Na co można przeznaczyć dotacje unijne?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Dotacje unijne to unikalna forma finansowania firmy, która nie wiąże się z żadnymi bezpośrednimi kosztami (takimi jak marża czy prowizja), a do tego z reguły jest bezzwrotna. Cieszą się w związku z tym ogromnym zainteresowaniem wśród polskich przedsiębiorców. Dowiedz się, na co można je przeznaczyć i pozyskaj środki dla swojego biznesu!

Wsparcie UE ma być impulsem do rozwoju i innowacji

W pierwszej kolejności należy wskazać, że dotacje unijne dla firm mogą rządzić się nieco innymi regułami w zależności od tego, w ramach jakich programów są udzielane. Rozdzielanie środków UE przypada wielu podmiotom, działającym poprzez różnorodne inicjatywy. Można jednak wyróżnić kilka podstawowych kategorii inwestycji, na których dofinansowanie Unia kładzie nacisk.

Dotacje nie są udzielane bez powodu — ich efektem ma być rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności na terenie Unii Europejskiej, poprzez wspieranie zarówno powstawania nowych firm, jak i modernizowania się tych już istniejących (przede wszystkim MŚP, które nie wykorzystują w pełni swojego potencjału, ale też dużych działalności). W praktyce może to oznaczać na przykład wdrożenie nowych technologii, zakup oprogramowania i środków trwałych, wejście na nowe rynki, czy też tworzenie miejsc pracy (w tym dla osób niepełnosprawnych).

To, jaka opcja będzie najlepsza, zależy od okoliczności. Decydując się na skorzystanie z dotacji unijnych, najlepiej skierować swoje kroki do doświadczonego doradcy EIF, który pomógł już wielu firmom je pozyskać. Dzięki temu uda się szybko i sprawnie znaleźć odpowiedni podmiot finansujący i załatwić wszelkie formalności.

O czym trzeba pamiętać, chcąc skorzystać z dotacji unijnych?

Zakres inwestycji, na które firma może pozyskać dotacje unijne, jest, jak widać w pewien sposób ograniczony. Natomiast dostępnych możliwości jest tak wiele, że nietrudno będzie znaleźć potencjał do wykorzystania takiego zastrzyku gotówki u praktycznie każdego przedsiębiorcy. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że środki do przyznania nie są nielimitowane, a nabory w ramach poszczególnych programów nie trwają wiecznie.

W związku z tym nie warto zwlekać. Im szybciej firma zacznie starać się o dotację, tym szybciej będzie mogła cieszyć się środkami na swoim koncie. Niektórzy przedsiębiorcy odkładają w czasie decyzję o sięgnięciu po wsparcie z UE w obawie przed dużą ilością formalności, jednak wbrew pozorom nie są one dużym problemem.

Tak, jest ich niemało, zarówno na etapie wnioskowania o dotację, jak i jej późniejszego rozliczenia, ale nie trzeba zajmować się nimi samodzielnie. Jak już zasygnalizowano, są eksperci, którzy zajmują się tym na co dzień i mogą okazać się kluczowym ogniwem w całym procesie pozyskiwania środków.

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również

Oceń: