Ulga na powrót z zagranicy – kogo dotyczy i jak z niej skorzystać?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Jeśli od trzech lat mieszkasz i pracujesz za granicą Polski, ale rozważasz powrót do kraju, informacje o uldze na powrót z zagranicy mogą Cię szczególnie zainteresować. Wszystkim emigrantom, którzy zdecydowali się wrócić do ojczyzny, przysługuje zwolnienie z płacenia podatku dochodowego przez cztery lata od przeprowadzki. Jakie są zasady przyznawania tej ulgi? Wszystkie niezbędne informacje znajdziesz w poniższym poradniku!

Ulga na powrót z zagranicy – podstawowe informacje

Ulga na powrót z zagranicy jest przewidziana dla wszystkich osób wracających do Polski z jakiegokolwiek państwa na świecie po 31 grudnia 2021 roku. Warto jednak wiedzieć, że jeśli podatnik przeprowadził się do ojczyzny dokładnie w wymienioną datę i nawiązał umowę o pracę od stycznia 2022 roku, zwolnienie z opłacania podatku dochodowego mu nie przysługuje.

Ulga dla osób wracających z zagranicy jest przewidziana zarówno dla pracowników zatrudnionych na umowie o pracę, umowie zlecenie, jak i prowadzących własną działalność gospodarczą. W zapisach prawnych nie ma żadnych przesłanek, aby z tego przywileju nie mogli korzystać podatnicy, którzy podlegają opodatkowaniu podatkiem liniowym, skalą podatkową, ryczałtem, czy też 5% podatkowi od dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej.

Jedna z najważniejszych informacji to wysokość dochodów, które obejmuje ulga. Jest to bowiem kwota aż 85 528 zł uzyskana po 1 stycznia 2022 roku w ciągu roku podatkowego. Z ulgi można korzystać przez cztery lata po powrocie do ojczyzny (należy jednak liczyć od początku roku, w którym podatnik wrócił do Polski lub od roku następnego). Sumując wszystkie lata, przez które obowiązuje ulga, wychodzi łączna kwota 342 112 zł, od której podatnik nie będzie odprowadzać podatku PIT.

Należy jednak pamiętać, że powrót do ojczyzny nie zwalnia z obowiązku rozliczenia się z urzędem skarbowym w poprzednim miejscu zamieszkania i zatrudnienia. To bardzo ważna kwestia, ponieważ nieopłacenie obowiązkowych podatków będzie wiązać się z konsekwencjami prawnymi. Dodatkowo rozliczając się z dochodów otrzymanych za granicą, nadal można otrzymać korzystną kwotę w przypadku nadpłaty. Zwrot podatku z Niemiec w biurze rachunkowym (lub z jakiegokolwiek innego kraju) jest możliwy do uzyskania dla wielu podatników.

Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby, które zdecydowały się na powrót do Polski i podjęcie zatrudnienia po 31 grudnia 2021 roku będą mogły skorzystać z ulgi na powrót. Zwolnienie podatkowe dotyczy podatników, którzy podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, czyli muszą rozliczać podatki od wszystkich swoich przychodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania.

Dodatkowo podatnik nie powinien mieszkać w Polsce przez co najmniej trzy pełne lata kalendarzowe przed powrotem. Konieczne będzie udokumentowanie miejsca i okresu pobytu za granicą, do czego może być przydatny certyfikat rezydencji podatkowej, umowa o pracę lub umowa najmu mieszkania za granicą.

Przykładowo, Paweł wyjechał do Niemiec w 2017 roku, gdzie podjął pracę i stał się rezydentem podatkowym. Po sześciu latach zdecydował się na powrót i w lutym 2022 roku i przeprowadził się z powrotem do Polski. Rozpoczął nową pracę i mieszkał w ojczyźnie do końca roku. W takim przypadku będzie mógł skorzystać z ulgi na powrót w roku 2023. Jeśli opisywana sytuacja życiowa Pawła się utrzyma, zyska on prawo do stosowania ulgi przez następne trzy lata.

Ulga dotyczy dochodów pochodzących z określonych źródeł i nie wszystkie zyski kwalifikują się do odliczenia. Ponadto ulga będzie obowiązywać tylko raz – w przypadku kolejnego wyjazdu za granicę i powrotu, nie będzie możliwości skorzystania z odliczenia.

Czytaj również

Oceń: