Kredyt hipoteczny na działkę

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Banki oferują różnego rodzaju produkty bankowe, dzięki którym potencjalni kredytobiorcy mogą uzyskać finansowe wsparcie. Wśród nich wyróżnia się kredyt hipoteczny na działkę, który cieszy się coraz większą popularnością. Kto może się o niego starać i na jakich warunkach jest udzielany? Poznaj kompendium wiedzy w tym zakresie.

Kredyt hipoteczny na działkę – ogólne warunki

Bez względu na cel zaciągania zobowiązania, jakim jest kredyt hipoteczny na działkę, ten produkt bankowy charakteryzuje się dosyć dużym ryzykiem kredytowym. Aby zminimalizować ryzyko niewypłacalności, potencjalni kredytobiorcy muszą udowodnić swoją wiarygodność. Kredyt tego rodzaju zostanie udzielony jedynie tym, którzy wykazują odpowiednią zdolność kredytową.
Coraz częściej zaciągany jest kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, ale instytucje bankowe udostępniają również kredyt hipoteczny na działkę rolną czy kredyt hipoteczny na działkę rekreacyjną. Bez względu na rodzaj zobowiązania, udzielanie tego typu produktów bankowych jest regulowane nie tylko indywidualną polityką, jaką prowadzi każdy bank, ale także przepisami polskiego prawa oraz normami unijnymi.
Przede wszystkim, kredyt hipoteczny na działkę i budowę domu musi być dodatkowo zabezpieczony. W związku z tym instytucja bankową żąda od kredytobiorcy, by ten wykazał odpowiedni wkład własny. Dzisiaj wynosi on co najmniej 20% wartości całego zobowiązania. Dobrą informacją jest natomiast to, że wkład własny na kredyt hipoteczny na dom i działkę nie musi być wnoszony w gotówki. Dodatkowym zabezpieczeniem tego rodzaju może być inna nieruchomość, jeśli taka jest własnością kredytobiorcy, grunt, oszczędności czy środki zgromadzone na IKE albo IKZE. Co więcej, wkładem własnym mogą być środki, które już zostały włożone, na przykład na rozpoczęcie budowy domu czy ogrodzenie terenu.

Kto może wziąć kredyt hipoteczny na działkę?

Kredyt hipoteczny na działkę zostanie udzielony tylko w pełni wypłacalnym klientom, którzy spełnią wszystkie wymagania instytucji bankowej. Wspomniano już o obowiązkowym wkładzie własnym w przypadku zobowiązań hipotecznych, ale nie jest to jedyny warunek.
Zdolność kredytowa klienta banku wyliczana jest na podstawie znacznie większej liczby kryteriów. Banki generują raporty BIK, aby dokonać weryfikacji historii kredytowej. Jeśli klient posiada długi albo nie spłacał innych zobowiązań w terminie, nie może liczyć na współpracę w ramach kredytu hipotecznego.
Znaczenie mają też dochody potencjalnego kredytobiorcy, dlatego bank żąda zaświadczenia o zarobkach oraz dokumentu o formie zatrudnienia. Co ważne, na kredyt hipoteczny mogą liczyć zarówno osoby pracujące na podstawie umowy o pracę, jak i ci zarabiający na podstawie umowy zlecenie albo prowadzący własną działalność gospodarczą.
Przed złożeniem wniosku do konkretnego banku, zawsze warto sprawdzić swoje szanse, aby otrzymać kredyt hipoteczny na działkę budowlaną. Kalkulator kredytu hipotecznego przyda się w tym celu doskonale. To narzędzie, które oszacuje zdolność kredytową dla danej wartości zobowiązania kredytowego, ale przybliży również całkowite koszty, jakie w związku z podjętą współpraca z bankiem poniesie klient w całym okresie spłaty kredytu hipotecznego.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na działkę?

Ponieważ praktycznie każdy bank komercyjny, który działa w Polsce, posiada w swojej ofercie kredyt hipoteczny na działkę, przed złożeniem wniosku o takie zobowiązanie do danej instytucji bankowej, warto porównać co najmniej kilka konkurencyjnych propozycji. Z pomocą przychodzą zestawienia, które porównują najważniejsze kryteria, istotne dla opłacalności oraz atrakcyjności danego zobowiązania. Mowa o rankingach kredytowych.
Aby ranking kredytowy mógł dać rzetelne informacje o wybranych kredytach hipotecznych na działkę, musi być przede wszystkim aktualny oraz obiektywny. Najlepiej korzystać z zestawień opublikowanych w bieżącym miesiącu na niezależnych portalach o tematyce finansowej. Rankingi udostępniane przez banki mogą wprowadzać w błąd albo wskazywać zalety jedynie niektórych ofert.
Co brać w szczególności pod uwagę, wybierając kredyt hipoteczny na działkę, uwzględniając dane zawarte w rankingach? Liczy się na pewno okres współpracy z bankiem, wysokość raty, oprocentowanie, ale również wskaźnik RRSO. Ten mówi o całkowitych kosztach tego rodzaju zobowiązania.
Co więcej, znaczenie ma też komfort współpracy z bankiem, a więc dodatkowe bonusy, na jakie może liczyć kredytobiorca. Czy wniosek o kredyt hipoteczny na działkę można składać online? Czy w trakcie współpracy z bankiem kredytobiorca może korzystać z tzw. wakacji kredytowych w ramach niespodziewanych i chwilowych problemów finansowych? Czy możliwa jest wcześniejsza spłata kredytu i jaki minimalny wkład własny jest wymagany? To tylko niektóre z pytań, na jakie należy znaleźć odpowiedź, weryfikując dane zawarte w rankingach kredytów hipotecznych.

Czytaj również

Oceń: