W jakich krajach obowiązuje Twoje ubezpieczenie OC?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Z każdym rokiem rośnie liczba osób wybierających się za granicę własnym autem. Jest to tani, wygodny oraz praktyczny sposób spędzania wakacji. Nie można jednak zapomnieć o tak ważnej kwestii, jak ubezpieczenie OC auta za granicą.

Koszty związane z naprawą szkód wyrządzonych za granicą mogą być naprawdę wysokie. Ceny części zamiennych czy też rehabilitacji w wielu krajach są znacznie wyższe niż w Polsce. Dlatego warto pomyśleć o zabezpieczeniu się na wypadek tego rodzaju sytuacji jak stłuczka, czy też wypadek w czasie wakacyjnych podróży.

Gdzie obowiązuje polskie OC i jaki ma zakres?

Ubezpieczenie wydane przez każdego polskiego ubezpieczyciela jest ważne w wielu krajach. Należą one do tak zwanego Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi. W jego skład wchodzą:

 • wszystkie kraje Unii Europejskiej,
 • Andora,
 • Czarnogóra,
 • Islandia,
 • Norwegia,
 • Wielka Brytania,
 • Bośnia i Hercegowina,
 • Serbia,
 • Szwajcaria.

W wymienionych krajach Twoje OC ma taki sam zakres jak w Polsce. Obejmuje zarówno uszkodzenie mienia, jak i szkody wyrządzone na zdrowiu innych osób. Jeśli zdarzy się, że spowodujesz wypadek, będziesz musiał tylko podać swoje dane osobie poszkodowanej lub policji, jeżeli zostanie ona wezwana na miejsce zdarzenia. Dzięki temu wszystkie formalności załatwione zostaną szybko, sprawnie i bez żadnych kłopotów.

OC a Zielona Karta. Najważniejsze informacje

Natomiast jeżeli planujesz wakacje w innym kraju niż te wymienione powyżej, to zwykłe OC wydane w Polsce nie będzie tam uznawane. Potrzebna jest Ci Zielona Karta. Jest to odrębne ubezpieczenie, które honorowane jest w Albanii, Azerbejdżanie, Białorusi, Iranie, Macedonii Północnej, Maroko, Mołdawii, Rosji, Tunezji, Turcji, oraz na Ukrainie. Także, gdy tylko przejeżdżasz przez te kraje, konieczne jest posiadanie ważnego w danym państwie ubezpieczenia OC. Warto jednak pamiętać, że w przypadku Rosji i Białorusi zobowiązania dotyczące wzajemnego honorowania certyfikatów Zielonych Kart wygasną 31 maja 2023 r. o godz. 23:59 czasu środkowoeuropejskiego.

Zielona Karta w LINK4 jest wydawana bezpłatnie, wystarczy tylko zgłosić chęć jej otrzymania na infolinii. Należy jednak pamiętać, aby ubiegać się o dokument przed wyjazdem. Jeśli nie zdążysz odebrać Twojej Zielonej Karty, to przed wjazdem do wymienionych krajów, będziesz musiał zakupić ubezpieczenie graniczne. Jest to rodzaj polisy OC dla cudzoziemców przybywających do danego kraju.

Wybierz OC w LINK4!

W LINK4 OC ma wiele zalet. Bezpłatna zielona karta jest tylko jedną z nich. Polisę Odpowiedzialności Cywilnej możesz rozszerzyć o dodatkowe ubezpieczenie Program Pomocy.

Wybierając ubezpieczenie OC oraz Program Pomocy w LINK4, możesz liczyć na:

 • samochód zastępczy na okres 3 dni w razie kradzieży lub wypadku,
 • pomoc na miejscu zdarzenia w ciągu 30 minut od jego zgłoszenia,
 • naprawę usterki w pojeździe na miejscu wypadku lub holowanie do warsztatu do 100 km,
 • wymianę uszkodzonego koła, jeżeli zapasowe znajduje się na wyposażeniu pojazdu,
 • holowanie do najbliższego warsztatu w celu naprawy opony, jeżeli wymiana na miejscu zdarzenia nie jest możliwa lub uszkodzeniu uległa więcej niż jedna opona
 • uruchomienie silnika pojazdu na miejscu zdarzenia w razie rozładowania akumulatora

Ubezpieczenie OC w LINK4 to także wygodne korzystanie z Zielonej Karty, bez konieczności wnoszenia dodatkowej opłaty. Dlatego, jeśli planujesz wyjazd za granicę, wybór naszej polisy to najrozsądniejsza decyzja.

Polskie OC za granicą – kilka słów na koniec

W większości krajów na naszym kontynencie OC z Polski będzie honorowane. Natomiast w pozostałych potrzebna będzie Ci Zielona Karta. Dlatego zapraszamy do zakupu polisy OC w LINK4. Dzięki niej zyskasz ochronę ubezpieczeniową, wszędzie tam, gdzie się wybierzesz. Nie zwlekaj i jeszcze dzisiaj ubezpiecz swoje auto w LINK4.

Artykuł powstał we współpracy z LINK4.
Ubezpieczenie Program Pomocy dostępne tylko w pakiecie z OC lub OC/AC. Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl.

Czytaj również

Oceń: