Leasing konsumencki

- czy warto w ten sposób kupić samochód?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Do tej pory leasing przy nabywaniu auta był ofertą skierowaną głównie do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Gdyż pozwalał przedsiębiorcom nabyć samochód o wiele taniej, niż za pomocą standardowego kredytu. Obecnie na rynku coraz częściej pojawiają się oferty leasingowe skierowane także do osób fizycznych. Na czym polega ta propozycja i kiedy warto z niej skorzystać?

Na czym polega leasing konsumencki?

Podczas leasingu przedsiębiorca udzielający pojazdu pozostaje jego właścicielem. Aż do czasu, gdy klient skończy spłacać należne raty i wykupi auto na własność, wymieni na nowe lub odstąpi od jego zakupu. Z kolei użytkownik samochodu ma go cały czas u siebie i może się nim posługiwać, jak chce. To do niego również należy wykonywanie obowiązkowych przeglądów, napraw i ubezpieczanie auta. Ponieważ pojazd cały czas należy do firmy leasingowej, może ona wrzucać sobie w koszty jego amortyzację, do czego osoba prywatna nie ma prawa.

Czym różni się leasing konsumencki od kredytu?

Zarówno zakup auta w kredycie, jak i w leasingu wygląda podobnie. Nabywca musi spłacać w ratach jego wartość. Niemniej jednak, pomiędzy tymi formami finansowania występuje kilka istotnych różnic. Podstawową kwestią pozostaje to, kto jest właścicielem samochodu. Przy kredycie kupujący podpisuje umowę pożyczkową. A następnie nabywa auto, które od tej pory znajduje się w jego posiadaniu. W przypadku leasingu, firma z którą podpisano umowę pozostaje właścicielem pojazdu aż do czasu zakończenia umowy.

Inaczej wygląda również kwestia ubezpieczeń. Kierowca, który wszedł w posiadanie auta dzięki kredytowi, musi tylko opłacać obowiązkowe OC,. Natomiast pozostałe rodzaje ubezpieczeń są dla niego fakultatywne. Z kolei osoba, która jeździ autem w leasingu, ma obowiązek płacić składki również na AC oraz NNW, zgodnie z umową leasingową.

W przypadku kradzieży lub zniszczenia samochodu właściciel, który kupił go na kredyt, musi dalej spłacać ustalone raty. W przypadku leasingu dzieje się inaczej. Umowa wygasa i klient musi spłacić od ręki pozostałe raty, pomniejszone o należne oprocentowanie.

Zalety leasingu konsumenckiego

Dla osób, których nie stać na kupno pojazdu za gotówkę, leasing konsumencki okaże się bardzo ciekawym rozwiązaniem. Ponieważ inaczej liczy się przy nim zdolność kredytową, niż przy standardowej pożyczce. Dzięki temu, uda się im nabyć w leasingu pojazd, na który trudno byłoby otrzymać kredyt bankowy. Ponadto, zobowiązanie leasingowe nie wchodzi do historii kredytowej klienta. Nie pojawia się w BIK, więc łatwiej mu otrzymać inne pożyczki w bankach.

Firmy zajmujące się leasingiem prowadzą działalność na znaczną skalę, więc często korzystają z pojazdów i usług innych przedsiębiorców. Dzięki temu mogą one zaproponować klientom znaczne obniżki kosztów związanych z nabyciem i serwisowaniem samochodu, jeśli skorzysta się z usług partnerskich.

Leasing konsumencki można otrzymać o wiele szybciej i łatwiej niż kredyt. Jego udzielanie wiąże się z mniejszą liczbą formalności, a zdolność finansową bada się w sposób uproszczony. Klient musi tylko przynieść ze sobą zaświadczenie o zarobkach oraz dwa dokumenty potwierdzające jego tożsamość.

Wady leasingu konsumenckiego

Podstawową wadą leasingu pozostaje fakt, że klient nie jest właścicielem samochodu. Ta pozornie nieistotna kwestia może okazać się kluczowa w przypadku tzw. “szkody całkowitej”, czyli zniszczenia lub kradzieży auta w czasie obowiązywania umowy. Leasingobiorca musi wtedy od ręki spłacić sumę pozostałych rat. Pomniejszoną o oprocentowanie, co może okazać się ogromnym problemem.

W przypadku leasingu trzeba wykupować nie tylko OC pojazdu, ale również inne ubezpieczenia, takie jak AC oraz NNW, które dla właścicieli pozostają opcjonalne. Wiąże się to z większym kosztem korzystania z samochodu, chociaż czasami dodatkowe zabezpieczenie może się przydać.

W przypadku leasingu konsumenckiego płaci się niższe raty niż przy kredycie i można korzystać z dodatkowych zniżek. Z drugiej strony, dodatkowe ubezpieczenia powodują wzrost kosztu obsługi auta. Dlatego przy podejmowaniu decyzji o sposobie finansowania samochodu warto porównać ze sobą konkretne oferty banków i leasingodawców, gdy już zna się swoją zdolność kredytową. Właściwy wybór metody pozwoli na spore oszczędności.

Czytaj również

Oceń: