Ubezpieczenie podróżne

- co warto wiedzieć wybierając się w podróż

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

0 udostępnij na FB
ubezpieczenie w podróży Myślisz już o wiosennych lub letnich wyprawach samochodem? Dowiedz się, czy warto wykupić ubezpieczenie podróżne wybierając się w podróż krajową lub zagraniczną.

Jeżeli spędzamy się urlop we Francji i zdarzy się nam tam wypadek, koszt transportu karetką do Polski wyniesie blisko 5 tys. złotych. Nie trzeba będzie płacić tych pieniędzy, jeśli ma się wykupione ubezpieczenie podróżne.

Ubezpieczenie turystyczne – spokój przede wszystkim

Wiosenne i letnie podróże z najbliższymi to miły sposób spędzania czasu. Jednak nigdy nie wiadomo, co może przytrafić się nam i naszym bliskim. Jeżeli spędza się wypoczynek aktywnie, złamana ręka albo noga podczas intensywnego surfowania, żeglowania albo przy upadku podczas górskiej wycieczki są czymś, co warto brać pod uwagę. Ciężkiej choroby w czasie wakacji też nie można wykluczyć. Podobnie wypadku drogowego i związanej z tym konieczności wezwania pomocy drogowej lub lawety.

Niemiłych sytuacji można sobie wyobrazić wiele. Jeżeli nie posiada się ubezpieczenia podróżnego, budżet domowy zostanie poważnie uszczuplony. Jeśli pomyślimy o tym zawczasu, zyskamy spokój, bo będziemy przygotowani na różne okoliczności.

Kiedy warto wykupić ubezpieczenie podróżne?

Wykupienie ubezpieczenia podróżnego powinniśmy wziąć pod uwagę zwłaszcza wtedy, gdy planujemy podróż zagraniczną. Nie posiadając polisy, musimy się liczyć z wydatkami. Na przykład wezwanie karetki w Hiszpanii będzie kosztować nawet do 2000 złotych. Choroba podczas urlopu w USA i konieczność wizyty u lekarza, jeśli nie mamy polisy, to wydatek nawet kilkuset dolarów. Pobyt w amerykańskim szpitalu może oznaczać astronomiczne koszty. Mając to na uwadze, wykupienie ubezpieczenia podróżnego to niewielki wydatek.

Ubezpieczenie turystyczne na pewno warto wykupić, jeśli spędza się czas aktywnie i podróżuje za granicę samochodem. Uprawianie sportu albo wycieczka w trudno dostępne tereny w górach zawsze niesie ze sobą ryzyko urazu, a podczas podróży autem może zdarzyć się wypadek. Gdyby zdarzyło się nieszczęście, wystarczy kontakt z centrum alarmowym firmy ubezpieczeniowej. Do niej należy:

– przyjęcie zgłoszenia,
– poinformowanie o najbliższych placówkach medycznych,
– pomoc w zorganizowaniu transportu,
– zajęcie się pokryciem kosztów leczenia.

Uwaga dla tych, którzy lubią chodzić po górach – przy wyborze polisy turystycznej trzeba zwrócić uwagę na wysokość limitów w kosztach ratownictwa i poszukiwania górskiego. Zalecane jest wybranie możliwie najwyższego limitu, ponieważ koszty akcji ratowniczych są wysokie. Jeśli zdarzyło się poważne nieszczęście, choroba lub wypadek, trafiłeś do szpitala, a twoich małych dzieci nie ma z kim zostawić, ubezpieczyciel może zorganizować:
– opiekuna dla dzieci,
– kierowcę (odwiezie do domu rodzinę albo pojedzie z nią dalej w podróż),
– przyjazd i pobyt osoby towarzyszącej choremu.

Oferta firm ubezpieczeniowych jest szeroka. Podróżujący może bardzo dokładnie dopasować propozycję pod kątem wyjazdu, sprawdzić jej zakres, skonsultować ją z pracownikiem ubezpieczyciela w szczegółach.
Karta EKUZ jako podstawowe ubezpieczenie podróżne
Ubezpieczenie podróżne lepsze od EKUZ

Jeżeli wypoczywa się w państwie należącym do Unii Europejskiej, można korzystać z wyrobionej uprzednio Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego wydawanej przez NFZ. Daje ona prawo do skorzystania w nagłej sytuacji z darmowej publicznej opieki zdrowotnej w krajach UE. Warto jednak wiedzieć, że z EKUZ można skorzystać tylko w krajach UE i EFTA, a w jej ramach mamy dostęp do świadczeń, jakie ma obywatel kraju, w którym jesteśmy. Świadczenie, które w Polsce jest bezpłatne, za granicą może kosztować. Jeżeli uszkodzimy kolano w Czechach, leczenie urazu wraz z wizytą to wydatek rzędu 4000 zł. W przytaczanej już Francji, jeśli zdarzy nam się nieszczęśliwy wypadek, najpierw trzeba pójść do lekarza i zapłacić za wizytę, wykupić lekarstwa, a dopiero później można się ubiegać o zwrot wydatków w kasie chorych. EKUZ nie pokryje też kosztów transportu chorego do Polski. Tutaj możecie złożyć wniosek o wydanie karty EKUZ całkowicie przez internet i bez wychodzenia z domu. Karty zostaną przesłane bezpłatnie na wyznaczony adres osoby ubezpieczonej.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie podróżne, unikniemy tych wydatków i zapewnimy sobie większy spokój podczas wypoczynku.

Czytaj również

Oceń:*