Polisa na życie – czy warto ją mieć?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

1 udostępnij na FB
Ubezpieczenie na życie

Ubezpieczenia to pojęcie, które znane jest każdemu z nas. Z polisami ubezpieczeniowymi mamy do czynienia na każdym kroku. Gdy nasze dzieci chodzą do szkoły, okazuje się, że konieczne jest wykupienie dla nich obowiązkowego ubezpieczenia. Wiele osób korzysta z indywidualnych lub rodzinnych ubezpieczeń zdrowotnych.

Państwo także zmusza nas do płacenia składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Istnieją ubezpieczenia dla samochodu, dla firm działających w różnych branżach, możemy także ubezpieczyć nasz dom i wiele innych rzeczy. Jedną z możliwych form ubezpieczeń jest tak zwana polisa na życie. Jedni je wykupują, inni natomiast uważają je za zbędny wydatek. Czy ubezpieczenia na życie mają jakikolwiek sens? Czy warto rozważać ich zakup?

Polisa na życie – czy to ma sens? Bez wątpienia nikt z nas nie planuje przedwczesnego opuszczenia tego świata. Mało kto w dzisiejszych czasach myśli o kwestiach związanych z odchodzeniem. Wszyscy jesteśmy zbyt zajęci bieżącymi sprawami i problemami, których na pewno nie brakuje. Wykupienie żadnego ubezpieczenia nie przyda się komuś, kto w nieszczęśliwy sposób, przedwcześnie zejdzie z tego świata. Jednak w ramach rozważań na temat ubezpieczenia na życie trzeba brać pod uwagę nie siebie, a swoich najbliższych.

Ubezpieczenie na życie – komu służy?

Polisa na życie służyć ma rodzinie osoby, która ją wykupuje. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak nieprzewidywalny bywa ten świat. Nawet jeżeli nam się powodzi, odnosimy same sukcesy, jesteśmy na samym szczycie, zawsze może stać się jakaś katastrofa. Na każdym kroku na człowieka czyhać może zagrożenie. Zarówno jadąc samochodem do pracy, czy idąc na spacer do piekarni chodnikiem, może wystąpić nieszczęśliwe zdarzenie, które skutkowało będzie utratą zdrowia lub nawet życia. Człowiek jest także zagrożony różnymi chorobami, których wyleczenie może okazać się trudne lub niemożliwe. Właśnie w takich sytuacjach ubezpieczenia na życie mogą okazać się zbawienne dla rodziny, którą spotka jakaś tragedia.

Tragedia zawsze jest realna Wystarczy wyobrazić sobie przeciętną Polską rodzinę, w której dwójka pracujących rodziców zarabia po 3000 złotych. Mają oni dwójkę dzieci w wieku szkolnym. Rodzina posiada pewne wydatki stałe, z których nie może zrezygnować. Są to opłaty za rachunki, kredyt hipoteczny i wydatki na zwyczajne życie. Wydatki te wynoszą mniej więcej tyle ile dochód rodziny. Gdyby los sprawił, że mąż wracając z pracy stanie się ofiarą samochodowej kraksy, w której straci życie, finanse rodziny całkowicie się posypią. Wraz z finansami posypie się cała reszta. Zobowiązania u wierzycieli nie znikną w magiczny sposób. Nadal trzeba będzie utrzymywać dom, spłacać kredyt i karmić dzieci. Dodatkowo po takiej tragedii żona może się załamać, co może skutkować problemami w pracy.

W powyższym przypadku, gdyby rodzina nie była zabezpieczona polisą, sytuacja mogłaby wyglądać bardzo krucho. Właśnie do takich celów mają służyć ubezpieczenia na życie. Mając wykupioną polisę, żona mogłaby poradzić sobie, w początkowo trudnym okresie po stracie męża.

Kiedy polisa nie będzie przydatna?

Ubezpieczenie na życie może przydać się w wielu przypadkach, jednak nie zawsze. Wiele osób nie potrzebuje polisy na życie. W niektórych przypadkach zakup polisy mógłby oznaczać wyrzucenie pieniędzy w błoto.

1. Polisy na pewno nie potrzebują osoby, od których zarobków nie zależy los żadnego innego człowieka. Mowa tutaj o samotnych osobach albo małżeństwach, które mają już dorosłe dzieci i ewentualna śmierć jednego z nich, nie spowodowałaby tragedii finansowej.

2. Osoby i rodziny posiadające spore oszczędności także polis nie potrzebują. Śmierć członka rodziny w takiej sytuacji może jedynie oznaczać konieczność do sięgnięcia po te oszczędności lub sprzedaż części majątku rodzinnego.

Podsumowanie

Zakup polisy na życie jest niekiedy dobrym pomysłem. Pamiętajmy jednak, żeby podejmować takie decyzje z rozsądkiem, ponieważ wydatek na ubezpieczenie to dodatkowy koszt, który nie zawsze będzie uzasadniony. Jeżeli jesteś osobą odpowiedzialną i wiesz, że polisa w razie trudnej sytuacji pomoże twojej rodzinie, wtedy warto rozważyć jej zakup.

Zainteresował Cię temat ubezpieczeń? Zobacz również nasz inny artykuł dotyczący ubezpieczenia NNW dla dzieci.

Czytaj również

1 Opinie
  1. (4/5)

    To prawda, zagrożenia czyhają na nas na każdym kroku. Nawet jeżeli sami jesteśmy ostrożni, to może nam się coś stać z winy kogoś innego. Takie niebezpieczne sytuacje mają niestety miejsce w naszym życiu, dlatego warto mieć wykupione coś takiego jak ubezpieczenie na życie.

Oceń:*