13 emerytura

- wszystko, co powinieneś wiedzieć

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB
Dla kogo trzynasta emerytura w 2020 roku?

Trzynasta emerytura budzi wiele emocji wśród Polaków. Warto dowiedzieć się najważniejszych informacji o tym, komu ona przysługuje, ile pieniędzy dostaną emeryci i kiedy będzie wypłacana. Program Emerytura Plus to nie tylko jednorazowe świadczenie, a coroczna dodatkowa trzynasta pensja. Dofinansowanie dla emerytów i rencistów jest już pewne, gdyż zostało uwzględnione w ustawie zatwierdzonej przez Sejm.

Komu przysługuje trzynasta emerytura w 2020 roku?

Trzynasta emerytura przysługuje każdemu, kto:
– pobiera świadczenie emerytalne lub rentowne w powszechnym systemie, czyli z ZUS
– pobiera emerytury dla rolników, czyli z KRUS,
– pobiera emerytury dla służb mundurowych,
– pobiera zasiłki socjalne i przedemerytalne,
– emerytury pomostowe,
– renty socjalne, dla inwalidów wojskowych i wojennych,
– świadczenia uzupełniające rodzicielskie,
– świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli.

Warto również wiedzieć, kto NIE dostanie trzynastej emerytury.

Do otrzymania tak zwanej “trzynastki” nie kwalifikują się osoby, które przejdą na emeryturę w okresie 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 roku. Także do programu Emerytura Plus kwalifikują się wyłącznie osoby, które przejdą w stan spoczynku zawodowego najpóźniej do dnia 31 marca 2020 roku.

Wypłaty trzynastej emerytury – kiedy będą i ile wyniosą?

Wysokość “trzynastek” dla emerytów w 2020 roku ma wynosić tyle samo, co wartość najniższej emerytury, która obowiązuje od dnia pierwszego marca 2020 roku. Aktualnie już wiadomo, że ta kwota wynosi 1200 złotych brutto. Czyli w rzeczywistości emeryci otrzymają 981 złotych netto (do ręki). Jest to kwota po odjęciu składki na ubezpieczenie zdrowotne i składek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

W roku 2019 trzynastka dla emerytów wynosiła 1100 złotych brutto, czyli równowartość ówczesnej minimalnej emerytury. Po odtrąceniu podatku od osób fizycznych i składek na ubezpieczenie zdrowotne kwota ta wynosiła 888 złotych i 25 groszy na rękę. Wzrost kwoty minimalnej emerytury i renty w 2020 roku względem 2019 wynika z waloryzacji i standardowych corocznych podwyżek.

Nie należy składać wniosku o przyznanie tego świadczenia. Kwoty otrzymanej w ramach programu Emerytura Plus nie należy wliczać do dochodu, będzie ona wolna od egzekucji i potrąceń.

Kiedy można spodziewać się wypłat trzynastej emerytury?
– Większość emerytów i rencistów otrzyma wypłatę trzynastej emerytury w kwietniu wraz ze swoją standardową emeryturą. Oznacza to, że jeśli dotychczas otrzymywaliśmy emeryturę przelewem, to “trzynastkę” również otrzymamy przelewem. Jeśli natomiast otrzymujemy rentę lub emeryturę w gotówce, to również “trzynastkę” dostaniemy w ten sposób.

W 2019 roku było 9 milionów i 800 tysięcy emerytów i rencistów uprawnionych do otrzymania świadczenia z programu Emerytury Plus. Łącznie państwo wypłaciło prawie 11 miliardów złotych. Szacuje się, że w roku 2020 kwota ta wzrośnie z 10, 8 miliarda złotych, do 11, 7 miliarda złotych.

Czemu ma służyć program Emerytura Plus?

Nie da się ukryć, że zarobki emerytów w Polsce nie są wysokie. Zgodnie z danymi z ZUS z 2018 roku, średnia wysokość emerytury dla kobiety wynosiła 1550 złotych, a dla mężczyzn 2570 złotych.

Program Emerytura Plus ma na celu poprawić jakość życia ludzi w podeszłym wieku, którym każda pomoc jest potrzebna. Bardzo często brakuje im środków na życie, leki i badania. Z tego powodu pożyczają pieniądze lub po prostu głodują. Bardzo często zdarza się również, że starsi ludzie korzystają z tak zwanych “pożyczek bez BIK“. To bardzo niebezpieczne, gdyż bardzo często doprowadza do wpadania w proces zaciągania kolejnych pożyczek, by spłacać swoje zobowiązania.
Trzynasta emerytura zdaje się stanowić symboliczną pomoc, jednak dla wielu ludzi może podnieść jakość życia. Zapewni pieniądze na lekarstwa, spłatę pożyczek i najpotrzebniejsze produkty.

Czytaj również

Oceń:*