Kiedy należy wypełnić załącznik PIT-ZG?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Obecnie wiele osób pracuje poza granicami Polski. Cześć naszych rodaków wyjechała za granicę, aby móc na przykład utrzymać rodzinę mieszkającą w Polsce. Z kolei część, zwłaszcza prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze przedsiębiorców otrzymuje dochody z zagranicznych podmiotów, mieszkając w Polsce.

W obu tych przypadkach bardzo często podczas rozliczenia rocznego zeznania podatkowego należy wypełnić załącznik PIT-ZG do wybranej deklaracji. Kiedy trzeba złożyć taki dokument? Wyjaśniamy.

Kto powinien złożyć PIT-ZG?

PIT-ZG to rozliczenie zagranicznych zarobków. Składa się go jednak wyłącznie jako załącznik do deklaracji PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT 39. Obowiązek złożenia PIT-ZG spoczywa przede wszystkim na osobach, które wykonują pozarolniczą działalność gospodarczą poza granicami Polski lub uzyskały w poprzednim roku podatkowym dochody z zagranicznych źródeł. Zobligowani do takiego działania są zwłaszcza polscy rezydenci podatkowi, a więc osoby, które posiadają nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce.

W PIT-ZG należy uwzględnić dochody od zagranicznych podmiotów z tytułu stosunku pracy, pozarolniczej działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy, praw autorskich, stypendiów, sprzedaży papierów wartościowych, a nawet otrzymywanych emerytur.

Kiedy konkretna osoba jest zobligowana do złożenia w swojej sytuacji PIT-ZG? W dużej mierze decyduje o tym, kraj, w którym osiągała przychody. A dokładniej, czy państwo to podpisało umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Polską i jakie są jej warunki. Stosuje się dwie metody unikania podwójnego opodatkowania: wyłączenia z progresją i proporcjonalnego odliczenia.

PIT-ZG a metoda wyłączenia z progresją

Podatnicy osiągający dochody za granicą, wobec których stosuje się zasadę zwolnienia z progresją, są zobligowani do złożenia zeznania podatkowego w Polsce. W zeznaniu tym będą musieli wykazać również dochody osiągane za granicą, ale tylko w sytuacji, kiedy w danym roku podatkowym osiągali dochody również w Polsce.

Co więcej, musiały być one opodatkowane według skali podatkowej. W takim przypadku mogą złożyć PIT-ZG razem z właściwym formularzem, korzystając na przykład z możliwości jakie daje e-deklaracja.

Jeżeli jednak podatnik, wobec którego stosuje się zasadę zwolnienia z progresją, uzyskiwał w danym roku podatkowym dochody wyłącznie za granicą i nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia w Polsce, nie musi on składać załącznika PIT-ZG.

Jednak wtedy kiedy podatnik taki chce rozliczać się wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, również będzie od niego wymagany ten załącznik.

Metodę wyłączenia z progresją stosuje się w stosunku do dochodów osiąganych m.in. w Bułgarii, Chinach, Chorwacji, Czechach, Estonii, Francji, Hiszpanii, Islandii, Niemczech, Maroko, Rumunii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, w Ukrainie, Węgrzech, a także kilku innych państwach.

PIT-ZG a metoda proporcjonalnego odliczenia

W sytuacji, kiedy podatnik pracował za granicą lub otrzymywał wynagrodzenie od zagranicznych podmiotów i stosuje się wobec niego metodę proporcjonalnego odliczenia, wówczas będzie musiał wykazać wszystkie dochody w PIT-ZG, nawet jeżeli nie otrzymywał żadnego wynagrodzenia w Polsce.

Osoby będące w takiej sytuacji, mogą jednak skorzystać z ulgi abolicyjnej. Od 2022 roku jest ona jednak limitowana, a jej maksymalna wysokość wynosi 1360 zł. W przypadku, kiedy podatnik chce skorzystać z ulgi abolicyjnej, musi wykazać swoje dochody w załączniku PIT-ZG, a dodatkowo chęć odliczenia części podatku w ramach ulgi musi uwzględnić w załączniku PIT-O.

Metodę tę wykorzystuje się w stosunku do dochodów osiąganych w państwach takich jak, na przykład, Austria, Belgia, Dania, Egipt, Finlandia, Grecja, Gruzja, Holandia, Irlandia, Kanada, Litwa, Mołdawia, Norwegia, Nowa Zelandia, Portugalia, Słowacja czy Słowenia.

Do kiedy należy złożyć PIT-ZG?

Podatnicy, którzy są zobligowani do złożenia załącznika PIT-ZG powinni pamiętać, że druku takiego nie można przekazać do urzędu skarbowego, jeżeli nie zostanie wypełniona odpowiednia deklaracja podatkowa. PIT-ZG składa się z formularzami PIT-36, PIT36L, PIT-38 i PIT-39.

Dodatkowo należy pamiętać, że w sytuacji, kiedy osiągało się dochody w różnych państwach, rozliczenie dla każdego z tych krajów powinno zostać wykonane na osobnym formularzu PIT. Obowiązuje więc zasada: ile państw, tyle formularzy. Załącznik PIT-ZG razem z zeznaniem podatkowym należy dostarczyć osobiście, online lub pocztą do urzędu skarbowego do 2 maja 2023.

Źródło: Artykuł Sponsorowany

Czytaj również

Oceń: