Tanie OC

- jak płacić niższe OC?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Każdy kierowca ma obowiązek regularnie wykupywać dla siebie ubezpieczenie OC, związane z użytkowaniem danego pojazdu. Ta usługa nieraz bardzo się przydaje w awaryjnych sytuacjach. Na co dzień stanowi jednak obciążenie dla domowego budżetu. Warto więc w miarę możliwości minimalizować wysokość składki OC. Jak płacić niższe OC i co na nie wpływa?.

Od czego zależy wysokość składki OC?

To, ile trzeba będzie zapłacić za OC, zależy od czynników związanych z użytkowanym autem. Na składkę ma wpływ między innymi marka samochodu, gdyż statystyki pokazują, że użytkownicy pewnych modeli pojazdów częściej powodują wypadki od innych kierowców. Ubezpieczyciele biorą pod uwagę również rocznik auta i jego przebieg. Wychodząc z założenia, że starsze i bardziej zużyte samochody są w gorszym stanie technicznym, więc okażą się groźniejsze na drogach. Nie bez znaczenia okaże się również pojemność silnika, ponieważ mocniejsze auto wymaga droższego OC.

Kolejnym aspektem ceny OC okażą się czynniki związane z osobą kierowcy. Takie jak jego wiek oraz data uzyskania prawa jazdy. Niestety dane z wypadków pokazują, że młodzi i niedoświadczeni ludzie na drogach jeżdżą bardziej ryzykownie. Częściej stwarzają zagrożenie dla innych użytkowników tras. Na wysokość składki wpływają także dane statystyczne dotyczące statystyk wypadków z danej miejscowości. Ubezpieczyciele wychodzą bowiem z założenia, że kierowcy z dużych miast i miejscowości znanych z groźnej infrastruktury drogowej, częściej znajdują się w niebezpiecznych sytuacjach. Pod uwagę bierze się też stan rodzinny kierowcy. Gdyż ludzie przewożący dzieci zwykle zachowują się ostrożniej na trasie, więc mogą płacić tanie OC.

Cena OC zależy także od historii ubezpieczeniowej danego klienta. Osoba, która od lat jeździ bez wypadku, może liczyć na spore zniżki za bezszkodowość. Na promocję może liczyć też kierowca, który długo korzysta z usług danego ubezpieczyciela.

Jak płacić niższe OC samochodu?

Przed zakupem auta można wziąć pod uwagę dane statystyczne od ubezpieczycieli i zdecydować się na markę pojazdu z niedużym silnikiem, która uchodzi za bezpieczną. Warto również zajrzeć na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i sprawdzić swoją historię. Gdyż zdarza się, że kierowcy niesłusznie zostaje przypisana wina za wypadek. Co wpływa na wysokość składek i utratę zniżki za bezszkodowość. Bezpieczne zachowanie na drogach wpływa nie tylko na bezpieczeństwo kierowcy i innych użytkowników dróg. Pozwala również na budowanie historii bezszkodowej jazdy.

Na zniżkę można również liczyć przy zapłacie składek za dłuższy okres z góry. Ciekawą opcję stanowi również wprowadzenie osoby z dużymi zniżkami jako współwłaściciela auta do dowodu rejestracyjnego. Wtedy towarzystwo ubezpieczeniowe będzie przy kalkulacji wysokości OC brało pod uwagę historię ubezpieczeniową bardziej doświadczonego współwłaściciela. Co pozwoli wykorzystać jego tanie OC. Trzeba tylko pamiętać o podatku za darowiznę współudziału i wybrać kogoś z rodziny, oraz dopełnić formalności w skarbówce.

Warto również korzystać z aplikacji na smartfony Yanosik. To praktyczny komunikator internetowy, dzięki któremu społeczność kierowców może współpracować, informując się wzajemnie o utrudnieniach i zagrożeniach na drogach. Można również za jego pomocą sprawdzić informacje o strefach parkowania i zapłacić za postój przez telefon. Na Yanosiku można również wykupić sobie ubezpieczenie AC, Assistance, NNW oraz OC, a kierowcy, którzy jeżdżą uważnie, dostaną spore zniżki.

Należy również porównać oferty różnych ubezpieczycieli, gdyż przedsiębiorstwa mogą temu samemu kierowcy proponować bardzo zróżnicowane składki na OC. Wynika to z odmiennych algorytmów stosowanych przez firmy ubezpieczeniowe w szacowaniu ryzyka i wartości szkód. Dużą pomoc stanowi w tym internet, który pozwala kierowcom na szybkie i wygodne sprawdzenie wielu ofert jednocześnie.

Tanie OC przez internet – jak je znaleźć

W sieci można znaleźć praktyczne porównywarki składek OC. Dzięki którym łatwo można przejrzeć propozycje różnych firm ubezpieczeniowych. Warto jednak pamiętać, że porównywarki zwykle pokazują wielkości składek wyliczone dla typowego kierowcy. W przypadku różnych klientów składki OC mogą być zupełnie innej wysokości, Lepiej więc to sprawdzić na stronie ubezpieczyciela, lub w jego bazie danych. Im więcej informacji poda się na stronie porównywarki OC, tym bardziej dokładne okażą się otrzymane zestawienia.

Trzeba również zwrócić uwagę na okresowe promocje online, oraz na zniżki oferowane stałym klientom przez firmy ubezpieczeniowe. Może to mieć znaczny wpływ na wysokość składki. Na stronach porównywarek, internauci znajdą linki do stron usługodawców. Najlepiej najpierw na nie zajrzeć i porównać warunki, zanim podejmie się ostateczną decyzję.

Bardzo wiele czynników wpływa na wysokość OC. Na niektóre z nich kierowcy mają wpływ. Warto więc zadbać o wybór statystycznie bezpiecznego samochodu, budowanie bezszkodowej historii oraz dobór ubezpieczyciela i ew. współwłaściciela pojazdu. Również wykorzystanie porównywarek internetowych oraz polowanie na promocje online pozwoli sporo zaoszczędzić na składkach ubezpieczeniowych. Warto znaleźć dla siebie w miarę tanie OC, aby przez lata płacić mniej.

Czytaj również

1 Comment
  1. Z tym OC to jest różnie, bo jednego roku jest droższe, a innego tańsze. Czasami myślę że my tak na prawdę nie mamy dużego wpływu na jego wysokość. Niewątpliwie najważniejszy wpływ ma wybór samochodu. Jeśli weźmiemy jakieś małe, starsze autko z 1.0/1.2 litrowym silnikiem, spoza sekcji premium, to na pewno ubezpieczenie OC będzie dosyć tanie.

    (4/5)

Oceń: