Odpowiedzialne pożyczanie online

– o czym musisz wiedzieć?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

2 udostępnij na FB

Pożyczki są obecnie dostępne na wyciągnięcie ręki. Jeśli jeden bank odrzuci nasz wniosek o kredyt internetowy, możemy spróbować swoich sił, składając wniosek o kredyt w drugim banku czy firmie pożyczkowej. Prawdopodobieństwo, że nie uda nam się uzyskać potrzebnej gotówki, jest znacznie mniejsze, aniżeli kilkanaście lat temu, kiedy musieliśmy w tym celu odwiedzać stacjonarne placówki banków.

 1. O czym należy pamiętać, sięgając po kredyt online?
 2. Bank czy instytucja finansowa?
 3. Weryfikacja kosztów pożyczki online
 4. Zbyt wysoka rata pożyczki i problem z terminową spłatą
 5. Pożyczka przez internet – co będzie potrzebne?

Uzyskanie pożyczki w obecnych czasach nie jest specjalnie kłopotliwe, tym bardziej, jeśli zamierzamy złożyć wniosek o udzielenie pożyczki online. Uzyskanie kredytu przez internet może być bardzo wygodne, ponieważ wszystkie niezbędne formalności możemy przeprowadzić drogą internetową. Bardzo rzadko zdarza się, aby bank wymagał dodatkowo fizycznej obecności klienta w placówce. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy składamy wniosek o udzielenie wysokiej kwoty kredytu. W każdym innym przypadku wszelkie potrzebne czynności możemy przeprowadzić przez internet.

Jeżeli posiadamy przy swoim boku dostęp do laptopa oraz telefonu, uzyskanie pożyczki online może być naprawdę proste. Oczywiście, jeśli należymy do grona osób, które legitymują się odpowiednio dobrą zdolnością oraz historią kredytową.

O czym należy pamiętać, sięgając po kredyt online?

Decydując się na pożyczanie online, musimy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Oto najważniejsze spośród nich:

 • Odpowiedzialny wybór banku lub instytucji finansowej, w której pożyczamy pieniądze.
 • Dokładna weryfikacja kosztów pożyczki lub kredytu, przed podpisaniem umowy.
 • Dostosowanie raty miesięcznej kredytu do własnych możliwości finansowych.
 • Terminowa spłata kredytu według ustalonego harmonogramu spłaty.

Bank czy instytucja finansowa?

Szukając pożyczki online, warto wiedzieć o tym, że dodatkowe pieniądze przez internet oferują zarówno banki, jak również firmy działające na rynku pożyczek pozabankowych. Jaka jest główna różnica pomiędzy kredytem z banku a pożyczką w pozabankowej instytucji finansowej?

Przede wszystkim decydując się na firmę pożyczkową, należy zachować większą ostrożność. Tutaj powinniśmy korzystać wyłącznie z usług sprawdzonych firm udzielających pożyczki online. A więc takich firm, które:

– posiadają korzystną ofertę finansowania, charakteryzującą się niską ratą miesięczną
– jest firmą zaufaną i działającą na rynku pożyczkowym przynajmniej już od kilku lat
– nie pobiera opłat przedwstępnych czy opłat przygotowawczych przed udzieleniem pożyczki

Szukając niewielkiej kwoty pożyczki przez internet np. do 4000 czy 5000 zł różnice w kosztach pożyczki bank vs firma pożyczkowa nie będą się specjalnie różnić. Znaczącą różnicę odczujemy, gdy naszym obszarem poszukiwań będzie duża pożyczka, z dłuższym okresem spłaty. W takiej sytuacji korzystniejsze rozwiązania znajdziemy za pośrednictwem banków. Warto również wiedzieć że banki naliczają znacznie mniejsze opłaty, w sytuacji, gdy spóźnimy się ze spłatą raty miesięcznej.

Weryfikacja kosztów pożyczki online

Dużym atutem pożyczek internetowych jest możliwość weryfikacji kosztów, przed złożeniem wniosku o pożyczkę. Jest to możliwe dzięki kalkulacji, którą przeprowadzimy za pomocą kalkulatora pożyczkowego. Co prawda nie zawsze zawierają one dokładny koszt pożyczki dla klienta docelowego, ale podając kwotę pożyczki oraz okres spłaty, poznamy informację o przybliżonych jej kosztach. Takie informacje pozwolą nam ocenić, w którym banku lub firmie pożyczkowej otrzymamy najkorzystniejszą ratę miesięczną. Pamiętajmy również o tym, że mamy prawo zapoznać się z dokładnym kosztem pożyczki, przed ostatecznym podpisaniem umowy. Warto poznać ratę miesięczną pożyczki, przed nawiązaniem jakiejkolwiek umowy.

Kalkulacja kosztów pożyczki internetowej

Przykładowa kalkulacja kosztów pożyczki w firmie Provident

Zbyt wysoka rata pożyczki i problem z terminową spłatą

Podejmując decyzję o zaciągnięciu pożyczki, warto podjąć odpowiedzialną decyzję o okresie spłaty pożyczki. Większość osób, które pożycza pieniądze, planuje ich spłatę w możliwie najkrótszym czasie. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim ratę miesięczną pożyczki należy dostosować do własnych możliwości finansowych. Wysokość raty miesięcznej nie powinna być dla nas zbyt wysoka. Powinna ona być na takim poziomie, byśmy nie mieli problemu z jej spłatą.

Osoby, które biorą na siebie zbyt duże obciążenie finansowe prędzej czy później mają problem z zachowaniem terminowej płatności rat kredytu, czy pożyczki. A gdy nie radzimy sobie ze spłatą rat pożyczki, bardzo łatwo możemy wpaść w pętle zadłużenia, z której trudno będzie nam się wydostać. W szczególnie trudnej sytuacji mogą znaleźć się osoby, które spłacają pożyczki krótkoterminowe takie jak np. chwilówki. Opóźnienie w spłacie takiej pożyczki może wiązać się z naliczeniem wysokich dodatkowych odsetek.

Dlatego, jeśli decydujemy się na odpowiedzialne zaciągnięcie pożyczki internetowej, musimy pamiętać o terminowej spłacie rat miesięcznych pożyczki. Tylko wtedy unikniemy niepotrzebnych nie przyjemności i problemów.

Pożyczka przez internet – co będzie potrzebne?

Pożyczanie pieniędzy przez internet nie jest skomplikowane. Jedyne co będzie nam do tego celu potrzebne to dowód osobisty, telefon komórkowy oraz aktywne konto osobiste. Banki oraz instytucje finansowe udzielające pożyczki przez internet, stosują przynajmniej dwu stopniową metodę weryfikację swoich klientów. Pierwszy stopień to weryfikacja danych klienta w zewnętrznych bazach takich jak BIK czy KRD (Krajowy Rejestr Długów). Drugi stopień weryfikacji polega na zbadaniu autentyczności danych klienta. W tym celu najczęściej konieczne jest wykonanie przelewu weryfikacyjnego z rachunku bankowego (0,01 zł lub 1 zł). Co raz więcej firm pożyczkowych stosuje jednak alternatywne metody weryfikacja, które umożliwiają weryfikację konta bankowego bez wysyłania przelewu weryfikacyjnego.

Jeśli weryfikacja klienta przebiegnie prawidłowo, otrzymamy wiadomość sms oraz e-mail o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku kredytowego. Jeśli bank lub firma pożyczkowa do realizacji przelewu używa przelewu natychmiastowego, pieniądze pojawią się na naszym koncie w ciągu najbliższych kilku minut.

Czytaj również

2 Comments
 1. Przede wszystkim trzeba znać umiar, a nie ma nic gorszego niż spłacanie innych kredytów kolejnymi pożyczkami. Znam takie osoby które miały problem ze spłatą kredytu, nie mogły dostać kolejnych, to sięgały po providenta i bociana.. i w taki sposób szybko wpadali w pętle zadłużenia 🙁

  (5/5)
 2. @Rafał Nowy – wcale nie trzeba sięgać po pozabankowe pożyczki by wpaść w pętle takiego zadłużenia. Teraz oprocentowanie kredytów bankowych jest na tyle wysokie, że to przez nie można sobie narobić problemów.

  (3/5)

Oceń: