Czy można zasilać konto firmowe z konta prywatnego?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Chcesz opłacić składkę ZUS lub zapłacić należy podatek do Urzędu Skarbowego, ale nie masz wystarczających środków na koncie firmowym? Takie sytuacje wbrew pozorom zdarzają się dość często, szczególnie w przypadku osób prowadzących 1-osobową działalność gospodarczą.

Konto Firmowe głównie jest nam potrzebne do tego, aby opłacać z niego składki ZUS czy podatek PIT lub VAT do Urzędu Skarbowego. Oczywiście, takie konto firmowe służy nam również do tego, aby otrzymywać pieniądze od naszych kontrahentów, z tytułu wystawionych faktur VAT. Dzięki posiadaniu konta firmowego utrzymujemy porządek i możemy oddzielić finanse osobiste od tych pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej.

Co, jednak jeśli wydamy zbyt dużo pieniędzy z konta firmowego i nie będziemy w stanie opłacić z pozostałych środków np. składki ZUS?

Zasilenie konta firmowego z prywatnego

Wiadomo, że składki do ZUS i podatki do US należy opłacać na czas. Nawet najmniejsze opóźnienie w płatności może skutkować dodatkowymi problemami, których przecież nie potrzebujemy.

Pewnym rozwiązaniem tej sytuacji, mogłoby być pozyskanie kontrahenta, który w szybkim czasie opłaci nam wystawioną fakturę. Dzięki czemu będziemy mieli na koncie firmowym odpowiednie środki finansowe, które pokryją opłacenie składki ZUS. Jeśli jednak na podjęcie na takich działań nie mamy odpowiednio dużo czasu, możemy skorzystać z innego rozwiązania. Możemy po prostu zasilić konto firmowe ze swojego prywatnego konta. Pod warunkiem oczywiście, że posiadamy na nim odpowiednie środki. Jeśli jest to nasze, prywatne konto, zarejestrowane pod naszym imieniem i nazwiskiem, to nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować sobie taki przelew na konto. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie, niż oczekiwanie aż na naszym koncie firmowym pojawi się przelew od naszego klienta.

Często jest tak, że czekamy na przelew z faktury, który powinien pojawić się na koncie firmowym w ustalonym terminie 7 czy 14 dni. Mimo upływającego terminu płatności, kwota nie pojawia się na rachunku firmowym. Mijają kolejne dni, wysyłamy monity z przypomnienie o nie opłaconej fakturze. Tymczasem zbliża się termin płatności składek ZUS czy podatku do US. A my nie mamy na koncie odpowiednich środków finansowych, aby je opłacić.

Jak zadbać o odpowiednią płynność konta firmowego?

Powszechnie wiadomo, że nie wszyscy kontrahenci płacą na czas. Opóźnienia w płatnościach niekiedy bywają bardzo duże, co może negatywnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorcy. Tym bardziej że instytucje takie jak ZUS czy US wymagają od nas tego, by rozliczać się z nimi na czas.

Prowadząc działalność gospodarczą warto zadbać o to, by posiadać stały dostęp do dodatkowych środków finansowych. Takie możliwość daje np. kredyt w rachunku bieżącym dla firm, który otworzymy praktycznie w każdym banku. Również w ramach prowadzonego już rachunku firmowego. To rozwiązanie działa na podobnej zasadzie jak debet w koncie. Z tą różnicą, że salda ujemnego nie musimy spłacać pod koniec miesiąca. Jest to bardzo elastyczne rozwiązanie. Z racji tego, że korzystamy z dodatkowych środków finansowych udostępnionych przez bank, wyłącznie wtedy, kiedy ich potrzebujemy.

Również spłata takiego zadłużenia jest bardzo elastyczna, ponieważ możemy je spłacić wtedy, kiedy będziemy mieli taką możliwość. Jeśli dla przykładu będziemy potrzebowali na to 12 miesięcy, możemy to zrobić po upływie 12 miesięcy. Przez ten czas konieczne jest jedynie pokrycie naliczonych co miesiąc odsetek od wykorzystanego salda ujemnego. A jeśli zadłużenie będziemy chcieli spłacić możliwie szybko, możemy to zrobić równie dobrze nawet po upływie kilku dni.

Czytaj również

1 Comment
  1. Ja robię tak od lat i nigdy nie miałem przez to jakichś nie przyjemności. Wiadomo że z firmami to jest różnie i nie wszystkie płacą w terminie a zusy i podatki opłacać z czegoś trzeba..

    (4/5)

Oceń: