Wysokość przyszłej emerytury
- gdzie i w jaki sposób sprawdzić?
Emerytura to nic innego jak comiesięczne świadczenie pieniężne, które przysługuje osobie ubezpieczonej. Aby być jej beneficjentem, należy osiągnąć określony wiek oraz spełnić kilka dodatkowych warunków.
Wiek emerytalny
W Polsce wiek emerytalny uzależniony jest od płci. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, mężczyźni natomiast aż 5 lat później. Obowiązuje on od 1 października 2017 roku i jest powszechny dla osób, które urodziły się po 21 grudnia 1948 roku, czyli w zasadzie dla urodzonych w 1950 roku.
Można powiedzieć, że Polacy są na znacznie bardziej uprzywilejowanej pozycji. Wśród większych państw jedynie Rosja posługuje się takim samym wiekiem emerytalnym. W innych krajach z reguły nie ma zastosowania rozróżnienie płciowe. Przykładowo, w Niemczech wiek emerytalny dla obu płci wynosi 67 lat, w Wielkiej Brytanii 66 lat, a w Stanach Zjednoczonych, w zależności od stanu, 66 lub 67 lat.
Warunki uzyskania emerytury
Nie jest tak, że emerytura przysługuje każdemu, kto osiągnął ściśle określony wiek. To tylko jeden z warunków uzyskania tego świadczenia. Oprócz tego należy spełnić poniższe wymogi:
- opłacenie składki z tytułu ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczenia emerytalnego i rentowego przynajmniej za 1 dzień
- nieposiadanie emerytury przyznanej z powodu ukończenia podwyższonego wieku emerytalnego
Wysokość emerytury – jak ją sprawdzić?
Jest to z pewnością kwestia, która cieszy się największym zainteresowaniem. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie emerytura będzie w przyszłości naszym stałym comiesięcznym dochodem. Z tego powodu warto odpowiednio wcześniej zorientować się, jaka kwota w zasadzie nam przysługuje. Istnieje na to kilka prostych sposobów.
List od ZUS-u
Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku wysyła list, w którym podaje informację co do wysokości przyszłej emerytury. W informacji o stanie konta jest symulacja emerytury zarówno na moment osiągnięcia wieku emerytalnego. Co więcej, dowiemy się również ile będzie ona wynosić w przypadku, gdy zdecydujemy się pracować o rok lub dwa dłużej niż przewiduje ustawodawca.
Kalkulator emerytalny
Jeżeli jednak nie chcesz czekać na list od ZUS-u, możesz obliczyć wysokość emerytury na własną rękę. Służy do tego tak zwany kalkulator emerytalny, który znajduje się na stronie www.zus.pl. Dostępne są jego dwie wersje, a mianowicie zaawansowana oraz uproszczona. Po wprowadzeniu kilku niezbędnych informacji strona wyliczy i przedstawi zainteresowanemu jego kwotę przyszłej emerytury.
Doradca emerytalny
Poprzez ZUS możemy także skontaktować się z doradcą emerytalnym. Ten na podstawie zawartych na koncie emerytalnym informacji przeprowadzi symulację przyszłej emerytury. Co więcej, doradzi nam także kiedy najkorzystniej będzie przejść na emeryturę. Możemy także dowiedzieć się, czy w ZUS-sie znajdują się wszystkie niezbędne dokumenty do przyznania świadczenia emerytalnego.
Czy warto pracować dłużej niż przewiduje wiek emerytalny?
Na to pytanie zdecydowanie należy odpowiedzieć twierdząco. Polskie prawo wyznaje prostą zasadę, w myśl której dłuższy okres pracy równa się wyższej kwocie emerytury. Każdy nadprogramowy rok może zwiększyć ją o aż 8-10%. Warto także wspomnieć, że wielu Polaków korzysta z takiej możliwości. Wiek emerytalny w Polsce jest nad wyraz niski, szczególnie w porównaniu do innych krajów. W wieku 60 czy 65 lat człowiek z reguły nadal jest stuprocentowo zdolny do świadczenia pracy. Często jest też tak, że dana osoba po prostu nie chce jeszcze przechodzić na emeryturę. Wówczas warto jest zrezygnować z przejścia na emeryturę, aby w przyszłości otrzymywać większą kwotę.
Ile wynosi średnia emerytura w Polsce?
Wysokość emerytury uzależniona jest od wielu czynników, dlatego nie jest tak, że każdy otrzymuje taką samą kwotę. Największy wpływ ma oczywiście ilość przepracowanych lat. Niemniej jednak, średnia emerytura w Polsce w roku 2019 wynosiła 2236,84 zł. brutto.