Pożyczka dla firmy

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

9 udostępnij na FB
Bankowa lub pozabankowa pożyczka dla firmy Jeśli nie posiadamy własnych środków na inwestycje lub na bieżące potrzeby związane z prowadzoną działalnością, to pożyczka dla firmy może okazać się dla nas światełkiem w tunelu.

Prowadząc własną działalność nie raz potrzebujemy dodatkowego zastrzyku gotówki, który zapewni nam stabilność finansową. W przypadku firm nie ma nic gorszego, niż utrata takiej stabilności. A przecież tak często zdarza się, że musimy ponieść jakieś dodatkowe nie planowane koszta. Ponadto prowadząc własną działalność, co miesiąc musimy terminowo opłacić składki do ZUS czy zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego.

Prowadzenie firmy wiąże się również z inwestowaniem. Na tym opiera się prawdziwy biznes i dzięki temu możemy rozwijać swoją działalność. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest odkładanie środków, które w późniejszym czasie moglibyśmy przeznaczyć na inwestycje. Jeśli jednak nie udało się nam ich zgromadzić, to istnieją inne rozwiązania finansowe z których będziemy mogli skorzystać jak choćby pożyczka dla firmy. Możemy ją uzyskać zarówno za pośrednictwem banków, jak również w firmach udzielających pożyczki pozabankowe. W przypadku tych ostatnich nie musimy już się obawiać wysokich kosztów, ponieważ istnieje szereg firm, które mogą nam zaproponować całkiem korzystne warunki finansowania.

Pożyczka firmowa – bank czy firma pożyczkowa?

Jeżeli potrzebujemy wysokiej kwoty pożyczki i mamy odpowiednią zdolność jak i historię kredytową, to na pewno kredyt bankowy będzie dla nas najbardziej korzystnym rozwiązaniem. W przypadku wysokich kwot pożyczek, różnica w kosztach jest bardzo zauważalna jeśli porównamy oferty bankowe z tymi pozabankowymi. Dlatego też, myśląc o dużej pożyczce firmowej, zdecydowanie powinniśmy rozważyć ofertę banków. Uzyskanie takiej pożyczki będzie jednak możliwe, pod warunkiem że posiadamy odpowiednią historię kredytową. Co to oznacza? Chodzi o prowadzenie działalności gospodarczej przynajmniej od 12 miesięcy. Ważne są również uzyskiwane wpływy. Bank na pewno poprosi nas o dostarczenie rozliczenia PIT za rok ubiegły oraz bieżących informacji o uzyskiwanych dochodach. Do tego celu może wystarczyć wyciąg z księgi przychodów i rozchodów. Bardzo często banki wymagają również dodatkowych dokumentów takich jak choćby zaświadczenie o nie zaleganiu z opłaceniem składek ZUS czy podatku do US. Czasami wystarczy jednak dostarczenie samego potwierdzenia przelewów do w/w instytucji z ostatnich 3 miesięcy.

Sposób na dodatkowe pieniądze od banku

Poza pożyczką firmową, bardzo ciekawym rozwiązaniem jest limit odnawialny dla firm, który możemy uzyskać w ramach prowadzonego rachunku. Takie rozwiązanie działa to na bardzo podobnej zasadzie. Bank przyznaje nam limit w koncie, z którego możemy korzystać w każdej dowolnej chwili. Wysokość takiego limitu ustalana jest indywidualnie, na bazie uzyskiwanych przez nas dochodów. Jeśli uzyskujemy stałe miesięczne wpływy na poziomie kilku tysięcy złotych miesięcznie, bank może nam włączyć taki dodatkowy limit w wysokości nawet 30 czy 50 tysięcy złotych. Co jest bardzo wygodne w przypadku osób prowadzących własne firmy, spłatę zadłużenia możemy dokonywać w dowolnym dla nas momencie. Nie ma więc stałej miesięcznej raty którą musimy wykonywać określonego dnia miesiąca. Sami decydujemy ile pieniędzy spłacimy w danym miesiącu. Ważne by nie była to kwota niższa niż ta wyznaczona danego miesiąca przez bank. Warto również mieć na uwadze, że kredyt w rachunku bieżącym przyznawany jest na okres 12 miesięcy. Możemy go po tym okresie przedłużyć, pod warunkiem że w trakcie trwania umowy wypełniamy warunki umowy podpisanej z bankiem. Jednym z najważniejszych warunków umowy o odnowienie limitu, jest zapewnienie stałych miesięcznych wpływów na rachunek w określonej wysokości.

Jeszcze innym rozwiązaniem z którego możemy skorzystać jako osoba prowadząca działalność gospodarczą jest karta kredytowa dla firm. Sprawdzi się ona jednak głównie przy płatnościach dokonywanych przy pomocy plastiku, a więc na pewno nie w przypadku wypłaty tradycyjnej gotówki. Jednak należy zauważyć że w dzisiejszych czasach, płatność kartą możemy realizować niemal wszędzie, również w przypadku płatności internetowych. Jednym z atutów karty kredytowej jest możliwość skorzystania z okresu bez odsetkowego który wynosi najczęściej 54 czy 56 dni.

Pożyczka dla firmy drogą pozabankową

Jak już wcześniej wspomniałem, tę opcję poleciłbym tym osobom które nie szukają wysokich kwot pożyczek. Takim osobom, które potrzebują szybkiego zastrzyku gotówki i zadowoli ich kwota pożyczki w wysokości 10 czy maksymalnie 15 tysięcy złotych. Z rynku pożyczek pozabankowych poznikało większość tych nie uczciwych i mało wiarygodnych firm. Dzięki temu możemy liczyć na bardziej korzystne oferty pożyczki dla firm zaciągane drogą pozabankową. Warto jednak zachować czujność i sprawdzić opinie na temat konkretnej firmy, z usług których zdecydujemy się skorzystać. Z pomocą przyjdzie nam tu oczywiście internet, który jest prawdziwą encyklopedią wiedzy i pozwoli nam zapoznać się z opiniami temat poszczególnych firm pożyczkowych. Warto również zwrócić uwagę na koszty pożyczek firmowych. Wiadomo że każda jedna oferta, będzie się różniła pod tym kątem. Większość firm pożyczkowych posiada na swoich stronach narzędzia, za pomocą których możemy przeprowadzić symulację takiego kredytu. Nie kupujemy więc kota w worku, wszystko możemy sprawdzić sobie na spokojnie, jeszcze przed podjęciem konkretnej i ostatecznej decyzji o wyborze oferty.

Nie da się ukryć, że pozabankowa pożyczka dla firmy będzie łatwiej dostępna niż ta w banku. Firmy pożyczkowe stosują znacznie mniej formalności, nie wymagają tylu dokumentów co banki. Bardzo często więc firmy pożyczkowe nie wymagają ani dokumentów rejestrowych ani innych dokumentów księgowych czy bankowych. Wystarczy że posiadamy zarejestrowaną działalność gospodarczą na terenie Polski, mamy również stały adres zamieszkania oraz nie figurujemy w bazach dłużników takich jak BIG InfoMonitor, ERIF lub Krajowy Rejestr Długów. W niektórych takich firmach uzyskamy również kredyt dla nowych firm, który dostępny jest już od 1 dnia działalności. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wszystkie z formalności dopełniane są drogą internetową, a więc bez jakiegokolwiek fizycznego spotkania z pożyczkodawcą. Dzięki temu, w bardzo wielu przypadkach to dodatkowe finansowanie dla naszej firmy może pojawić się na firmowym koncie nawet jeszcze tego samego dnia. To bez wątpienia bardzo pomocna opcja dla osób szukających szybkiego rozwiązania na pozyskanie dodatkowych środków finansowych.

Czytaj również

9 Opinie
 1. Ja jednak wybrałem bank dla kredytu firmowego. Faktycznie formalności było sporo, bo i kserowanie KPiR i PIT z dwóch ostatnich lat, wyciągi z banku dokumentujące ostatnio opłacone podatki i ZUS. Ale zależało mi na większym kredycie firmowym, a koszty tych udzielanych przez firmy pozabankowe był jednak znacznie wyższy.

  • Finansowy Pomagacz 6 grudnia 2018 at 15:08

   Fajny jest również limit w rachunku firmowym, ja z takiego korzystam w mBanku. I to jest rozwiązanie które mogę polecić wszystkim osobom które prowadzą małe firmy czy działalność gospodarczą. Gotówka jest cały czas w naszym zasięgu, płacimy tylko opłatę roczną, no i wtedy kiedy będziemy korzystać z tych dodatkowych środków.

 2. Fajnie jeśli można uzyskać dotację unijną, tylko samemu ciężko będzie nam ten temat ogarnąć, bo tam jest kupa papierów do ogarnięcia. Najlepiej znaleźć sobie jakieś biuro które pośredniczy w załatwianiu dotacji unijnej i które nie pobiera za to wysokiej prowizji.

 3. Prowadzę od kilkunastu lat firmę i pożyczka dla firmy nie jest mi potrzebna. Oczywiście korzystam z pieniędzy udostępnionych przez bank, ponieważ dobrze jest mieć dostęp do takich dodatkowych pieniędzy. Dlatego też u mnie najlepiej sprawdza się limit w rachunku, z któego korzystam kiedy muszę, a kiedy nie to nie tykam go wcale.

  (4/5)
  • Również jako osoba prowadząca jedno osobową działalność preferuję takie rozwiązanie. Dzięki temu żadne pożyczki dla firmy nie są mi potrzebne, bo gdy jest mi potrzebna dodatkowa gotówka, po prostu korzysta z limitu firmowego w rachunku firmowym.

   (4/5)
 4. Założyłam firmę w ubiegłym roku, na koncie mam dwa kredyty ale zaciągnięte na mnie a nie na firmę. Nie ukrywam że chciałabym je spłacić, a jednocześnie pożyczyć dodatkowe pieniądze, które przeznaczę na rozwój firmy. Czy możecie polecić mi jakieś dobre rozwiązanie?

  (5/5)
 5. Dzisiaj aby uzyskać firmowy kredyt nie trzeba nawet wychodzić w domu. Jeśli po złożeniu wniosku online, bank nie będzie miał co do nas żadnych wątpliwości to udzieli nam pożyczki dla firm online. Wygodny sposób bo z jednej strony nie tracimy czasu a przy tym takie finansowanie możemy uzyskać przez internet.

  (4/5)
 6. W uzyskaniu odpowiedniej pożyczki dla firmy mogą również pomóc doradcy finansowi. Z ich pomocą możemy dużo łatwiej uzyskać potrzebne finansowanie, z racji tego że mają oni pod sobą szereg ofert, różnego rodzaju instytucji, zarówno bankowych jak i pozabankowych. W łatwy sposób możemy z nimi przeanalizować koszty takiego kredytowania.

  (5/5)
  • Też mam podobne zdanie. Korzystając z pożyczki dla firmy z pomocą doradcy, nie narazimy się na wysokie koszty. Będziemy mieli porównania kilka ofert, w kilku rożnych instytucjach a nie tylko w jednej.

   (4/5)
Oceń:*