Polacy coraz chętniej wybierają pożyczki ratalne

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

0 udostępnij na FB
pożyczki ratalne Takto

Polacy nie boją się pożyczać pieniądze, chętnie sięgają zarówno po kredyty bankowe, jak i korzystają z oferty firm pożyczkowych. Wśród klientów potrzebujących szybkiego zastrzyku gotówki coraz częściej są ludzie młodzi, dopiero rozpoczynający swoją karierę zawodową, a jednocześnie będący pokoleniem internetu. To właśnie oni najczęściej sięgają po produkty firm pożyczkowych online, a szczególnie po pożyczki ratalne.

W I półroczu 2018 roku w BIK zarejestrowanych było 15 349 tys. klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych. W tym samym okresie 2017 roku było ich mniej o 80 tys. W sektorze bankowym liczba kredytobiorców wzrosła o 0,3%, czyli o 43,6 tys. osób. Natomiast ilość klientów firm pożyczkowych zwiększyła się o 122 tys., co daje wzrost o 29,3%. Wśród osób, które zdecydowały się na ofertę firm pożyczkowych, było wielu klientów, którzy nie korzystali w ogóle z kredytów bankowych – w I półroczu 2018 roku było ich 115,5 tys., czyli o 41% więcej niż w tym samy okresie 2017 roku.

klienci firm pożyczkowych

– Polacy coraz chętniej korzystają z usług firm pożyczkowych, dodatkowo coraz większym zainteresowaniem cieszy się pożyczka ratalna i staje się dużym konkurentem zarówno krótkoterminowych chwilówek, jak i kredytów gotówkowych – zauważa przedstawiciel TAKTO Finanse. – Ta popularność pożyczek na raty wynika z jednej strony z możliwości pożyczenia wysokiej kwoty, pozwalającej sfinansować nawet duże wydatki, a z drugiej – można uniknąć skomplikowanych procedur bankowych i spłacić zobowiązanie w wygodnych ratach – dodaje specjalista TAKTO Finanse.

Klienci firm pożyczkowych

Zanim sprawdzimy, jak rośnie popularność pożyczek ratalnych i dlaczego tak się dzieje, warto krótko przyjrzeć się pożyczkodawcom pozabankowym. Ich charakterystyka może już po części wyjaśnić popularność pożyczek ratalnych online.
Ponad połowę z 131 tys. klientów firm pożyczkowych stanowią ludzie młodzi poniżej 35 roku życia, jak wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Wspomnieliśmy już wyżej, że wielu z nich korzysta tylko z oferty firm pożyczkowych. 27% takich klientów jest w wieku 25-34 lat, natomiast 24% to osoby mające od 18 do 24 lat. Młodych konsumentów w wieku do 43 lat, który korzystają jednocześnie z kredytów bankowych i pożyczek pozabankowych, jest w sumie 37%. Te dane wyraźnie pokazują, że ofertę firm pożyczkowych najczęściej wybierają osoby, które chętnie korzystają na co dzień z internetu i wiele spraw załatwiają online. Tacy konsumenci nie są przyzwyczajeni do stania w kolejkach w bankach i do skomplikowanych, długotrwałych procedur.

Dlaczego Polacy wybierają pożyczki ratalne?

Pozabankowe pożyczki ratalne w ostatnim czasie zyskują na popularności, są alternatywą nie tylko dla chwilówek, ale również dla produktów bankowych. Duży boom pożyczek na raty trwa już od IV kwartału 2017 roku, jak wynika z danych BIK i nic nie wskazuje, żeby miał się wkrótce skończyć. W I półroczu 2018 roku takich pożyczek udzielono o prawie 7% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku.
Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają pożyczki ratalne w firmach pożyczkowych? Powodów jest co najmniej kilka. Przede wszystkim takie pożyczki pozwalają pozyskać o wiele większą sumę niż chwilówki – niektórzy pożyczkodawcy są skłonni pożyczyć nawet 25 tys. zł. Kolejną zaletą jest bardzo wygodna forma spłaty takiego zobowiązania. Klient może dobrać wysokość raty, ustalając odpowiedni okres spłaty (nawet kilka lat), co nie nadwyręża domowego budżetu. Dodatkowym atutem tego produktu jest szybkość i łatwość zdobycia gotówki oraz minimum formalności. Aby otrzymać pożyczkę ratalną, wystarczy wejść na stronę www firmy pożyczkowej, tam wybiera się kwotę i okres spłaty, następnie należy wypełnić online prosty formularz i wysłać go do pożyczkodawcy. Cały proces pożyczkowy trwa kilkanaście minut, a pieniądze są przelewane na rachunek pożyczkobiorcy jeszcze tego samego dnia.

Polacy, szczególnie młode osoby, wybierają pożyczki ratalne, ponieważ mają do nich dostęp online, a wszystkie formalności mogą załatwić przez internet. W ten sposób pozyskują pieniądze szybko i bez tracenia czasu w kolejkach, które czekają na nich w placówkach bankowych.

Czytaj również

Oceń:*