Jak i gdzie wypłacić euro z bankomatu?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Coraz więcej Polaków jest zainteresowanych wypłatą euro z bankomatów. Globalizacja i tanie linie lotnicze zapewniające możliwość odwiedzania wielu europejskich miast za niewielkie kwoty sprawiają, że Polacy podróżują coraz więcej. Zakładają też konta walutowe, dzięki którym mogą płacić kartą bez przewalutowania za granicą, ale często potrzebują również gotówki. Jak i gdzie wypłacić euro z bankomatu? Poniżej znajdują się najważniejsze informacje na ten temat.

Wypłata euro z bankomatów własnych banków

Na chwilę obecną bankami, które umożliwiają polskim klientom wypłatę euro z bankomatu, są ING Bank Śląski oraz Citibank handlowy. Możliwe jest również wypłacanie tej waluty w bankomatach Euronet, ale dalsze informacje o tym znajdują się poniżej. Warto podkreślić, że nie każdy bankomat ING Banku Śląskiego czy Citibanku wypłaci nam tę konkretną walutę, dlatego też warto wcześniej sprawdzić informacje na ten temat w Internecie.

Jak przebiega taka wypłata euro z bankomatu?

Całość bardzo przypomina proces wypłacania złotówek. Pierwszym krokiem jest włożenie karty do bankomatu, wybór preferowanego języka, a także podanie numeru PIN. Następnie na ekranie pojawi się pytanie o walutę, jaka nas interesuje. Po wyborze waluty euro można wybrać kwotę do wypłaty, a następnie zakończyć operację, odebrać kartę i pieniądze. W przypadku karty Visa limit wypłaty euro z bankomatu odpowiada swoim limitom w przeliczeniu na złotówki.

Jeśli więc ktoś jednorazowo może wypłacić z bankomatu 10 tysięcy złotych, to w przypadku euro będzie to kwota mniejsza niż 2000 euro. Już na etapie wyboru kwoty na ekranie pojawia się informacja, na którą warto zwrócić uwagę. Dotyczy ona kursu, po jakim aktualnie można wypłacić pieniądze w obcej walucie. Jeśli taki komunikat nie jest widoczny, to powinno się zadzwonić na infolinię, której numer widnieje na bankomacie, lub sprawdzić w Internecie szczegółowe informacje na ten temat. Najczęściej kurs ten jest o wiele mniej korzystny niż w tradycyjnych kantorach.

Wypłata euro z bankomatu Euronet

Euronet to międzynarodowe przedsiębiorstwo, które zajmuje się przetwarzaniem elektronicznych transakcji pieniężnych dla operatorów linii komórkowych, instytucji handlowych, a przede wszystkim dla instytucji bankowych. Posiada największą w całej Europie sieć bankomatów, z czego w Polsce zarządza ponad 7300 bankomatów. Euronet Polska współpracuje z częścią najpopularniejszych banków w Polsce, do których należą na przykład Bank Millenium, Alior Bank, Citi Handlowy, Plus Bank, mBank, Nest Bank, VeloBank czy BNP Paribas. Klienci tych banków nie muszą rejestrować numeru rachunku i mogą swobodnie korzystać z bankomatów Euronet.

Waluta euro może być wypłacana z bankomatów Euronet dwadzieścia cztery godziny na dobę i przez siedem dni w tygodniu. Wypłata jest realizowana bez dodatkowych opłat i dostępna dla kart płatniczych, których waluta rozliczeniowa jest inna niż euro. Wystarczy włożyć kartę do urządzenia i wybrać preferowany język, a następnie wpisać kod PIN i wybrać rodzaj operacji, którą chce się przeprowadzić. Po wyborze wybranej kwoty należy zaakceptować przedstawione na ekranie warunki, a więc wysokość kwoty, ale również kurs wymiany oraz finalną kwotę. Następnie można odebrać kartę, pieniądze i potwierdzenie wypłaty. Minimalna kwota wypłaty wynosi w tym wypadku 50EUR. Warto jednak podkreślić, że wyplata euro nie jest realizowana przez wszystkie bankomaty Euronet. Tych, które to umożliwiają, jest w Polsce ponad czterysta i warto sprawdzić ich listę na oficjalnej stronie przedsiębiorstwa, aby zaoszczędzić czas i uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Ile kosztuje wypłata euro z bankomatu?

Wypłata euro z bankomatu za każdym razem wiąże się z dodatkowymi opłatami. Wszystko zależy od rodzaju posiadanego konta oraz obowiązującej na nim waluty. Jeśli ktoś posiada tylko konto w złotówkach, to automatycznie dojdzie do przewalutowania, a ponadto bank pobierze określoną opłatę. W przypadku wypłacania euro z konta walutowego, na którym znajdują się pieniądze właśnie w tej walucie, naturalnie nie dochodzi do przewalutowania. Koszt wypłaty euro z konta we wszystkich bankach wynosi kilka procent (od 3% do 9%) wypłacanej kwoty, a ponadto sam kurs jest mniej korzystny niż w kantorach. Dlatego też większość osób decyduje się na ten krok w ostateczności.

Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chcemy wypłacać euro z konta walutowego za granicą. Niektóre banki oferują tę usługę za darmo, ale część z nich pobiera nawet 2,5EUR za jednorazową transakcję. Podczas wypłaty pieniędzy w polskim bankomacie warto zwrócić uwagę na wszystkie informacje pojawiające się na ekranie. Bank może bowiem pobierać opłatę nie tylko za przewalutowanie i korzystanie z bankomatu, ale również za tak zwane dynamiczne przewalutowanie walut, czyli wynoszące nawet do dwunastu procent DCC.

Najkorzystniejszym wariantem dla klientów często wypłacających euro z bankomatów jest korzystanie z kart wielowalutowych, ponieważ wówczas przewalutowanie transakcji najczęściej odbywa się po korzystniejszych, średnich kursach. Karty, takie jak Revolut, cieszą się rosnącą popularnością i sprawdzają się nie tylko w kraju, ale również za granicą, umożliwiając nie tylko wypłatę środków, ale również robienie zakupów online za pośrednictwem aplikacji z kartą wirtualną.

Jak wypłacić euro poza bankomatem?

Niekorzystne warunki wypłaty euro z bankomatów oraz fakt, że usługa ta nie jest jeszcze w Polsce powszechnie dostępna, sprawiają, że ludzie szukają innych rozwiązań. Najlepszą metodą na uzyskanie waluty euro jest wymiana złotówek w kantorze oferującym najkorzystniejszą cenę.

Jeśli jednak musimy wypłacić gotówkę w euro z konta i nie możemy lub nie chcemy korzystać z bankomatu, jedyną opcją jest wizyta w banku. Każdy z banków ma w tym zakresie inne zasady i limity, dlatego przed wypłatą należy sprawdzić oddziały gotówkowe własnego banku, a następnie skontaktować się z wybraną placówką telefonicznie, aby umówić się na spotkanie. Wówczas klient będzie miał pewność, że uda mu się przeprowadzić planowaną operację i wyjść z banku z potrzebną gotówką. Niektóre z banków oferują możliwość wypłaty w euro kwoty, które jest odpowiednikiem limitu ustanowionego w złotówkach. Zdarza się jednak i tak, że w konkretnym banku można wypłacić 20 tysięcy złotych, ale tylko 500EUR.

Czytaj również

Oceń: