Podatek od sprzedaży nieruchomości

- kiedy trzeba go zapłacić?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Sprzedaż nieruchomości to transakcja która niektórym osobom może wydawać się procesem skomplikowanym i wymagającym załatwienia wielu spraw przed sprzedażą. Istotnie, należy dokonać kilku czynności, ale są one stosunkowo łatwe do wykonania. Natomiast ważną rzeczą o jakiej należy pamiętać po sprzedaży nieruchomości jest opłacenie podatku.

Podatek od sprzedaży leży po stronie osoby sprzedającej i należy tego obowiązku dopilnować. Jakiej wysokości podatek należy zapłacić, w jakiej sytuacji taka opłata obowiązuje i czy jest możliwość uniknięcia wpłaty pieniędzy do skarbówki opiszemy w poniższym tekście. Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Kto płaci podatek od sprzedaży mieszkania- kupujący czy sprzedający?

Podatek od sprzedaży mieszkania zawsze płaci sprzedający. Osoba która sprzedaje nieruchomość i tym samym zyskuje dodatkowe pieniądze musi samodzielnie złożyć odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego w celu zapłacenia stosownego podatku. Podatek taki natomiast płacimy tylko od różnicy w kwocie pomiędzy zakupem, a sprzedażą nieruchomości. Wyjątek stanowią sytuacje w których podatku takiego można uniknąć, ale o tym napiszemy w dalszej części artykułu.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości?

Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19% i jest naliczany tylko i wyłącznie od „czystego” dochodu. Znaczy to że podatek zapłacimy tylko wtedy gdy kwota sprzedaży przewyższa kwotę nabycia nieruchomości i to właśnie ta różnica podlega opodatkowaniu. Kolejną rzeczą która ma wpływ na to czy podatek musi zostać opłacony jest czas w jakim daną nieruchomość chcemy sprzedać. Jeżeli transakcja będzie miała miejsce przed upływem 5 lat od daty zakupu to wtedy podatek musi zostać zapłacony. W przypadku dziedziczenia okres 5 lat liczony jest od momentu ewentualnego zakupu przez spadkodawcę. Należy zapamiętać iż 5 lat liczonych jest od końca roku kalendarzowego, nie od momentu zakupu nieruchomości.

W jakim czasie trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatki przy sprzedaży nieruchomości należy rozliczać i opłacać na takich samych zasadach jak pozostałe podatki to znaczy do 30 kwietnia następującego po roku rozliczeniowym w którym nastąpiła transakcja. Jeżeli zdecydujemy się na zainwestowanie kwoty ze sprzedaży nieruchomości w inne cele mieszkaniowe, to wtedy mamy 3 lata na udokumentowanie i rozliczenie się ze skarbówką.

Jaki druk do rozliczenia sprzedaży nieruchomości?

Rozliczenia ze sprzedaży nieruchomości należy dokonać na druku pit-39. Jest to druk używany do rozliczeń przychodów ze sprzedaży i zbycia praw majątkowych. Deklarację można złożyć osobiście lub za pośrednictwem internetu.

Czy można uniknąć podatku od sprzedaży nieruchomości?

Przede wszystkim najłatwiejszym sposobem aby uniknąć płacenia podatku będzie sprzedaż mieszkania, domu, działki dopiero po upływie 5 lat. Po tym czasie sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu. Natomiast jeżeli sprzedaż musi nastąpić przed upływem 5 lat to również istnieje możliwość uniknięcia podatku, lub zmniejszenia kwoty takiej opłaty.

Kolejnym sposobem jest zainwestowanie całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży na zakup nowej nieruchomości, gruntu pod budowę lub remont innego mieszkalnego budynku. Jeżeli kwotę wykorzystamy w taki sposób właśnie w przeciągu 3 lat od momentu zbycia nieruchomości, to opłacenie podatku nie będzie konieczne. Jeżeli jednak w ciągu tych trzech lat nie uda się zainwestować pieniędzy w taki sposób, to należy złożyć ponownie deklarację pit-39 (korekta) i zapłacić stosowny podatek.

Istnieje również sposób na zmniejszenie podatku od sprzedaży nieruchomości poprzez przeznaczenie pewnej części pieniędzy na inne, własne cele mieszkaniowe takie jak na przykład zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, lub remont własnego lokalu mieszkalnego. W takim przypadku wysokość podatku zmniejszy się proporcjonalnie o zainwestowaną kwotę.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat?

Podatek jaki należy zapłacić po sprzedaży nieruchomości przed upływem 5 lat jest stosunkowo łatwy do wyliczenia. Poniżej przedstawiamy przykład jak policzyć wysokość opłaty którą należy odprowadzić do skarbówki.

  • Mieszkanie zakupione w 2020 roku za 300 000 złotych
  • Mieszkanie sprzedane w 2021 roku za 450 000 złotych (przychód ze zbycia mieszkania)
  • Koszt uzyskania przychodu – 300 000 złotych
  • Dochód – 150 000 złotych

W tym przypadku kwota 150 000 złotych będzie podlegała opodatkowaniu. Oczywiście jeżeli nie wystąpią inne okoliczności zmniejszające tą kwotę jak różnego rodzaju ulgi i odpisy jak na przykład wynagrodzenie notariusza.

Podatek od sprzedaży nieruchomości – najważniejsze informacje

Podatek od sprzedaży domu, podatek od sprzedaży mieszkania i podatek od sprzedaży działki należy zapłacić wówczas, jeżeli od momentu nabycia do momentu sprzedaży nie upłynęło 5 lat. Owe 5 lat liczymy nie od momentu zakupu nieruchomości ale zawsze od końca roku w którym zakup nastąpił. Jest to bardzo ważna informacja jeżeli chcemy uniknąć płacenia podatku i sprzedać naszą nieruchomość we właściwym czasie. Oczywiście istnieją inne możliwości aby podatek nie musiał być płacony, lub chcemy zmniejszyć jego kwotę.

W pierwszej sytuacji jeżeli jednak decydujemy się na sprzedaż przed upływem 5 lat, to jeżeli zainwestujemy całą uzyskana kwotę w nową nieruchomość (zakup, remont), to wtedy dochód ze sprzedaży nie podlega opodatkowaniu. W przypadku gdy chcemy zapłacić mniejszy podatek możemy część uzyskanej kwoty przeznaczyć również na zakup nowej nieruchomości bądź gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. W takiej sytuacji zapłacimy tylko podatek od pomniejszonej kwoty. Podatek wynosi 19% i należy się rozliczyć na pit-39 do 30 kwietnia roku następującego po tym w którym została przeprowadzona transakcja sprzedaży nieruchomości.

Podatek obliczany jest od faktycznego dochodu ze sprzedaży czyli różnicy pomiędzy zakupem a sprzedażą. To właśnie ta kwota podlega opodatkowaniu. Jak łatwo można zauważyć, jeżeli nieruchomość zostaje sprzedana za taką samą lub niższą kwotę niż została zakupiona to wtedy nie płacimy podatku. Warto jednak wiedzieć że jeżeli urząd skarbowy stwierdzi, iż cena nieruchomości została znacząco zaniżona może przeliczyć cenę rynkową i w taki sposób naliczyć podatek do zapłaty. W przypadku dziedziczenia nieruchomości w spadku okres 5 lat liczy się od momentu nabycia nieruchomości przez spadkodawcę, nie od momentu odziedziczenia.

Podsumowując

Znając tych kilka istotnych przepisów, sprzedaż nieruchomości i rozliczenie podatku nie powinno już spędzać nikomu snu z powiek. Wbrew tego jak skomplikowana może się to wydawać procedura, obliczenie podatku od sprzedanej nieruchomości jest dość proste. Sprawy mogą wymagać nieco więcej obliczeń jeżeli na przykład chcemy częściowo zainwestować kwotę ze sprzedaży w nowy lokal mieszkalny, natomiast również i taką deklarację możemy złożyć bez większych problemów. Tak więc pamiętajmy że podatek od sprzedaży mieszkania, domu lub działki leży po stronie sprzedającego i należy rozliczyć się na druku pit-39 do 30 kwietnia następującego po roku w którym nieruchomość została zbyta odpłatnie.

Czytaj również

Oceń: