Dopłaty 3000 złotych do węgla- kto uzyska i gdzie złożyć wniosek?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

W związku z tym że ceny opału w ostatnim czasie poszybowały niebotycznie w górę rząd wychodząc naprzeciw mieszkańcom ogrzewającym domy węglem wydał ustawę o dopłacie do tego rodzaju paliwa. Projekt dopłaty do zakupu węgla to próba wsparcia finansowego każdego gospodarstwa domowego które ogrzewane jest za pomocą tego surowca bądź paliw zawierających 85% węgla kamiennego.

Dla kogo dopłaty do węgla w wysokości 3000 złotych?

Dopłata wynosi 3000 złotych i dotyczy każdego gospodarstwa które w odpowiednim czasie złożyło dokument o sposobie ogrzewania domu. W dokumencie takim musi być zawarta informacja, że to węgiel lub inny rodzaj paliwa który zawiera minimum 85% tego surowca jest głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego. Gospodarstwo może do ogrzewania wykorzystywać kocioł na paliwo stałe, kominek, kozę, piec kaflowy na węgiel, kuchnię węglową, ogrzewacz powietrza, piecokuchnię, trzon kuchenny. Dzięki tak skonstruowanej ustawie wiele gospodarstw domowych może skorzystać z pomocy jaką bez wątpienia jest jednorazowy dodatek do zakupu opału w wysokości 3000 złotych.

Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie do opału?

Wnioski należy składać w Urzędzie Gminy właściwym dla miejsca zamieszkania. Wniosek rozpatrywać będzie wójt, prezydent miasta lub burmistrz w zależności oczywiście od wspomnianego powyżej miejsca zamieszkania. Weryfikowane będzie przede wszystkim jakie zostało wpisane główne źródło ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków CEEB. Zgłoszenie to jest bowiem jedynym warunkiem do uzyskania dopłaty 3000 złotych. Warto również wiedzieć iż termin złożenia takiego dokumentu minął 30 czerwca i jeżeli oświadczenie takie nie zostało oddane, to kara finansowa może być bardzo dotkliwa. Jest jeszcze czas aby szybko wyrazić tak zwany czynny żal i wysłać dokument. Bez tego nie ma mowy o składaniu wniosku na dodatek do opału. Poprawnie wypełniony wniosek można składać do urzędu od 17 sierpnia 2022 roku do ostatniego dnia października.

Dofinansowanie do opału na zimę- jakie warunki należy spełnić?

Jedynym warunkiem jaki należy spełnić jest posiadanie jednego z wyżej wymienionych urządzeń grzewczych na węgiel lub wymienione w ustawie inne produkty zawierające minimum 85% węgla kamiennego jako główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego. Może to być kocioł na paliwo stałe, piec kaflowy, koza, kominek, piecokuchnia czy też trzon kuchenny. Informacja taka powinna być umieszczona w CEEB do 30 czerwca 2022 roku. Rząd wycofał się z wcześniejszego pomysłu aby również do otrzymania dotacji brać pod uwagę próg dochodowy. Tak więc każdy może złożyć wniosek o dodatek do opału bez względu na osiągane dochody. Dopłaty do opału z pewnością pozwolą na odrobinę wytchnienia w tych trudnych czasach. Jeżeli tylko spełniamy wyżej wymienione warunki to nie ma się nad czym zastanawiać tylko wypełnić poprawnie wniosek i czekać na pieniądze. Warunki nie są wygórowane, co więcej sa bardzo łatwe do spełnienia więc nie ma na co czekać, trzeba działać ponieważ 3000 złotych to duży zastrzyk gotówki.

Dotacja do opału- czy tylko na węgiel?

Dofinansowanie do węgla obejmuje również ogrzewanie domu ekogroszkiem (który jest węglem), pelletem i brykietem. Dodatek do węgla obejmuje więc wszystkie paliwa które zawierają minimum 85% węgla kamiennego. Jeżeli więc do ogrzewania używamy któregoś z wymienionych paliw, to jak najbardziej kwalifikujemy się do otrzymania dofinansowania do zakupu węgla. Jest to bardzo dobra wiadomość dla każdego kto ogrzewa gospodarstwo domowe surowcem innym niż 100%-owy węgiel kamienny, niemniej jednak zawierającym 85% tego surowca.

Kiedy wypłata środków?

Wypłata środków z projektu dofinansowania do zakupu opału ma następować w przeciągu 30 dni od momentu złożenia wniosku. Jest to stosunkowo krótki czas, więc pieniądze mogą trafić na konto bankowe bardzo szybko. Co ważne podkreślenia, to jak dana osoba która otrzyma pomoc na zakup węgla wyda te pieniądze, zależy tylko od niej. Rząd nie wymaga potwierdzenia że opał został zakupiony.

Gdzie po węgiel?

Gdzie kupić węgiel w najlepszej cenie jeżeli chcemy przeznaczyć otrzymaną kwotę na zakup paliwa do ogrzewania domu? Bez wątpienia najlepiej w pierwszej kolejności sprawdzać skupy w najbliższej okolicy aby unikać kosztów dostawy. Następnie warto sprawdzić w internecie najlepsze i najtańsze miejsca oferujące odpowiedni dla nas surowiec do ogrzewania. Ustawa ma na celu pomóc przetrwać nadchodzącą zimę wszystkim gospodarstwom domowym wykorzystującym węgiel. W dalszej przyszłości również ma powstać projekt który będzie miał na celu pomoc finansową dla gospodarstw domowych wykorzystujących inny rodzaj ogrzewania, ponieważ jak wiadomo nie tylko cena węgla osiągnęła najwyższe od wielu lat ceny.

Również prąd, gaz oraz drewno są obecnie bardzo drogie, a nie jest żadną tajemnicą że wielu mieszkańców dla ochrony środowiska i oszczędności wymieniło piece w których wykorzystywany był węgiel na bardziej ekologiczne rozwiązania. Mając to na uwadze rząd poinformował o pracach nad kolejną ustawą. Tak więc podsumowując temat dopłat rządowych do zakupu węgla można stwierdzić że cała procedura jest bardzo prosta, warunki do spełnienia są bardzo przystępne, a złożenie wniosku nie powinno przysparzać żadnych problemów. Dla całego kraju obowiązują te same druki, więc i weryfikacja będzie przebiegać szybko i sprawnie.

Jak już pisaliśmy powyżej na rozpatrzenie wniosku dany podmiot ma 30 dni, dlatego środków finansowych można spodziewać się w stosunkowo krótkim czasie. Oczywiście wszystko uzależnione będzie od zgłoszenia głównego źródła ogrzewania we właściwym terminie to znaczy do 30 czerwca, oraz prawidłowego wypełnienia i oddania wniosku o dotację do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania Urzędu Gminy.

Czytaj również

Oceń: