Karta kredytowa bez opłat miesięcznych

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

2 udostępnij na FB

Główną zaletą karty kredytowej jest dostęp do dodatkowej gotówki, którą możemy przeznaczyć na zakup wielu rzeczy. Wadą w przypadku kart kredytowych są natomiast opłaty związane z jej utrzymaniem, szczególnie jeśli nie korzystamy z karty kredytowej zbyt często.

Dlatego też, decydując się na kartę kredytową, warto zaznajomić się na jakich warunkach zostaje ona nam przyznana. Choć najważniejszą kwestią pozostaje opłata miesięczna, to warto również zwrócić uwagę na inne kwestie. Jak choćby oprocentowanie, okres bez odsetkowy na karcie czy opłata za jej wydanie.

Karty kredytowe bez opłaty miesięcznej

Choć w większości banki nie pobierają opłaty za wydanie karty kredytowej. To jednak bardzo często naliczają opłatę miesięczną za utrzymanie takiej karty. W tym przypadku banki stosują bardzo różne zasady. Raczej rzadko dochodzi do sytuacji w której bank wcale nie pobiera opłaty miesięcznej za kartę. Choć takie sytuacje się zdarzają np. w przypadku kart kredytowych oferowanych przez Citi Handlowy. Znacznie częściej mamy do czynienia z sytuacją, gdy bank nie pobiera opłaty miesięcznej. Ale tylko w sytuacji gdy spełnimy określony warunek. Najczęściej mówi on o wykonaniu określonej ilości transakcji bezgotówkowych za pomocą karty kredytowej. Jeśli więc przykładowo każdego miesiąca będziemy dokonywać zakupy o wartości 1000 zł, płacąc za nie kartą kredytową, bank nie naliczy nam opłaty miesięcznej.

Ostatnią grupą kart kredytowych, są karty ze stałą opłatą miesięczną. A więc niezależnie od tego, czy korzystamy aktywnie z karty kredytowej, czy też nie, bank nalicza stałą opłatę miesięczną. Może to być opłata w wysokości od np. 6 do 12 zł miesięcznie.

Inne opłaty związane z kartami kredytowymi

Wiemy już o tym, że możemy posiadać kartę kredytową, która nie będzie niosła za sobą dodatkowych opłat związanych z utrzymaniem karty. A co z pozostałymi opłatami?

O ile oprocentowanie na karcie kredytowej będzie raczej bardzo zbliżone w poszczególnych bankach, to warto zwrócić uwagę na okres bez odsetkowy czy koszty związane z wypłatą gotówki z bankomatu za pomocą takiej karty. W przypadku okresu bez odsetkowego banki stosują najczęściej okres od 54 do 58 dni. Tyle mamy czasu, by oddać do banku pieniądze za zakupiony towar i nie płacić dodatkowych odsetek.

Bankowe realia a karta kredytowa bez opłat miesięcznych

W przypadku wypłat gotówkowych, większość banków stosuje dodatkowe opłaty. Przez co nie zawsze wypłata gotówki za pomocą karty kredytowej jest opłacalna. Szczególnie jeśli do wypłaty pieniędzy użyjemy bankomatu, który traktowany jest jako “zewnętrzny”. A więc nie współpracuje bezpośrednio z bankiem, którego kartę kredytową posiadamy. Będziemy mogli co prawda za jego pośrednictwem wypłacić pieniądze, ale zostaniemy obarczeni kosztem wypłaty gotówki. Prowizja procentowa uzależniona od wypłacanej kwoty, może wynieść nawet do 6%. To jednak nie wszystko, ponieważ bank naliczy nam również dodatkowe odsetki od transakcji gotówkowych. Warto więc zwrócić na to uwagę, decydując się na wypłatę gotówki kartą kredytową.

Naszym zdaniem, jeśli już decydujemy się na założenie katy kredytowej i chcemy z niej korzystać, to warto w takiej sytuacji założyć kartę, która co prawda posiada opłatę miesięczną za utrzymanie, ale dzięki aktywnemu korzystaniu z karty, mamy możliwość tej opłaty uniknąć.

Czytaj również

2 Comments
  1. W BNP Paribas mam tak, że jeśli dokonam transakcji za chyba 1000 zł miesięcznie, to wtedy bank nie nalicza mi żadnej opłaty miesięcznej za kartę kredytową. Dodatkowo im więcej transakcji bezgotówkowych wykonam tą karta, tym więc dostaję punktów w programie Mam Bonus. Później te punkty wymieniam na nagrody.

    (5/5)
  2. Trudno znaleźć taką kartę bez opłat, chyba jedynie Citi taką posiada. Ale przy określonej kwocie miesięcznych transakcji, niektóre banki nie naliczają opłat. Trzeba tylko sprawdzić które dają taką możliwość.

    (5/5)

Oceń: