Podpis Kwalifikowany

- jakie daje możliwości?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Podpis kwalifikowany, to tak naprawdę podpis w wersji elektronicznej, który prawnie jest tak samo uznawany jak tradycyjny podpis własnoręczny. Posiada on ponadto specjalny kwalifikowany certyfikat, który zawsze weryfikuję osobę, która składa taki podpis. Może go więc użyć tylko ta osoba, której podpis oraz certyfikat są ze sobą zgodne w 100 procentach.

Dzisiaj istnieje możliwość podpisania dokumentów w formacie PDF przez podpis kwalifikowany, bez potrzeby posiadania dodatkowych urządzeń takich jak karta czy czytnik. Możemy podpisać dowolny dokument nie tylko na komputerze, ale również na tablecie lub telefonie komórkowym. Zastosowano w tym przypadku podwójne zabezpieczenia uwierzytelniające i potwierdzające tożsamość osoby, która składa podpis.

Co możemy załatwić, posiadając Podpis Kwalifikowany?

Dzięki podpisowi kwalifikowanego możemy załatwić następujące sprawy (urzędowe i nie tylko):

1. Podpisywanie oraz składanie deklaracji w portalu Płatnik
2. Można uwierzytelnić swoją tożsamość na platformie usług elektronicznych ZUS
3. Można złożyć deklarację podatkową on-line do dowolnego urzędu skarbowego
4. Za pomocą podpisu można podpisać oraz złożyć sprawozdanie finansowe, które wysyłamy do KRS
5. Można przekazać swoje dane organom podatkowym w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK)
6. Można zarejestrować oraz zidentyfikować wykonawców, którzy biorą udział podczas przetargów lub aukcji
7. Istnieje możliwość zawierania umów oraz branie udziału w aukcjach na elektronicznych platformach aukcyjnych
8. Można potwierdzić swoją tożsamość podczas kontaktu z urzędem lub pracownikami administracji publicznej
9. Można przesłać do GIIF informację o transakcjach finansowych
10. Można przesłać JEDZ czyli jednolity europejski dokument zamówienia
11. Można pobierać oraz podpisywać pracownicze akta odnoszące się do pracowników lub zleceniobiorców
12. Istnieje możliwość zawarcia umów cywilno–prawnych
13. Można brać udział w aukcjach i przetargach elektronicznych
14. Można przesłać faktury elektroniczne drogą on-line

Założenie spółki online przez podpis kwalifikowany

Dzięki podpisowi internetowemu możemy także założyć spółkę z.o.o. W tym celu, w pierwszej kolejności należy wejść na stronę ministerstwa sprawiedliwości (Portal S24). Jeżeli odwiedzamy tą stronę po raz pierwszy, będziemy zobligowani do tego, by założyć specjalne konto. Kiedy uda nam się już je założyć, należy po prostu wypełnić wniosek rejestrujący spółkę z.o.o. Wygenerowany dokument musi zostać podpisany przez wszystkich członków spółki poprzez podpis kwalifikowany. Po opłaceniu rejestracji nowej spółki można wysłać wniosek on-line.

Taki sposób zakładania spółki posiada bardzo wiele zalet. Przede wszystkim niezbędne formalności załatwiamy w domu i nie musimy stać w urzędowych kolejkach. Dodatkowo unikamy opłat związanych z taksą notarialną oraz obniżymy dzięki temu koszty sądowe.

Jak można założyć podpis kwalifikowany?

Założenie podpisu kwalifikowanego jest prostą i szybką czynnością. Można go bowiem zakupić u jednego z certyfikowanych dostawców. Ich listę można znaleźć na stronie internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji. Kupujemy najczęściej cały zestaw, który składa się z kilku elementów. Przede wszystkim staniemy się posiadaczem specjalnej karty kryptograficznej, na której powinien być zapisany nasz kwalifikowany certyfikat. Kolejnym elementem zestawu powinien być czytnik kart, który należy podpiąć do swojego komputera. Na naszym komputerze powinniśmy jeszcze zainstalować specjalne oprogramowanie, które wchodzi w skład zestawu.

Cena zestawu jest bardzo różna i zależy głównie od czasu na jaki wykupimy do niego dostęp. Najpopularniejsze zestawy w standardowych konfiguracjach kosztują od 200 złotych do 500 złotych.

Podpis certyfikowany może uzyskać również obcokrajowiec bez numeru Pesel. Musi on jedynie posiadać dowód tożsamości lub paszport. Taka osoba może wystąpić z wnioskiem o wydanie podpisu certyfikowanego do odpowiedniego urzędu, a jego moc po wydaniu oraz możliwości będą takie same, jak w przypadku podpisu osoby mieszkającej w naszym kraju.

Profil zaufany czy podpis kwalifikowany?

Profil zaufany oraz podpis kwalifikowany to dwa narzędzia, która pomagają nam w codziennym życiu. Pozwalają one bowiem na podpisanie dowolnego dokumentu urzędowego, dzięki czemu oszczędzamy nasz czas i nie musimy stać w urzędowych kolejkach. Warto jednak zaznaczyć, że podpis kwalifikowany posiada więcej uprawnień niż profil zaufany. Możemy bowiem za pomocą podpisu kwalifikowanego zawierać umowy na odległość oraz brać udział w elektronicznych aukcjach lub przetargach. Daje więc znacznie większe możliwości jeśli prowadzimy własną firmę. Warto też zaznaczyć, że podpis kwalifikowany jest transgraniczny co oznacza, że będzie on rozpoznawalny oraz honorowany w każdym kraju Unii Europejskiej. Wiele firm oferujących podpis kwalifikowany proponuje dodatkowe rozwiązania, takie jak na przykład możliwość ustawienia graficznej wizualizacji własnoręcznego podpisu lub parafki, co będzie na pewno profesjonalnie wyglądać na każdym w ten sposób podpisanym przez nas dokumencie.

Czytaj również

Oceń: