Kredyt na domek letniskowy

- w jaki sposób uzyskać?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

3 udostępnij na FB

Kto z nas nie marzył o własnym domku letniskowym? Małym, drewnianym domku w otoczeniu lasów czy jeziora, w cichej i spokojnej okolicy, z miejscem na ognisko czy altaną do grillowania. Takiego domku, który mógłby być naszą ostoją przez całe 12 miesięcy, a nie tylko przez kilka czy kilkanaście dni w roku.

Koszt domku letniskowego wraz z działką to jednak spory wydatek. Do dużego wzrostu cen tego rodzaju nieruchomości, przyczyniła się pandemia koronawirusa Covid-19. Bardzo dużo osób zamieszkujących na co dzień w dużych aglomeracjach, zaczęła w ostatnim czasie wykazywać duże zainteresowanie zakupem domków. Najczęściej położonych w małych wioskach, z dala od zgiełku i tłumów ludzi na ulicach. Takie zainteresowanie przyczyniło się do wzrostu cen. Szczególnie tych domków które dostępne są już “na gotowo” – atrakcyjnie umiejscowionych, z wszystkim przyłączami. Gotowe do zamieszkania, przynajmniej w sezonie wiosenno-letnim.

Domek letniskowy – za ile w 2021 roku?

Jaki koszt należy obecnie ponieść, by cieszyć się własnym domkiem letniskowym, położonym blisko lasów, pól czy jezior? Ceny gotowych nieruchomości rozpoczynają się od 100 000 zł. Szukając domków w przedziale cenowym 100-150 000 zł napotkamy głównie na małe domki, wybudowane najczęściej jeszcze w latach 80-tych. Większość z nich to popularne dla tego okresu domki letniskowe typu “Wieżyca”, o bardzo charakterystycznym kształcie. Szukając domku letniskowego o powierzchni od 25-35 m2, którego wiek nie przekracza 10 lat, musimy liczyć się już ze znacznie wyższym kosztem – od 160 do nawet 350 000 zł. Ten wyższy próg cenowy dotyczy domków znajdujących się na większych działkach, lub umiejscowionych w atrakcyjnej, cichej okolicy np. w bliskim sąsiedztwie jezior.

Jeżeli nie chcemy kupować domku letniskowego z rynku pierwotnego, możemy zdecydować się na wybudowanie domku samodzielnie. Głównym atutem takiego rozwiązania będzie dobór lokalizacji domku wg. własnych preferencji. Nie koniecznie jednak, będzie to rozwiązanie tańsze. Jeżeli chcielibyśmy wybudować domek niskim kosztem, możemy skorzystać z rad, które przedstawialiśmy w artykule “Dom za 25 tysięcy złotych”. Musimy jednak pamiętać, że ta wycena dotyczyła budowy domku w stanie surowym. A pełen koszt budowy domku zamknął się w kwocie 60.500zł. Do tego oczywiście musimy dodać koszt działki (ceny zaczynające się od 40-50 000 zł), przyłącza do sieci wodociągowej i energetycznej. Ponadto koszt budowy szamba, ogrodzenia, koszt wybudowania dodatkowej altanki czy domku narzędziowego.

Gdzie po kredyt na domek letniskowy?

Jeżeli nie dysponujemy własną gotówką, lub dysponujemy tylko częścią pieniędzy które chcielibyśmy przeznaczyć na zakup domku letniskowego, możemy skorzystać z opcji kredytu na domek letniskowy. Gdzie mamy szansę go uzyskać i w jakiej postaci?

Czy można uzyskać kredyt hipoteczny na zakup domku letniskowego?

Wiadomo że sfinansowanie zakupu domku letniskowego przez kredyt hipoteczny, będzie najtańszym rozwiązaniem, poza zakupem za gotówkę. Niestety, większość banków nie finansuje zakupu domków letniskowych przez kredyt hipoteczny. Wyjątek mogą stanowić domki całoroczne. A więc wybudowane na działce budowlanej, posiadające wszystkie przyłącza i co ważne – związane z gruntem. Niestety nawet takie finansowanie dostępne jest tylko w nielicznych bankach i przy wkładzie własnym wynoszącym min. 40%. Jeżeli chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie banki aktualnie finansują zakup domków letniskowym przez kredyt hipoteczny, najlepiej tym celu skontaktować się z doradcą kredytów hipotecznych.

Po kredycie hipotecznym, najtańszą opcją na zakup domku letniskowego na kredyt będzie pożyczka hipoteczna. Jest to pożyczka udzielana co prawda na dowolny cel. Ale jej zabezpieczeniem musi być inna nieruchomość. Jest to więc rozwiązanie dla osób, które posiadają własnościowe mieszkanie lub dom jednorodzinny, który będą stanowić zabezpieczenie pożyczki.

Inny sposób na sfinansowanie zakupu domku letniskowego

Jeszcze jedną możliwością by uzyskać kredyt na domek letniskowy jest kredyt gotówkowy w banku. Będzie to jednak rozwiązanie droższe w spłacie od kredytu czy pożyczki hipotecznej. Kredyty gotówkowe na ogół cechują się znacznie wyższym oprocentowaniem. A więc rata miesięczna takiego kredytu, będzie wyższa niż w przypadku wcześniej omawianych opcji finansowania. Może to być jednak dobre rozwiązanie, jeśli posiadamy już odłożoną określoną sumę pieniędzy na zakup domku. A brakującą kwotę pozyskamy właśnie za pośrednictwem kredytu gotówkowego.

Czytaj również

3 Comments
  1. Faktycznie, w ofercie większości banków nie ma takich ofert jak kredyty hipoteczny na domek letniskowy. Ja korzystałem z kredytu gotówkowego, tyle że połowę miałem już wcześniej odłożoną, dzięki czemu nie musiałem brać dużego kredytu.

    (5/5)
  2. Ogólnie to najłatwiej będzie nam na ten cel uzyskać kredyt gotówkowy. Każda inna forma finansowania a tym bardziej kredyt i pożyczka hipoteczna wiąże się z wieloma formalnościami. Najlepiej więc część sobie uzbierać, a pozostałą cześć pozyskać przez pożyczką czy kredyt gotówkowy.

    (4/5)
  3. Jak komuś zależy na czasie, to taki kredyt gotówkowy na zakup domku letniskowego dostanie bez większych przeszkód w Kasie Stefczyka. Ogólnie podrożały w ostatnim czasie takie domki, więc nie każdy może mieć zdolność.

    (5/5)

Oceń: