Wysokość przyszłej emerytury

- gdzie i w jaki sposób sprawdzić?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB
Wysokość przyszłej emerytury

Emerytura to nic innego jak comiesięczne świadczenie pieniężne, które przysługuje osobie ubezpieczonej. Aby być jej beneficjentem, należy osiągnąć określony wiek oraz spełnić kilka dodatkowych warunków.

Wiek emerytalny

W Polsce wiek emerytalny uzależniony jest od płci. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni natomiast aż 5 lat później. Obowiązuje on od 1 października 2017 roku i jest powszechny dla osób, które urodziły się po 21 grudnia 1948 roku, czyli w zasadzie dla urodzonych w 1950 roku.

Można powiedzieć, że Polacy są na znacznie bardziej uprzywilejowanej pozycji. Wśród większych państw jedynie Rosja posługuje się takim samym wiekiem emerytalnym. W innych krajach z reguły nie ma zastosowania rozróżnienie płciowe. Przykładowo, w Niemczech wiek emerytalny dla obu płci wynosi 67 lat, w Wielkiej Brytanii 66 lat, a w Stanach Zjednoczonych, w zależności od stanu, 66 lub 67 lat.

Warunki uzyskania emerytury

Nie jest tak, że emerytura przysługuje każdemu, kto osiągnął ściśle określony wiek. To tylko jeden z warunków uzyskania tego świadczenia. Oprócz tego należy spełnić poniższe wymogi:

  • opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień
  • nieposiadanie emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego

Wysokość emerytury – jak ją sprawdzić?

Jest to z pewnością kwestia, która cieszy się największym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie emerytura będzie w przyszłości naszym stałym comiesięcznym dochodem. Z tego powodu warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jaka kwota w zasadzie nam przysługuje. Istnieje na to kilka prostych sposobów.

List od ZUS-u

Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku wysyła list, w którym podaje informację co do wysokości przyszłej emerytury. W informacji o stanie konta jest symulacja emerytury zarówno na moment osiągnięcia wieku emerytalnego. Co więcej, dowiemy się również ile będzie ona wynosić w przypadku, gdy zdecydujemy się pracować o rok lub dwa dłużej niż przewiduje ustawodawca.

Kalkulator emerytalny

Jeżeli jednak nie chcesz czekać na list od ZUS-u, możesz obliczyć wysokość emerytury na własną rękę. Służy do tego tak zwany kalkulator emerytalny, który znajduje się na stronie www.zus.pl. Dostępne są jego dwie wersje, a mianowicie zaawansowana oraz uproszczona. Po wprowadzeniu kilku niezbędnych informacji strona wyliczy i przedstawi zainteresowanemu jego kwotę przyszłej emerytury.

Doradca emerytalny

Poprzez ZUS możemy także skontaktować się z doradcą emerytalnym. Ten na podstawie zawartych na koncie emerytalnym informacji przeprowadzi symulację przyszłej emerytury. Co więcej, doradzi nam także kiedy najkorzystniej będzie przejść na emeryturę. Możemy także dowiedzieć się, czy w ZUS-sie znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty do przyznania świadczenia emerytalnego.

Czy warto pracować dłużej niż przewiduje wiek emerytalny?
Na to pytanie zdecydowanie należy odpowiedzieć twierdząco. Polskie prawo wyznaje prostą zasadę, w myśl której dłuższy okres pracy równa się wyższej kwocie emerytury. Każdy nadprogramowy rok może zwiększyć ją o aż 8-10%. Warto także wspomnieć, że wielu Polaków korzysta z takiej możliwości. Wiek emerytalny w Polsce jest nad wyraz niski, szczególnie w porównaniu do innych krajów. W wieku 60 czy 65 lat człowiek z reguły nadal jest stuprocentowo zdolny do świadczenia pracy. Często jest też tak, że dana osoba po prostu nie chce jeszcze przechodzić na emeryturę. Wówczas warto jest zrezygnować z przejścia na emeryturę, aby w przyszłości otrzymywać większą kwotę.

Ile wynosi średnia emerytura w Polsce?
Wysokość emerytury uzależniona jest od wielu czynników, dlatego nie jest tak, że każdy otrzymuje taką samą kwotę. Największy wpływ ma oczywiście ilość przepracowanych lat. Niemniej jednak, średnia emerytura w Polsce w roku 2019 wynosiła 2236,84 zł. brutto.

Czytaj również

Oceń: