Zwolnienie z ZUS od 1 kwietnia

- dla kogo?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

3 udostępnij na FB

Wraz z pierwszym dniem kwietnia, na stronie internetowej ZUS pojawiła się oficjalna informacja w sprawie zwolnienie ze składek ZUS. Dla małych firm oraz osób samozatrudnionych. Wprowadzone wsparcie realizowane przez ZUS, ma na celu zapobieganie skutkom epidemii koronawirusa w Polsce.

Zwolnienie ze składek ZUS zostało wdrożone za okres 3 miesięcy: marca, kwietnia i maja 2020. Będą z niego zwolnione firmy zatrudniające do 9 osób oraz osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Należy jednak spełnić określony warunek pod względem przychodów.

Dla kogo zwolnienie z ZUS?

Przez 3 najbliższe miesiące, to Państwo Polskie przejmie na siebie obowiązek płacenia składek ZUS. Za przedsiębiorców, którzy założyli firmę przed 1 lutym 2020 roku. Wszystko w związku z wprowadzoną przez rząd i prezydenta Tarczą Antykryzysową. Zwolnienie dotyczy mikrofirm, zatrudniających do 9 osób (a więc zarówno pracowników jak i przedsiębiorcę). Oraz osób samozatrudnionych czyli prowadzących 1-osobową działalność gospodarczą.

Aktualizacja: Zmiana w ustawie o Tarczy Antykryzysowej z 17 kwietnia 2020 roku, wprowadza zwolnienie z opłacania składek za okres marzec, kwiecień i maj 2020 r. Również dla firm zatrudniających od 10 do 49 osób.

Jaki należy spełnić warunek?

Aby starać się o zwolnienie ze składek ZUS na najbliższe 3 miesiące, należy spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszy z nich mówi o tym, że ze zwolnienia z ZUS nie mogą skorzystać te osoby, które uzyskały przychód wyższy niż 15 681 zł netto. W ciągu ostatniego miesiąca (czyli 300% przeciętnego wynagrodzenia). Drugi z warunków mówi o tym, iż ze zwolnienia ze składek nie skorzystają firmy, które znajdowały się w trudnej sytuacji w grudniu 2019 r. Które w związku z tym, nie regulowały należności, w tym składek pobieranych przez ZUS. Ten przepis wynika głównie z regulacji Unii Europejskiej.

Jakich składek ZUS nie będziemy musieli zapłacić?

Zwolnienie ze składek dotyczy składek ZUS. Na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, FGŚP, FEP. Warto jednocześnie dodać, że choć fizycznie nie opłacimy składek, to zostaną one uznane jako opłacone. Te składki bowiem, będą finansowane z dotacji, które otrzyma Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z budżetu państwa. Zwolnienie ze składek nie wpłynie w jakimkolwiek stopniu na wysokość emerytury.

Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS

Wnioski o zwolnienie ZUS można składać maksymalnie do 30 czerwca 2020 roku – Pobierz wniosek.

Wnioski można składać w formie papierowej w urzędzie lub wysyłając pocztą do ZUS. Można je również złożyć w formie elektronicznej, korzystając z systemu elektronicznego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: ZUS

Aktualizacja Tarcza Antykryzysowa 2.0

Według zapowiedziom, w nowej ustawie wprowadzonej przez rząd 17 kwietnia 2020 roku, ze zwolnienia ZUS miały skorzystać wszystkie osoby prowadzące jedno osobową działalność gospodarczą. Bez względu na uzyskiwany dochód. Przypomnijmy że pierwotne zapisy obejmowały wyłącznie te firmy, których przychód nie przekroczył 15 600 złotych. Nowością w ustawie jest również zwolnienie z ZUS dla nowych firm. Które zostały zarejestrowane między 1 lutego a 1 kwietnia 2020 roku.

Niestety, okazało się że nowa tarcza antykryzysowa, wbrew wcześniejszym oczekiwaniom nie obejmuje powyższego zapisu. Który zdejmowałaby nałożony limit przychodu. Artykuł o zwolnieniach ze składek ZUS, na chwilę obecną został jedynie zaktualizowany o zapis, mówiący o zwolnieniu dla nowych firm. Które zostały założone przed 1 kwietnia 2020 roku. Ze zwolnienia skorzystają również firmy, zatrudniające od 10 do 49 pracowników.

Czytaj również

3 Comments
  1. Z dniem 16 kwietnia sejm zdecydował się na wprowadzenie zmian w tarczy antykryzysowej. Zwolnienie ze składki ZUS będzie dotyczyło wszystkich firm jednoosobowych, bez względu na wysokość przychodu. Ze zwolnienia mogą skorzystać również najnowsze firmy, które rozpoczęły działalność w tym roku.

    (5/5)
    • Tak, o zwolnienie ze składek ZUS składamy wniosek RDZ. Można go pobrać ze strony ZUS’u lub przesłać drogą elektroniczną przez platformę PUE ZUS.

Oceń: