Pożyczka Bezzwrotna 5000 zł – jaki jest czas oczekiwania?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

13 udostępnij na FB

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się jeden z głównych programów Tarczy Antykryzysowej. Czyli Bezzwrotna pożyczka dla przedsiębiorców. W związku z tym, że o jej uzyskanie jak i umorzenie, mogą wnioskować również osoby samozatrudnione, wydłużył się czas oczekiwania na tę formę pomocy dla firm.

konto dla firm bez oczekiwania

Jak podaje na swojej stronie internetowej Gdański Urząd Pracy, od 1 kwietnia 2020 do GUP wpłynęło już ponad 20 tyś wniosków o udzielenie takiej formy wsparcia finansowego. I praktycznie z dnia na dzień ta liczba rośnie. W związku z czym Urzędy Pracy nie są w stanie na bieżąco rozpatrywać wniosków. Oraz dokonywać przelewów pożyczki na konta przedsiębiorców.

Przelew Pożyczki z PUP – w jakim czasie na koncie?

Według oficjalnych informacji podawanych przez serwis praca.gov.pl, pożyczka jest wypłacana jednorazowo na konto kredytobiorcy. W ciągu 2 dni roboczych od dnia podpisania umowy. Nie oznacza to jednak, że otrzymamy pożyczkę w ciągu 2 dni od momentu złożenia wniosku. Nawet jeśli złożyliśmy wniosek drogą elektroniczną.

Urzędy na rozpatrzenie naszego wniosku o pożyczkę bezzwrotną mają nawet do 30 dni. Jak jednak udało nam się ustalić, wnioski takie rozpatrywane są na ogół w ciągu kilkunastu dni od momentu ich złożenia. A więc licząc średni czas na rozpatrzenie wniosku ok. 12 dni oraz 2 dni, które Urzędy Pracy mają na wypłatę środków od momentu podpisania umowy. Co daje nam łącznie około 14 dni roboczych. A więc w takim terminie większość osób które złożyła wniosek o pożyczkę bezzwrotną, powinna otrzymać pieniądze na swój rachunek bankowy. Ten czas może się jednak wydłużyć w przypadku urzędów, które obsługują znacznie większą liczbę przedsiębiorców.

Jak podaje Urząd Pracy w Gdańsku (gup.gdansk.pl), w celu przyspieszenia rozpatrywania wniosków o pożyczkę, podjął on decyzję o oddelegowaniu, od 4 maja 2020 roku, łącznie 14 pracowników Urzędu Miejskiego w Gdańsku do pomocy w obsłudze spraw realizowanych przez GUP. Podkreśla jednocześnie, że wpływ na szybkość rozpatrywania wniosków, ma składanie poprawnie wypełnionej dokumentacji. A także forma jej zgłoszenia. Wnioski przesyłane do urzędu drogą elektroniczną np. przez profil zaufany, rejestrowane są natychmiastowo. Natomiast wnioski dostarczone do Urzędów Pracy w całej Polsce w formie papierowej, obejmowane są obowiązkową 24 godzinną kwarantanną.

Zobacz również: Kredyty na start dla nowych firm

Czytaj również

13 Comments
 1. W poniedziałek 27.04 złożony wniosek, dzisiaj 11.05 przyszła decyzja o przyznaniu pożyczki, więc umnie potrwało to równe dwa tygodnie. Najważniejsze że decyzja pozytywna, bo słyszałem że różnie jest z tymi pożyczkami.

  (5/5)
  • To jeszcze nie znaczy że jej nie dostaniesz. Czy decyzja będzie pozytywna czy negatywna, musisz otrzymać jakąś decyzję. W nietórych urzędach oczekiwanie na decyzję trwa nieco dłużej.

 2. No to faktycznie długo. Nie otrzymałaś żadnej decyzji na ePaup? Przeważnie potwierdzenie o otrzymaniu decyzji jest wysyłane również na adres e-mail podany we wniosku lub przypisany do profilu zaufanego.

  (1/5)
 3. Grodzki Urząd Pracy w Krakowie. Wniosek złożony 24.04 dziś (25.05) średnio uprzejma Pani powiedziała że trzeba czekać a na moje pytanie o miesięczny termin rozpatrywania wniosków, odpowiedziała że “nie ma czegoś takiego i w ogóle terminu, który ich obowiązuje i mam czekać”

  (1/5)
 4. U mnie identycznie. Wniosek 30.04 na 5000zł, dziś Pani powiedziała, że nie wie ile potrwa rozpatrywanie.
  Składałam też wniosek o dofinansowanie kosztów z uwagi na drastyczny spadek przychodów. Składałam od razu na 3 miesiące zgodnie z zasadami i umową (można na 1m lub 3m od razu). A Pani mi dziś powiedziała, że mimo że na 3m to i tak co miesiąc będę musiała dokumenty ponownie składać. Jak jej powiedziałam , że w żadnym dokumencie – zasady/umowa/instrukcja o tym mowy nie ma to ona powiedziała, że jej to nie interesuje. u niej muszą być co miesiąc nowe dokumenty 😐 grrrr ktoś coś takiego też miał?

  (1/5)
 5. 30 dni?
  Wniosek złożyłem 24 kwietnia. 27 maja Pani w UP Ruda Śląska powiedziała, że dopiero rozpatruje wnioski z 23 kwietnia i mam pytać za tydzień. Dodatkowo nie interesuje ich umowa, którą przesłałem przez profil zaufany. Dostanę nową i muszę ją jeszcze raz podpisać 🙁
  Dodam, że UP Bytom nie ma takich procedur…

  (1/5)
 6. Jestem Jurg Marti, prywatny pożyczkodawca. Oferujemy szybką pożyczkę z bardzo niskim oprocentowaniem wynoszącym 2%, dlatego w celu uzyskania dalszych informacji o tej ofercie pożyczki, wróć do nas na nasz email: jurgmarti0@gmail.com. Z poważaniem, Jurg Marti

  (4/5)

Oceń: