Płatność po 30 dniach… albo później. Na czym polega nowa metoda płatności?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Hasła w stylu „kup teraz, zapłać za 30 dni” nie muszą odnosić się wyłącznie do karty kredytowej. Z każdym rokiem przybywa osób, które chętnie korzystają z możliwości odroczonej płatności. Sprawdź, co dokładnie kryje się pod terminem płatności po 30 dniach!

„Kupuj teraz, płać później” – swoboda na zakupach

Większość usług oferujących odroczone płatności funkcjonuje w modelu BNPL („Buy Now Pay Later”, czyli „kup teraz, zapłać później”) i umożliwia odsunięcie w czasie momentu zapłaty za zakupy lub rozłożenie tej kwoty na raty. W porównaniu chociażby do kredytu gotówkowego, którym przecież również możesz sfinansować zakupy, usługi BNPL zapewniają użytkownikom więcej swobody. Czym się ona objawia? Przede wszystkim dzięki płatnościom po 30 dniach:

  • korzystasz tylko z takiej kwoty, która jest Ci w danej chwili potrzebna,
  • to Ty decydujesz, czy spłacasz kwotę w całości, czy rozkładasz płatność na raty,
  • korzystając z limitu łatwiej panujesz nad domowym budżetem, ponieważ możesz zapłacić za zakupy później.

Model „kup i zapłać później” może być również przydatnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają oszczędności lub chcą poprawić swoją płynność finansową. Płatność po 30 dniach oznacza, że zyskujesz dodatkowy czas na zebranie gotówki i spłatę zobowiązania, a to, czego potrzebujesz, kupujesz od razu. Może to być niespodziewany wydatek, jak chociażby naprawa samochodu albo przyjemność, z którą nie musisz czekać – np. urodzinowy wypad do ulubionej restauracji. Warto dodać, że w wielu modelach BNPL łatwo uniknąć odsetek – przykładowo w aplikacji Wonga Pay masz nawet do 45 dni na spłatę za 0 zł (RRSO 0%)

Płatność do 45 dni, czyli podobieństwa i różnice do karty kredytowej

Najprościej można stwierdzić, że model odroczonej płatności to nowocześniejsza wersja dobrze znanej karty kredytowej. Wspólnym mianownikiem jest przede wszystkim to, że jako użytkownik nie płacisz za zakupy własnymi środkami. W przypadku karty kredytowej bank zapewnia Ci okres bezodsetkowy, dzięki czemu możesz swobodnie dysponować określonym budżetem. Łącząc okres rozliczeniowy i spłaty, masz zazwyczaj od 40 do 60 dni na uregulowanie zobowiązania.

Model BNPL działa podobnie. Pozwala szybko i sprawnie sfinalizować zakup, a także zapewnia czas na zorganizowanie środków na określony wydatek. W tym czasie nie musisz płacić za możliwość przesunięcia terminu płatności. Dopiero kiedy przekroczysz wyznaczony termin, do kwoty zobowiązania doliczą Ci się odsetki.

Płatność po 30 dniach zdobyła w Polsce popularność zwłaszcza w przypadku niedużych zakupów. Największy odsetek transakcji w modelu BNPL obejmuje operacje na kwotę do 225 zł (36% wszystkich zakupów BNPL).[1] Wynika z tego, że z odroczonych płatności korzystamy przede wszystkim dla wygody lub w sytuacjach, kiedy akurat brakuje nam środków na koncie.

Zapłać za 30 dni z rachunkiem płatniczym

Znanym od lat rozwiązaniem zbliżonym do odroczonej płatności czy karty kredytowej jest limit w koncie. Jak dokładnie działa? W ramach określonego limitu możesz robić zakupy, wypłacać gotówkę i przelewać środki na inne konto, nawet jeśli na swoim masz debet. Wówczas bank lub instytucja finansowa pobiera odsetki wyłącznie od kwoty zadłużenia. Jeśli jednak na rachunek wpłyną jakiekolwiek środki, w pierwszej kolejności przeznaczane są one na spłatę tego, co zostało wydane z limitu.

Pewnego rodzaju połączeniem modelu BNPL z kontem z limitem odnawialnym jest rachunek płatniczy Wonga Pay. Usługa ma wygodną formę aplikacji mobilnej, którą wystarczy pobrać na swój smartfon. Po rejestracji jako nowy użytkownik otrzymujesz indywidualny rachunek płatniczy z limitem kredytowym, który może wynieść nawet do 7000 zł. To, jakiej wysokości limit otrzymasz jest zależne od Twojej zdolności kredytowej.  

Z aplikacją Wonga Pay możesz płacić w sklepach stacjonarnych, online i za usługi, a jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz wypłacić gotówkę z każdego bankomatu w Polsce (3 zł za wypłatę). Jest to zatem prosty i bezpieczny sposób na oddzielenie osobistego konta od środków, z których korzystasz w Internecie i na zakupach stacjonarnych.

Płać później z Wonga Pay

Jak wygląda spłata? Korzystasz z Wonga Pay do końca danego miesiąca, a później masz jeszcze 15 dni kolejnego miesiąca na uregulowanie wydanej kwoty. Przykładowo, jeśli zrobisz zakupy z Wonga Pay 1 listopada, to masz czas do 15 grudnia na zapłatę – czyli nawet do 45 dni za darmo z RRSO 0%! Atutem aplikacji jest także możliwość rozłożenia płatności na raty. Jeśli po okresie rozliczeniowym nie masz możliwości spłacenia całości zobowiązania, z poziomu aplikacji rozłożysz kwotę na pięć miesięcznych rat z RRSO 130,46%.

Wonga Pay to nowy poziom elastycznych, wygodnych i bezpiecznych zakupów. Wszystkim możesz zarządzać z poziomu intuicyjnej aplikacji mobilnej. Poznaj szczegóły i ciesz się zakupami na co dzień!

To nie jest oferta. Przyznanie kredytu zależy od zdolności kredytowej. Szczegółowe warunki określają: Umowa Wonga Pay, Regulaminy Aplikacji Mobilnej Wonga Pay i Obsługi Kart Planet Pay oraz TOiP dostępne na: www.wongapay.pl/dokumenty. Kredytodawcą oraz dostawcą usług płatniczych jest Wonga.pl sp. z o.o. Wydawcą karty płatniczej jest Planet Pay sp. z o.o.

Artykuł sponsorowany.

[1] https://fintek.pl/polacy-w-europejskiej-czolowce-uzytkownikow-bnpl-wnioski-z-raportu/

Czytaj również

Oceń: