Sprzedaż samochodu
- wszystkie niezbędne formalności
Gdzie zgłosić sprzedaż samochodu? Jakie dokumenty jesteś zobowiązany przekazać nabywcy twojego samochodu? Czy musisz przygotować umowę kupna-sprzedaży? Jak wyrejestrować samochód? Czy musisz płacić podatek od sprzedaży samochodu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.
Pominięcie niektórych formalności związanych ze sprzedażą samochodu może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Lepiej dowiedzieć się zawczasu, jak prawidłowo, krok po kroku powinna wyglądać sprzedaż samochodu od strony formalnej.
Zanim dojdzie do sprzedaży samochodu
Zanim dojdzie do sprzedaży samochodu, powinniśmy upewnić się, czy posiadamy jego dokumenty, czyli:
1. dowód rejestracyjny
2. kartę pojazdu
3. potwierdzenie posiadania polisy OC.
Należy jeszcze przygotować dokumenty, które są potrzebne do przepisania OC na nabywcę pojazdu. Formalności dotyczące przepisania OC nieco się różnią w zależności od firmy, w jakiej wykupujemy polisę, dlatego dobrze jest wcześniej zgromadzić odpowiednie druki u swojego ubezpieczyciela.
Umowa kupna-sprzedaży samochodu
Teraz należy wydrukować umowę kupna-sprzedaży, której gotowy wzór znajdziesz na naszej stronie. Najlepiej od razu przygotować ją w dwóch egzemplarzach, gdyż jeśli uda nam się sprzedać samochód, jeden z egzemplarzy trafi do nabywcy, a drugi zostanie u nas. Teraz wystarczy już tylko wystawić nasze auto na sprzedaż i czekać na ofertę kupna.
Formalności po sprzedaży samochodu
Po znalezieniu kupca, który zgodzi się zaoferować cenę przez nas akceptowalną, możemy przystąpić do sprzedaży samochodu. W tym celu należy wypełnić wcześniej przygotowaną umowę kupna-sprzedaży w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Na umowie wystarczy wypełnić dane kupującego i sprzedającego, opisać parametry samochodu i cenę, za jaką został sprzedany.
Parametry samochodu, jakie należy zamieścić w umowie, to:
1. marka/model
2. rok produkcji
3. numer silnika
4. numer nadwozia
5. numer rejestracyjny
6. przebieg w kilometrach.
Oczywiście w umowie oświadcza się, że osoba sprzedająca pojazd jest jego wyłącznym właścicielem, że pojazd nie jest zabezpieczeniem długów, nie toczy się wobec niego postępowanie itp.
Bardzo ważną częścią sprzedaży samochodu jest również rzetelne poinformowanie kupującego o rzeczywistym stanie technicznym pojazdu. W umowie kupna-sprzedaży oświadczamy, że nie zatajamy celowo żadnych wad, a kupujący własnoręcznym podpisem potwierdza, że zapoznał się ze stanem technicznym kupowanego pojazdu.
Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży należy zachować ja w domowym archiwum dokumentów, gdyż może być bardzo przydatna. Zdarzają się przypadki, że mandaty za przekroczenie prędkości przychodzą na adres poprzedniego właściciela. W takiej sytuacji umowa jest podstawą do odwołania się od kary.
Teraz nadszedł czas na formalności po sprzedażowe, na które mamy ściśle określony czas:
1. 14 dni od momentu sprzedania pojazdu na poinformowanie firmy ubezpieczającej samochód o zmianie właściciela. Jeśli tego nie zrobimy, ubezpieczyciel będzie mógł obciążyć nas kosztami kolejnej raty za OC.
Ubezpieczenia samochodu – co z polisą?
Nowy właściciel pojazdu ma prawo korzystać z dotychczas wykupionego OC, aż do końca trwania umowy. Może również skorzystać z prawa do wypowiedzenia umowy, gdy na przykład stwierdzi, że woli ubezpieczyć się w innej firmie, na bardziej dogodnych warunkach. Gdy nabywca pojazdu zdecyduje się wypowiedzieć umowę z dotychczasowym ubezpieczycielem, poprzedni właściciel samochodu ma prawo ubiegać się o zwrot opłaty, jaką uiścił z góry. Należy jednak pamiętać, że ma do tego prawo dopiero wówczas, gdy nabywca samochodu wypowie umowę.
W przypadku ubezpieczenia AC sytuacja jest nieco inna. Umowa rozwiązuje się automatycznie z chwilą sprzedaży samochodu, a poprzedni właściciel ma prawo ubiegać się o zwrot składek, które nadpłacił.
Pamiętajmy, że warto powiadomić firmę ubezpieczającą jak najszybciej o sprzedaży samochodu, gdyż od momentu, gdy to zrobimy, wszelkie obowiązki i prawa związane z ubezpieczeniem OC przechodzą na nowego właściciela. Nie trzeba tego robić osobiści. Można wysłać mailem niezbędne dane takie jak: datę sprzedaży pojazdu oraz wszelkie dane sprzedawcy i nabywcy samochodu.
Wydział komunikacji
2. 30 dni od momentu sprzedania pojazdu mamy czas, na poinformowanie wydziału komunikacji o dokonaniu sprzedaży. Należy udać się osobiście do wydziału wraz z niezbędnymi dokumentami: dowód osobisty (lub też paszport), umowa kupna-sprzedaży lub też inna dowolna umowa (na przykład darowizny), potwierdzająca, że już nie jesteśmy właścicielem auta oraz “zaświadczenie o zbyciu pojazdu” (druk dostępny jest w internecie lub można go pobrać i wypełnić w wydziale komunikacji).
Podatek od sprzedaży samochodu.
3. Pod koniec corocznego okresu rozliczeniowego na zeznaniu podatkowym będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedaży samochodu. Pamiętaj jednak, że ten obowiązek na tobie ciąży tylko wówczas, gdy sprzedałeś auto przed upływem pół roku od momentu, w którym je kupiłeś. Prawo to jest określone w artykule 10 ust. 1 Ustawy o Podatku Dochodowym od Osób Fizycznych. Pół roku należy liczyć od końca miesiąca, w którym nabyło się samochód. Jeśli jesteśmy zobligowani do zapłacenia podatku za sprzedaż samochodu, powinniśmy wypełnić PIT-36. W rubryce “Dochody i straty” w miejscu, gdzie trzeba wykazać “Inne źródła” można rozliczyć sprzedaż pojazdu.
Sprzedaż samochodu nie wymaga wielu formalności i nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać o poszczególnych krokach, by nic nam przypadkiem nie umknęło.