Jak działa porównywarka kredytów?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Zakup wymarzonego mieszkania czy domu najczęściej pociąga za sobą konieczność zadłużenia się na długie lata. Mając na uwadze taką perspektywę, nie warto decydować się na pierwszą przedstawioną ofertę. Nawet niewielka różnica w wysokości oprocentowania może się bowiem przełożyć na tysiące złotych oszczędności. Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny? Gdzie szukać najkorzystniejszych ofert finansowania mieszkania lub domu?

Na czym polega istota kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zaciąga się w celu zakupu nieruchomości stanowiącej jednocześnie zabezpieczenie jego spłaty. Oprocentowanie takiego kredytu jest na ogół zmienne i zależne od dwóch elementów składowych – marży oraz wskaźnika WIBOR. W odpowiedzi na wysokie i stale rosnące stopy procentowe, coraz częściej wybieramy kredyty ze stałym oprocentowaniem, które gwarantowane jest przez określony czas. Biorąc pod uwagę fakt, iż rynek spodziewa się dalszego wzrostu stóp procentowych, warto się nad taką opcją poważnie zastanowić.

A co w przypadku kredytów z oprocentowaniem zmiennym? O ile wskaźnik WIBOR jest zależny od wysokości stóp procentowych i kredytobiorca nie ma na niego wpływu, o tyle może próbować wpływać na wysokość marży. Jak? Porównując ze sobą dostępne oferty i wybierając spośród nich tę najkorzystniejszą lub podejmując się próby negocjacji warunków. W takich rozmowach z bankiem warto postawić na profesjonalne wsparcie eksperta finansowego z Grupy ANG.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

Analizując dostępne oferty kredytów hipotecznych, należy zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, które niewątpliwie jest najbardziej kluczowe, ale również na szereg innych parametrów finansowania:

  • posiadaną zdolność finansową (każdy bank szacuje ją nieco inaczej),
  • wymagania względem wkładu własnego,
  • wysokość prowizji (nierzadko wynosi nawet kilka procent),
  • rodzaje i warunki ubezpieczenia,
  • oferowane produkty dodatkowe (często banki wymagają korzystania z dodatkowych produktów tj. karta kredytowa),
  • warunki wcześniejszej spłaty kredytu,
  • wysokość RRSO.

Porównywarka kredytów, czyli jak wybrać najkorzystniejszą hipotekę?

Nie da się ukryć, że oferty kredytów hipotecznych często się zmieniają. Co więcej, banki oferują obowiązujące czasowo promocje, które funkcjonują obok standardowych ofert. Ich mnogość oraz ciągłe zmiany niestety istotnie utrudniają porównywanie ofert i dokonanie właściwego wyboru.

Sposobem na obejście tego problemu jest korzystanie z ogólnodostępnych rankingów i zestawień kredytów hipotecznych, które są na bieżąco aktualizowane. Dobra porównywarka kredytów pozwoli szybko zapoznać się z dostępnymi ofertami – porównać oprocentowanie, wysokość prowizji, rzeczywisty koszt finansowania i miesięczną ratę dla zadanych parametrów. Dzięki temu szybko dokonamy wstępnej selekcji dostępnych ofert i wytypujemy te, którym warto przyjrzeć się bliżej i uwzględnić w końcowym porównaniu.

Rozsądnym działaniem będzie również skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Doświadczony ekspert kredytowy, reprezentujący pośrednika finansowego np. Grupę ANG, doskonale orientuje się nie tylko w aktualnych ofertach, ale również procedurach bankowych. Wyjaśni na czym polega różnica w oprocentowaniu stałym i zmiennym, sprawnie przeprowadzi nas przez cały proces. A to w praktyce oznacza, że wesprze nas w rozmowach z bankiem, w tym podpowie jakie ubezpieczenie nieruchomości czy na życie wybrać, by odpowiadało naszym realnym potrzebom i spełniało warunki wymagane przy udzielaniu kredytu hipotecznego.

Tekst powstał we współpracy z Grupą ANG

Czytaj również

Oceń: