minimum spłacić, bowiem od północy po tym terminie kara za niedotrzymanie warunków często to połowa wymaganej wartości spłaty, która w kolejnym cyklu rozliczeniowym mocno może nadwyrężyć nasze rosnące zobowiązanie wobec banku.


Banki aby zachęcić co raz więcej ludzi do korzystania z kart kredytowych często stosują dodatkowe formy promocji w ramach których zakładając kartę kredytową możemy otrzymać jakiś ciekawy gratis w postaci tabletu, smartfona czy innych urządzeń elektronicznych.

By nie było do końca tak kolorowo pamiętajmy, że bank przyznając kartę określa z góry limit wydatków w transakcji bezgotówkowej i gotówkowej, a ta ostatnia uwarunkowana jest znowu opłatami, które ściągane są w kolejnym miesiącu naszego rozliczenia. Co to oznacza? Nic innego, jak tylko wzmożoną z naszej strony kontrolę nad tym, czy warto decydować się na wypłacanie za pomocą karty kredytowej gotówki z bankomatów.

Prowizja pobierana za wypłatę gotówki ustalana jest zazwyczaj procentowo od wartości dokonywanej transakcji, ograniczona do wysokości przyznanego limitu transakcji gotówkowej, ale też nie niższa niż np. przedział od 8 zł sięgając nawet do kilkudziesięciu zł. O tym jaka prowizja pobierana jest należy czytać w regulaminie do wydanej karty danego banku, zwracając dodatkowo uwagę czy jest to bankomat naszego banku, do którego wydano nam kartę kredytową, czy zupełnie obcy, a taka transakcja obcego bankomatu i wypłata gotówki z niej generuje wysokie koszty.

Każda karta zazwyczaj jest ubezpieczona od tzw. nieuprawnionego użycia. Nie oznacza to, że możesz być spokojny i bank zapłaci za nasze zakupy. Trzeba pamiętać, że każde zagubienie, kradzież karty należy niezwłocznie zgłosić do placówki bankowej czy to osobiście, czy też poprzez infolinię. O tym jaka jest nasza odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje też należy dokładnie przeczytać w regulaminie i dopytać w razie wątpliwości. Musimy znać ryzyko, zanim zdecydujemy się na kartę, a podpis o przyjęciu warunków jej wydania i używania złożyć świadomie. Może okazać się bowiem, że straty, które ponieśliśmy z tego powodu, skutecznie wyleczą nas z dokonywania zakupów plastikowym pieniądzem na kolejne miesiące bądź lata. Czego nikomu nie życzymy. Nic przecież tak nie uszczęśliwia, jak udane zakupy.

3 Comments

  1. Karty kredytowe to na pewno dobra opcja bo koszty są mniejsze niż przy kredycie, dodatkowo jeśli spłacamy całość w trakcie okresu bezodsetkowego to nie ponosimy wogóle żadnych kosztów. No tyle że trzeba za taką opłątę płacić opłatę roczną, dlatego moim zdaniem powinniśmy odpowiedniej dla sieie karty szukać pod kątem opłąt rocznych. Warto sprawdzić gdzie ta roczna opłata będzie najniższa, bo niekiedy jest tak że karta kredytowa przez rok czy dwa jest nawet całkowicie darmowa a potem dopiero wchodzi opłata roczna.

  2. Czy ktoś wypłacał gotówkę z karty kredytowej? Czy można to zrobić z dowolnego bankomatu, czy też z bankomatu banku którego jest karta żeby było taniej? Nigdy nie robiłam takiej wypłaty za pomocą karty kredytowej, dlatego prosiłabym o bliższe informacje jak to wygląda

    • Nieeeee.. lepiej tego nie robić. Jak zależy Ci na gotówce to lepiej postaraj się o jakiś debet czy limit na rachunku żeby ci w banku otworzyli, to będzie znacznie bardziej korzystne a zasady są bardzo zbliżone do spłaty karty kredytowej.

Leave a comment

Your email address will not be published.


*