Pożyczka pozabankowa pod hipotekę

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

14 udostępnij na FB
Pożyczka hipoteczna to pożyczka której główne zabezpieczenie stanowi hipoteka na nieruchomości a więc mówiąc prostymi słowami jej zabezpieczenie stanowi posiadana nieruchomość np. dom jednorodzinny czy mieszkanie.

Alternatywą w sytuacji kiedy nie możemy otrzymać potrzebnego nam kredytu w banku są pożyczki pozabankowe. Niestety w przypadku pożyczek gotówkowych na większą kwotę musimy się liczyć z bardzo dużymi kosztami jakie generują takie pożyczki, a te często są dwukrotnie większe od samej kwoty pożyczki. Nieco inaczej wygląda to w przypadku pożyczek pozabankowych udzielanych pod hipotekę – tu koszt pożyczki może być nieco niższy dzięki zabezpieczeniu jaką będzie stanowiła posiadana nieruchomość.

Zaraz na początku nadmienię jednak że w przypadku pożyczek hipotecznych musimy bardzo uważać co podpisujemy ponieważ w przeciwnym wypadku możemy stracić dorobek życia. Samo opóźnienia w spłacie raty pożyczki może generować ogromne koszty, których możemy nie być w stanie później spłacić.

Ważne – jeśli decydujemy się na taką ofertę jak Pożyczka pozabankowa pod hipotekę:
– wybierzmy ofertę sprawdzonej firmy, sprawdźmy opinię na jej temat w internecie oraz czy jej nazwa nie figuruje na liście ostrzeżeń publicznych Komisji nadzoru Finansowego
– dokładnie zapoznajmy się z warunkami umowy pożyczki oraz harmonogramem spłat rat
– decydując się na pożyczkę bądźmy 100% pewni że terminowo będziemy w stanie spłacać raty miesięczne pożyczki

Oczywiście aby móc uzyskać pożyczkę pod hipotekę musimy być właścicielem jakiejś nieruchomości. Może to być działka pod zabudowę, mieszkanie czy dom jednorodzinny. Oczywiście nasza nieruchomość będzie stanowiła tylko zabezpieczenie pożyczki a więc nadal będziemy mogli z niej korzystać jak do tej pory. Kwota takich pożyczek uzależniona jest najczęściej od konkretnej oferty firmy, z usług której korzystamy.

Jedną z firm udzielających pożyczek zabezpieczonych hipoteką jest Fundusz Korona z Lublina. Jednym z warunków uzyskania pożyczki jest konieczność podpisania umowy notarialnej bezpośrednio w Lublinie. Firma umożliwia uzyskanie pożyczki hipotecznej już od 8000 zł (maksymalna kwota uzależniona od wyceny nieruchomości) z okresem kredytowania od 3 do 60 miesięcy, z ewentualną możliwością przedłużenia terminu spłaty w sytuacji kiedy nie będziemy mogli terminowo spłacić całości zadłużenia. Warto odnotować że firma nie wymaga posiadania pozytywnej historii kredytowej w BIK a udziela pożyczek również w sytuacjach kiedy osoba starająca się o pożyczkę posiada zajęcie komornicze. Dzięki temu istnieje możliwość uzyskania pożyczki nawet w celu uniknięcia licytacji komorniczej.

Pożyczka pozabankowa pod hipotekę – co będzie potrzebne do jej uzyskania?
– numer księgi wieczystej
– akt prawny który potwierdza nabycie nieruchomości (umowa kupna lub darowizna)
– wypis z rejestru gruntów
– zaświadczenie ze spółdzielni lub wspólnoty o braku zaległości w spłacie czynszu
– zdjęcia nieruchomości wraz z opisem obejmującym podstawowe dane jak powierzchnia użytkowa, ilość pomieszczeń czy lata budowy.

Aktualizacja: Ustawa wchodząca w życie 22 lipca 2017 roku zakazuje firmom oraz instytucjom pożyczkowym udzielania pożyczek pod zastaw nieruchomości takich jak domy czy mieszkania. Od tego momentu pożyczki pozabankowe pod hipotekę w mogą udzielać wyłącznie banki oraz SKOK’i. Pożyczki hipoteczne pod zastaw mogą być jednak udzielane osobom prowadzącym działalność gospodarczą.

Czytaj również

14 Opinie
 1. Nie warto pisać się na takie ryzyko. To duża odpowiedzialność, nie jedne osoby które brały na siebie tak duże zobowiązanie wpadały w nie lada problemy. Pożyczki hipoteczne owszem są dla ludzi ale wyłącznie te które dają banki bo tam w przypadku nie terminowych spłat zawsze idzie się jakoś dogadać. A w przypadku firm pożyczkowych nie dość że brniemy w co raz większe koszty jeśli spóźnimy się nawet kilka dni ze spłatą, to jeszcze takie firmy chętnie zabiorą nam coś, co należy do nas.

 2. Dokładnie, jak mówi przedmówca to bardzo śliski temat i nie warto ryzykować ponieważ możemy sobie bardzo uprzykrzyć życie taką pożyczkę. Jedyna akceptowalna forma pożyczki hipotecznej to moim zdaniem wyłącznie pożyczka bankowa. Można też spróbować innych pożyczek dla osób zadłużonych, ale gdzie nie jest wymagane zabezpieczenie nieruchomością a wymagany jest żyrant pożyczki. To zdecydowanie bardziej bezpieczna opcja.

 3. Warto sprawdzać to listę KNF’u jeśli myśli się o takiej większej pożyczce. Ja jednak bym nie brał takiej pożyczki z instytucji pozabankowej, bo będziemy musieli spłacić drugie tyle. Może lepiej rozważmy jakąś pożyczkę hipoteczną w banku, to najtańsze rozwiązanie. Jeśli nie dostaniemy jej my, z powodu naszej nie najlepsze historii kredytowej, to może jest jakaś bliska osoba która mogłaby wziąć dla nas taki kredyt?

 4. Masz rację Rogi, tylko że częstym problem z uzyskaniem takiej pożyczki hipotecznej w banku jest negatywna historia kredytowa. Nie wystarczy że posiadamy nieruchomość, czy nawet posiada ją nasz poręczyciel, my również powinniśmy mieć pozytywny BIK. A w przypadku pozabankowych jest jednak nieco z tym łatwiej, za to koszty faktycznie większe.

 5. W Rapida można dostać dosyć dużą pożyczkę i co najważniejsze nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia pożyczki. Firma wymaga posiadania gwaranta, który albo posiada bardzo dobrą historię kredytową, albo ma właśnie w posiadaniu nieruchomość, która jednak nie stanowi zastawu pożyczki.

 6. Jak ktoś poszukuje pożyczki pozabankowe pod hipotekę to jest jeszcze Speed Cash Polska, nowa oferta od firmy pożyczkowej która udziela chyba wyłącznie dużych pożyczek pozabankowych pod wartość nieruchomości, pojazdu czy nawet firmy.

 7. Moim zdaniem, po takie pożyczki lepiej sięgać wyłącznie w bankach bo tam nie narazimy się raczej na jakieś problemy. Choć cieszy fakt że pojawiają się sprawdzone firmy które takich pożyczek udzielają, tylko też nie ma pewności tego, jak długo zagoszczą na rynku a wiadomo że takie pożyczki zaciąga się na bardzo długo. A co potem, jak firma zniknie z rynku, trzeba będzie wszystko spłacić za jednym razem? Czy kto się orientuje, jak wtedy to wygląda?

 8. Decydując się na taką opcją jak pozabankowa pożyczka hipoteczna, powinniśmy umową przeanalizować z radcą prawnym lub podobną osobą, która się na tym zna. To zbyt duże zobowiązanie, żeby podejmować decyzję samodzielnie, ponieważ w umowie może być zwarty kruczek który będzie dla nas nie korzystny.

 9. Czasami jest to jedyne rozwiązanie by pozbyć się problemu. Szczególnie jeśli mamy nad sobą komornika a nie chcemy stracić nieruchomości przez nasze problemy finansowe. Trzeba jednak pamiętać, że taka pożyczka lub kredyt pod hipotekę to spore ryzyko. Należy więc uważnie dobierać ofertę, aby nie podpisywać umowy, która będzie dla nas nie korzystna.

 10. Z tego co się orientuję to w ubiegłym roku weszła ustawa że wyłącznie banki i SKOKi mogą udzielać pożyczki pod hipotekę. Więc te firmy które udzielały takie pozabankowe pożyczki pod hipotekę teraz mogą już to robić jedynie jako pośrednik współpracujący pod tym kątem z bankiem.

 11. Albo udzielać takie pożyczki pozabankowe pod hipotekę osobom które mają założoną działalność gospodarczą. Taką informację bynajmniej przeczytałem na stronie firmy Fundusz Korona, która również takich pożyczek udziela.

 12. Branie takiej pożyczki to zawsze jakieś ryzyko, bo zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest posiadana nieruchomość. Jeśli posiadamy stałe miesięczne dochody od pracodawcy to pół biedy, gorzej jak prowadzimy samodzielnie działalność.

 13. Pomocny Finansowo 3 lipca 2019 at 10:28
  (4/5)

  Taka pożyczka pod hipotekę niekiedy może wyratować z nas z opresji i kłopotów finansowych, ale tylko pod warunkiem że będzie to dla nas korzystna oferta finansowania, a nie na odwrót. Chyba jednak najtaniej takie pożyczki hipoteczne dostępne są w bankach lub przez doradców finansowych.

 14. (5/5)

  Z tego co się orientuje, aktualnie takie pożyczki pod hipotekę mogą oferować wyłącznie banki. Zbyt dużo osób straciło swoje majątki i mieszkania przez takie pożyczki, więc dobrze że to ukrócili.

Oceń:*