Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

11 udostępnij na FB
Potrzebujemy większej kwoty gotówki od tej którą proponuje nam bank? Możemy w takiej sytuacji pomyśleć o zwiększeniu swojej zdolności kredytowej a możemy to zrobić przynajmniej na kilka sposobów.

Starając się o uzyskanie kredytu, przeważnie zależy nam na tym, by bank przyznał nam jak największy limit. W tym celu, warto zadbać o podniesienie swojej zdolności kredytowej. Aby to zrobić, trzeba pomyśleć nieco wcześniej, ale jeśli masz jeszcze trochę czasu, możesz skutecznie zadbać o to, by bank uznał, ze może pożyczyć ci nieco więcej.

Przede wszystkim podczas walki o jak najwyższą zdolność kredytową, przygotuj się do walki na tylu frontach, na ilu tylko się da. Oznacza to zwrócenie się o wyliczenie zdolności do tylu banków ilu tylko możesz. Banki przyznają różne kwoty, gdyż zdolność w różnych bankach zależy także od sytuacji samego banku. Jeśli więc przymierzasz się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, przygotuj się na sporą dawkę odwiedzin placówek bankowych. W przypadku kredytów gotówkowych nie ma takiej potrzeby, ponieważ część banków udzieli Ci kredytu całkowicie przez internet nawet do 20 000 zł.

Jak zwiększyć zdolność kredytową?

Jeśli masz jakiekolwiek zobowiązania finansowe – pozbądź się ich. Spłać i zwróć karty kredytowe i debetowe, spłać wszelkie raty za sprzęt rtv i w miarę możliwości za samochód. Każde aktualne zobowiązanie zmniejsza zdolność kredytową oraz wiarygodność w oczach banku. Odwrotnie jest z pożyczkami już spłaconymi. Dobra historia spłat działa na korzyść spłacającego. Wszelkie informacje na temat przeszłości kredytowej odnotowane są w Biurze Informacji Kredytowej (BIK), z której każdy bank skorzysta przed podjęciem decyzji o wysokości zdolności. Jeśli twoja historia nie istnieje, warto wziąć jakiś, nawet niewielki, kredycik, choćby sprzęt audio na raty i spłacić go w terminie. To zwiększy wiarygodność w oczach banku i przedstawi cię jako osobę, która dba o swoje zobowiązania.

Brałeś już wcześniej kredyt w banku i chciałbyś sprawdzić jak wygląda Twoja historia kredytowa? Obecnie to żaden problem ponieważ możesz to zrobić przez internet, wystarczy założenie konta na stronie BIK a przez 60 dni będziesz mógł z niego korzystać bezpłatnie.

Nie jest to regułą, ale często bywa tak, że bank, z którego usług korzystamy na co dzień, da nam nieco większy kredyt niż konkurencja, gdyż w jego oczach jesteśmy bardziej wiarygodni. Jeśli więc nastawiasz się na pożyczkę w konkretnym banku (lub kilku), warto założyć tam wcześniej konto i korzystać z niego przez jakiś czas. Bank nie będzie chciał stracić dobrego klienta, więc jest spora szansa, że nieznacznie podniesie limit kwoty, którą zdecyduje się nam pożyczyć.

Jeśli w dalszym ciągu nie uzyskamy niezbędnej kwoty, można pomyśleć o współkredytobiorcy. Taka osoba przyczyni się do znacznego podniesienia limitu, ale lepiej zostawić sobie tę możliwość dopiero jako ostateczność, gdyż biorąc kredyt współdzielony, wykorzystujemy nie tylko swoją zdolność kredytową, ale także tej osoby. Dlatego najlepiej sprawdza się to w sytuacji jeśli posiadamy współmałżonka a zarazem nie posiadamy rozdzielności majątkowej.

Nie polecam za to podpisywania fałszywych umów czy sztucznego podbijania wysokości zarobków, na przykład poprzez wystawianie nieprawdziwych faktur. Owszem – bank może podnieść naszą zdolność kredytową, ale możemy mieć później poważny problem podczas spłacania zobowiązania. Wyliczenia banku przeważnie chronią nie tylko instytucję, ale także kredytobiorcę, a największy koszt poniesiesz, jeśli będziesz zalegać ze spłatą rat. Nie warto się na to narażać.

Czytaj również

11 Opinie
 1. w temacie kredytów – w jakim banku polecacie go wziac? konto osobiste mam w banku Raiffeisen. czy warto brac kredyt w swoim banku? prosze o opinie…

  • @molly zdecydowanie warto zacząć od własnego banku, ponieważ to właśnie w swoim banku formalności związane z kredytem mogą być najmniejsze. Powinno to być również najlepsze rozwiązanie pod względem kosztów ponieważ to nasz bank powinien nam zaoferować najbardziej niskie koszty kredytu. Jednak nie zawsze tak się dzieje, dlatego jeżeli już dostaniemy propozycję wysokości rat, warto je porównać również w innym banku. Jeśli to nie duża kwota np. do 10 000 zł to warto próbować w bankach internetowych np. mbank, inteligo, igotówka.

   • dokładnie, warto pracować nad historią kredytową w swoim banku, bo wtedy mamy szansę otrzymać najbardziej korzystne warunki a do tego nawet możliwość negocjacji przy większych kwotach kredytów czy limitu w koncie. Polecam szczególnie tą drugą opcję jak ktoś posiada stosunkowo wysoki dochód, bo można uzyskać całkiem niezłe warunki.

 2. Warto dbać u budowanie historii kredytowej, szczególnie wtedy, kiedy w dalszym planach mamy kupno działki, budowę domu czy mieszkania w ramach kredytu hipotecznego. Dzięki temu że wcześniej braliśmy jakieś kredyty i terminowo je spłacaliśmy, będzie mieli nie tylko większe szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego ale uzyskanie korzystniejszych warunków.

  • Prawda.. ja zacząłem od wzięcia sprzętu hifi na raty, które finansował bank. Później już bez większych problemów mogłem dzięki temu dostać kredyt gotówkowy w banku. Kilka lat temu brałem kredyt hipoteczny i dzięki temu że spłatę poprzednich rat regulowałem terminowo, bank w którym miałem wcześniej kredyt przygotował dla mnie najbardziej korzystną ofertę. Właśnie przy staraniu się o taki większy kredyt, historia kredytowa pomaga. Nie tylko w uzyskaniu samego kredytu ale w negocjowaniu korzystniejszych warunków spłaty.

 3. Najlepiej zwiększyć ją poprzez większy dochód, to zdecydowanie najlepsza opcja. Większa wypłata, większy dochód = większa zdolność kredytowa. To największy czynnik który umożliwi nam uzyskanie większej kwoty kredytu. Wiem to po sobie bo przez lata które brałem kredyty miałem różne źródła dochodów i oczywiście zmieniała się również ich wysokość. Kiedy miałem możliwość przedstawienia na zaświadczeniu wysokich dochodów, to automatycznie bank wyliczał mi większą zdolność kredytową.

 4. Większa zdolność możemy zyskać również poprzez dołożenie dodatkowego kredytobiorcy. Nie musi to być kto z rodziny, ale nasz znajomy, przyjaciel, sąsiad.. Ktokolwiek, kto będzie zainteresowany zostaniem współkredytobiorcą. Oczywiście taka osoba również powinna posiadać pozytywną historię kredytową a więc żadnych zadłużeń i opóźnień w spłatach kredytów i innych zobowiązań.

 5. Najlepiej to po prostu zwiększyć swoje dochody, zmienić pracę na taką z większą wypłatą albo działać dodatkowo na jakiejś działalności. Jeśli mamy wpływy i z pracy na etat i dodatkowo z własnej działalności, to bank na pewno to odpowiednio doceni i podwyższy nam zdolność kredytową.

 6. Dokładnie, nic tak nie zwiększy nam zdolności kredytowej jak poszukanie lepiej płatnej pracy. Albo można dodatkowo założyć sobie działalność i w niej generować dodatkowe zyski. Wtedy bank policzy nam zarówno naszą pracę na etacie jak również wpływy z działalności. To pomocne szczególnie przy staraniu się o kredyt hipoteczny.

  • To jest prawda choć z drugiej strony należy pamiętać że prowadzenie działalności to również koszty, a szczególnie na początku założenia firmy. Nie jeden popadł przez to w duże kredyty, warto więc to mieć na uwadze.

 7. (5/5)

  Zwiększenie zdolności kredytowej jest istotne szczególnie wtedy, gdy przymierzamy się do zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Tutaj na podniesienie zdolności kredytowej może wpłynąć szereg czynników od zamknięcie wszystkich bieżących zobowiązań finansowych pokroju kredyty, karty kredytowe, limity w koncie. Nie mniej ważna jest również nasza historia kredytowa a więc to, co na nasz temat piszą takie instytucje jak BIK/KRD/ERIF/BIG Infomonitor.

Oceń:*