Obligacje 500+

czy warto skorzystać z tej opcji?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Wiele osób decyduje się na oszczędzanie pieniędzy. Trzymanie ich na koncie powoduje, że wraz ze spadkiem wartości pieniądza realnych oszczędności jest coraz mniej. Dziś zajmiemy się kwestią obligacji skarbowych rodzinnych, zwanych potocznie obligacjami 500+. Czy warto się na nie zdecydować? Co należy o nich wiedzieć?

Główne atuty korzystania z obligacji rodzinnych 500+

Zakup obligacji skarbowych uważany jest za najbezpieczniejszy sposób oszczędzania pieniędzy. W przypadku Obligacji Skarbowych Rodzinnych można skorzystać z opcji oszczędzania na 6 lat lub 12 lat. Oprocentowanie w pierwszym roku w przypadku wykupu obligacji w maju 2020 roku wynosi 1,5%. W kolejnych latach zysk liczony jest jako marża 1,25% plus inflacja z roczną kapitalizacją odsetek. Na tyle można liczyć w przypadku obligacji 6-letnich. Z kolei obligacje 12-letnie ROS na maj 2020 to oferta 2%w pierwszym rocznym okresie odsetkowym i marża 1,5% plus inflacja w kolejnych rocznych okresach odsetkowych.

Aktualną ofertę dotyczącą wykupu obligacji skarbowych można znaleźć na stronie obligacjeskarbowe.pl. Tam też można założyć konto, dzięki któremu możliwy jest wykup obligacji. Jedna obligacja to 100 zł, które stanowi swoistą pożyczkę dla Państwa, która zostaje spłacona wraz z odsetkami po zakończeniu całego okresu wykupu obligacji. Oczywiście Rodzinne Obligacje Skarbowe przeznaczone są tylko i wyłącznie dla beneficjentów programu 500+. Zatem zamiast konsumować pieniądze, czy oszczędzać je na lokacie można zainwestować dotychczas otrzymane od Państwa środki w Rodzinne Obligacje Skarbowe. Dzięki temu pieniądze nie tracą na wartości w związku z inflacją. Trzeba wiedzieć, że od naliczonych odsetek płacimy podatek 19%, a więc realne oprocentowanie jest niższe niż wskazywałoby to ze zsumowania marży i inflacji.

Czy jest to produkt równie bezpieczny jak lokata w banku?

Obligacje skarbowe są równie bezpieczne jak lokaty bankowe, a nawet jeszcze bezpieczniejsze. Oferowane warunki są lepsze niż w przypadku lokat. Obligacje Rodzinne to instrumenty emitowane przez Ministerstwo Finansów, zatem objęte są 100% gwarancją Skarbu Państwa.

Kto może kupić obligacje 500+ i gdzie można je nabyć?

Jak już wspomnieliśmy, obligacje skarbowe może w dowolnym momencie wykupić każda osoba, która jest beneficjentem programu 500+. Wartość jednej obligacji to 100 zł. Decydując się na zaoszczędzienie środków otrzymanych od początku 2020 roku w maju, można zatem wykupić obligację na kwotę 2500 zł w przypadku oszczędności na jedno dziecko. Oczywiście kwota ta może być zwielokrotniona w przypadku większej ilości dzieci. Obligacje można nabyć w jednostkach terytorialnych PKO BP, a także Domach Maklerskich PKO BP. Można również wykupić je przez internet na stronie zakup.obligacjeskarbowe.pl.

Na jak długo trzeba wpłacić oszczędności i czy można je wypłacić w dowolnej chwili?

Warto wiedzieć, że w przypadku Rodzinnych Obligacji Skarbowych nie tracimy dostępu do środków pieniężnych za które wykupujemy obligacje. Możliwe jest wcześniejsze zakończenie oszczędzania. Można wycofać się najwcześniej po 7 dniach od rozpoczęcia oszczędzania i najpóźniej na miesiąc przed dniem wykupu obligacji. Oczywiście za każdą obligację w przypadku wcześniejszego wypłacenia doliczana jest opłata. W przypadku obligacji 6-letnich kwota narosłych do momentu zakończenia oszczędzania odsetek jest pomniejszona o 0.70 zł za każdą obligację. Z kolei w przypadku obligacji 12-letnich kwota narosłych odsetek pomniejszona jest o 2 zł od każdej wykupionej obligacji skarbowej. Trzeba jeszcze pamiętać, że kwota odsetkowa pomniejszona jest jeszcze o 19% podatek.

Obligacje skarbowe 500+ na przykładach

Choć wydaje się to skomplikowane, to jednak na Rodzinnych Obligacjach Skarbowych można naprawdę sporo zyskać, zwłaszcza jeśli dotrwamy do końca okresu rozliczeniowego, a inflacja w okresie oszczędzania nie będzie się znacząco zmieniać. Przy takiej samej inflacji w całym okresie oszczędzania i zainwestowaniu 50 tys zł, jeśli założymy że inflacja będzie na stałym poziomie 2,5% w okresie 12-letnim możemy uzyskać zysk netto w wysokości 25332 zł. Zatem finalnie na nasze konto po wykupie obligacji przez Państwo wpłynie 75 tys. 332 zł.

Warto jeszcze przeanalizować, ile można zaoszczędzić na obligacjach 6-letnich w podobnej sytuacji. W takim przypadku zysk końcowy wyniesie 9 tys. 939 zł. Zatem finalnie na konto wpłynie 59 tys. 332 zł. W przypadku niewielkich kwot i stałej inflacji także można zyskać. Przy zainwestowaniu 5 tys. zł w obligacje 6-letnie, zakładając stałą inflację na poziomie 2,5% można zyskać prawie tysiąc złotych.

Czy to dużo czy mało pozostaje kwestią do rozstrzygnięcia. Wyraźnie widać zależność, że im więcej inwestujemy, tym więcej możemy zyskać. Warto zatem zastanowić się nad tego rodzaju oszczędzaniem. Można zapewnić swoim dzieciom lepszą przyszłość. W końcu pieniądze ze świadczenia 500+ powinny właśnie temu służyć. Zamiast zakładać konto oszczędnościowe, gdzie oprocentowanie jest znikome, lepiej zdecydować się na bezpieczne Rodzinne Obligacje Skarbowe.

Czytaj również

Oceń: