Odszkodowanie z OC sprawcy wypadku

– czy wiesz, że Ci się należy?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Uczestniczyłeś kolizji drogowej, w której jesteś osobą poszkodowaną? Jeśli samochód wymaga naprawy, wcale nie musisz wypożyczać auta na własny koszt. Pokryjesz go z OC sprawcy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Kwestie związane z możliwością otrzymania samochodu zastępczego z ubezpieczenia OC sprawcy regulują odpowiednie przepisy. Warto więc poznać swoje prawa, co pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset zł wydane na wynajem auta we własnym zakresie. Musisz przy tym pamiętać, że każde ubezpieczenie OC zapewnia możliwość korzystania z samochodu zastępczego. Wystarczy więc wykupić polisę w porównywarce ubezpieczeń samochodowych Rankomat.pl.

Kiedy należy się auto zastępcze z OC sprawcy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, pojazd zastępczy z OC sprawcy należy się w przypadku, kiedy uszkodzony samochód wymaga naprawy. Dotyczy to jednak tych osób, które do tej pory poruszały się wyłącznie autem, np. do pracy. Warto przy tym wymienić sytuacje, w który ubezpieczyciel ma prawo odmówić opłacenia samochodu zastępczego. Chodzi o przypadki, gdy:

  • dysponujesz drugim autem,
  • do tej pory korzystałeś z pojazdu okazjonalnie,
  • wynająłeś samochód droższy niż auto uszkodzone.

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie może natomiast odmówić pokrycia kosztów pojazdu zastępczego, proponując np. korzystanie ze środków komunikacji miejskiej.

Jak ubiegać się o samochód zastępczy?

Jeśli ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC, możesz ubiegać się od samochód zastępczy. Musisz jednak dopełnić formalności – zgłosić chęć skorzystania z pojazdu zastępczego poprzez złożenia stosownego pisma. Warto tego dokonać równolegle ze zgłaszaniem szkody.

Chcąc skorzystać z pojazdu zastępczego, do wyboru masz kilka rozwiązań:

  • wynajem samochodu bezpośrednio z serwisu,
  • wynajem auta z wypożyczalni pojazdów,
  • wynajem pojazdu z wypożyczalni wskazanej przez towarzystwo ubezpieczeniowe.

Jak długo przysługuje auto z OC sprawcy?
Przepisy regulują również kwestie dotyczące okresu, w którym możesz korzystać z auta zastępczego. Taki pojazd przysługuje wyłącznie na czas naprawy samochodu – łącznie z czasem oczekiwania na dostawę części zamiennych itp. Warto mieć tego świadomość, ponieważ niektórzy ubezpieczyciele pokrywają koszty auta za okres faktycznej naprawy pojazdu.

Pamiętaj! Samochód z OC sprawcy przysługuje Ci wyłącznie wtedy, gdy i Ty również opłacasz obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Dlatego opłać składkę, by uniknąć dużych wydatków w razie niespodziewanych zdarzeń na drodze.

Czytaj również

Oceń: