Kredyt gotówkowy przy najniższej krajowej. Czy to może się udać?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Kredyt gotówkowy to jeden ze sposobów finansowania różnego rodzaju wydatków. Jego podstawową zaletą jest dostępność, ponieważ kredyty gotówkowe oferują wszystkie banki. Czy można zatem skorzystać z takiego rozwiązania zarabiając najniższą krajową? Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kredyt gotówkowy – cechy charakterystyczne

Kredyt gotówkowy to najprostszy rodzaj kredytu, który z reguły nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Udzielany jest przez banki na podstawie oceny zdolności kredytowej klienta, który zobowiązuje się tym samym do terminowej spłaty rat zaciągniętego kredytu. W efekcie spłaca na rzecz banku pożyczony kapitał wraz z odsetkami naliczonymi z tytułu korzystania z uzyskanych w ten sposób środków. Kredyt gotówkowy z reguły udzielany jest na maksymalnie kilkadziesiąt miesięcy, a najdłuższy możliwy okres kredytowania to zwykle 10 lat. Sam kredyt gotówkowy może opiewać natomiast na kwotę od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Czy można uzyskać kredyt gotówkowy zarabiając najniższą krajową?

Jak wspomniano w poprzednim akapicie kredyty gotówkowe udzielane są przez banki na podstawie oceny zdolności kredytowej klientów. Czy możliwe jest zatem uzyskanie tego typu finansowania zarabiając najniższą krajową? Otóż, warto mieć świadomość, że tak, jednak w praktyce jest to uzależnione od kilku dodatkowych kwestii. Wysokość zarobków sama w sobie jest bowiem istotnym czynnikiem w kontekście badania zdolności kredytowej, jednak warto wiedzieć, że wpływa na nią również ilość osób pozostających na utrzymaniu kredytobiorcy, koszty prowadzenia gospodarstwa domowego, czy dotychczas posiadane zobowiązania (wysokość rat kredytowych). W praktyce zatem inaczej będą wyglądały szanse na uzyskanie kredytu gotówkowego przez singla zarabiającego najniższą krajową, a jeszcze inaczej będzie to wyglądało w przypadku osoby posiadającej dzieci.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt gotówkowy?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego warto wiedzieć, że tego typu finansowanie można uzyskać w każdym banku. Jak zatem wybrać najlepszą ofertę? Bardzo ważną kwestią są oczywiście koszty kredytu, które warto porównywać zarówno pod kątem RRSO, jak i całkowitego kosztu kredytowania. Bardzo ważną kwestią są oczywiście koszty kredytu, które warto porównywać zarówno pod kątem RRSO, jak i całkowitego kosztu kredytowania. Można to zrobić, korzystając z dostępnej online porównywarki kredytów gotówkowych. Należy pamiętać jednak, że koszt kredytu to nie jedyna kwestia, którą warto uwzględnić przy wyborze najlepszej oferty. Ważne jest bowiem także to, by była ona dopasowana do indywidualnych potrzeb oraz możliwości finansowych kredytobiorcy. Co to oznacza? Otóż, chodzi w tym przypadku zarówno o wysokość kredytu, jak i okres jego spłaty, który wpływa bezpośrednio na wysokość miesięcznej raty, a także wspomniane wcześniej koszty. Im krótszy będzie okres kredytowania tym będą one niższe, jednak automatycznie spowoduje to wzrost miesięcznej raty kredytu. Niezależnie od tego, czy zarobki kredytobiorcy utrzymują się na poziomie najniższej krajowej, czy są wyższe dobrym rozwiązaniem może być wydłużenie okresu kredytowania, co spowoduje obniżenie raty kredytu. W efekcie nie będzie ona zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu.

Co jeszcze wziąć pod uwagę wybierając kredyt gotówkowy? Otóż, istotne są formalności związane z jego udzieleniem oraz czas oczekiwania na decyzję kredytową i wypłatę środków. Poza tym należy pamiętać także o tym, że każdy bank inaczej bada zdolność kredytową, w związku z czym różne instytucje mogą proponować udzielenie kredytu w różnej wysokości. Może to być szczególnie istotne dla osób posiadających niskie zarobki.

Zalety kredytów gotówkowych

Popularność kredytów gotówkowych wynika nie tylko z ich dostępność, ponieważ wpływają na nią również inne zalety tego typu finansowania. Wymienić wśród nich należy między innymi:

  • możliwość sfinansowania dowolnego celu;
  • możliwość uzyskania wysokiej kwoty na dłuższy okres, co pozwala dopasować kredyt do indywidualnych potrzeb;
  • minimum formalności, dzięki czemu kredyt gotówkowy uzyskuje się znacznie szybciej niż kredyt hipoteczny;
  • możliwość wcześniejszej spłaty kredytu gotówkowego, co pozwala zmniejszyć jego koszty.

Podsumowując należy stwierdzić, że zarabianie najniższej krajowej nie dyskwalifikuje w kontekście starania się o kredyt gotówkowy. Jego przyznanie uzależnione jest jednak między innymi od wysokości pożyczanej kwoty, kosztów utrzymania, czy posiadania innych zobowiązań.

Źródło: Materiał Partnera

Czytaj również

Oceń: