Najlepiej płatne zawody w Polsce – lista top 10 zawodów

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Lista najlepiej płatnych zawodów w Polsce jest szczególnie ciekawa dla osób, które właśnie stoją w obliczu dylematu dotyczącego dalszej edukacji i ścieżki zawodowej, ale nie tylko. W rzeczywistości trudno jest jednak skomponować listę precyzyjną i ostateczną, ponieważ zarobki są zależne od wielu czynników, takich jak miejsce zamieszkania czy też doświadczenie zawodowe.

Kto w Polsce zarabia najwięcej? Poniżej znajduje się zestaw wybranych zawodów.

Programista

Programista to człowiek zajmujący się kreowaniem lub rozwijaniem kodów, na których finalnie bazują strony internetowe, aplikacje mobilne, programy komputerowe czy też gry. Postęp technologii i komputeryzacja charakterystyczne dla naszych czasów sprawiają, że programiści mają dziś mnóstwo pracy, poniekąd kreując rzeczywistość, w której żyjemy. W branży tej istnieje wiele specjalizacji, które mają wpływ nie tylko na zakres obowiązków, ale również na zarobki. Szacuje się jednak, że doświadczony programista z dobrą pozycją może zarabiać miesięcznie od nieco ponad 10 tysięcy do niemal 19 tysięcy.

Analityk finansowy

Analitycy finansowi zajmują się tworzeniem strategii inwestycyjnych, zarządzaniem inwestycyjnymi portfelami, a także oceną ryzyka w przypadku poszczególnych inwestycji. Są niezwykle istotnymi pracownikami wielu korporacji i dotyczy to rozmaitych branż, dlatego ich zarobki mogą być bardzo zróżnicowane. Badania na ten temat dowodzą jednak, że w Polsce analityk finansowy może liczyć na zarobki zaczynające się od 6500 złotych w skali miesiąca. Zarobki te naturalnie są wyższe w przypadku analityków pracujących dłużej i mających większe doświadczenie, ale może też być zależne od konkretnej firmy. Analitycy z większym doświadczeniem zarabiają nieco ponad sto tysięcy złotych w skali roku.

Dyrektor sprzedaży bankowości

Pod tym tajemniczym określeniem skrywa się osoba odpowiedzialna za opiekę nad portfelem klientów, doradzanie i wspieranie klientów podczas realizacji ich wszystkich przedsięwzięć, sprzedażą różnego rodzaju produktów bankowych, przygotowywaniem wstępnych wersji aplikacji kredytowych, a także pozyskiwaniem odpowiednich klientów. Zarobki w tym wypadku są zależne od doświadczenia danego pracownika. Ci początkujący dyrektorzy sprzedaży zarabiają kilka tysięcy złotych, w zależności od regionu, ale z biegiem lat ich wypłata może wynosić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Dyrektor finansowy

Dyrektor finansowy to posada istniejąca w bardzo różnorodnych organizacjach i firmach. Jego zadaniem jest zarządzanie środkami finansowymi, ewidencja finansowa, planowanie wydatków, a także składanie sprawozdań dotyczących finansów szefom firmy. Praca ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, wymaga umiejętności logicznego myślenia i przewidywania sytuacji na rynku. Dla wielu okazuje się jednak bardzo lukratywna i opłacalna, ponieważ dyrektorzy finansowi mogą zarabiać od dziesięciu do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Dyrektor ds. Rozwoju Produktów w banku

To praca dla osób mających analityczny umysł i kreatywne podejście do pracy. Polega na rozwijaniu produktów i usług oferowanych klientom przez bank, a także współtworzeniu szeroko zakrojonej strategii marketingowej i sprzedażowej. Miesięczne zarobki doświadczonych pracowników na tym stanowisku mogą przekraczać dwadzieścia tysięcy złotych, ale, jak w większości przypadków, są zależne od staż pracy oraz miejscowości. Na przykład w Krakowie, Warszawie czy Gdańsku zarobki na takich samych stanowiskach mogą być wyższe niż w przypadku mniejszych miejscowości.

Chirurg

Chirurgia to obszerna kategoria podzielona na mnóstwo specjalizacji, takich jak chirurgia plastyczna, dziecięca, onkologiczna, naczyniowa, szczękowo-twarzowa czy klatki piersiowej. Nie da się jednak ukryć, że specjalista w każdej z tych dziedzin zarabia stosunkowo dobrze. Różnice w zarobkach są więc tutaj zależne nie tylko od miejscowości, w której się pracuje, ale od specjalizacji, jaką się wybrało.

Panuje przeświadczenie, że najwięcej pieniędzy zarabiają chirurdzy plastyczni, ale niekoniecznie tak jest. Chirurdzy plastyczni zarabiają średnio około siedmiu tysięcy złotych miesięcznie, stomatologiczni nawet ponad dwadzieścia tysięcy złotych, a chirurg dziecięcy około szesnastu tysięcy złotych. Nie oznacza to jednak, że chirurgia plastyczna jest najmniej zyskowną specjalizacją. Uznani eksperci, których nazwiska kojarzą się z popularnymi klientami, bardzo często zarabiają więcej niż wskazana tutaj średnia.

Ortodonta

Ortodoncja to jedna z dziedzin stomatologii, która zajmuje się leczeniem wszelkich wad zgryzu. Rola ortodonty jest więc korygowanie nieprawidłowości zębowych poprzez zakładanie aparatu ortodontycznego czy też skierowanie na zabiegi chirurgiczne. Nie od dziś wiadomo, że stomatologia jest zawodem opłacalnym i tak samo jest w przypadku ortodoncji. Nie sposób jednak określić tych zarobków precyzyjnie ze względu na ich duże zróżnicowanie. Początkujący ortodonta zarabia około pięciu tysięcy złotych, ale uznany specjalista z prywatną kliniką może zarabiać nawet dziesięć razy więcej w skali miesiąca.

Sędzia

Sędzia to prawnik wyróżniający się wszechstronną wiedzą, którego obowiązkiem jest wnikliwe zapoznawanie się z aktami każdej sprawy, poznawanie opinii wszystkich zaangażowanych w sprawę stron, analiza dowodów, a także wydawanie wyroków zgodnych z polskim prawem. Większość ludzi kojarzy sędziów przede wszystkim z czarną togą i obowiązkiem wysłuchiwania zeznań w najbardziej widocznym miejscu na sali sądowej. W rzeczywistości ich praca jest o wiele bardziej wymagająca i czasochłonna, ponieważ poświęcają na nią również sporo czasu poza salą w sądzie. Sędziowie w Polsce zarabiają średnio między ponad trzynaście a dziewiętnaście tysięcy złotych brutto, ale istnieje również grupa lepiej opłacanych sędziów, którzy przekraczają te ramy.

Prawnik

Kategoria prawo, podobnie jak chirurgia, dzieli się na wiele specjalizacji i to głównie od nich uzależnione są zarobki. Kolejnym czynnikiem wpływającym na wynagrodzenie jest doświadczenie i staż pracy. Młodzi prawnicy w pierwszych latach pracy zarabiają niecałe sześć tysięcy złotych brutto, a po czterech latach kwota ta wzrasta nawet do dziesięciu tysięcy brutto. Zarobki są wyższe z czasem i wyraźnie wyższe w układzie B2B. A jakie specjalizacja okazują się najbardziej intratne? Badania jednoznacznie wykazują, że na największe zarobki moga liczyć prawnicy będący ekspertami w zakresie podatków. Nawet osoba, która dopiero aplikuje na to stanowisko, może liczyć na miesięczne zarobki rzędu dwudziestu kilku tysięcy złotych.

Medical director w farmacji

Medical director to osoba odpowiedzialna za wprowadzanie strategii medycznych w ramach założonego wcześniej budżetu konkretnej firmy. Jego zadaniem jest również budowanie pozytywnego wizerunku firmy podczas branżowych spotkań, w której jest zatrudniony, uczestnictwo w spotkaniach naukowych oraz związanych z branżą medyczną oraz nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych. Doświadczeni pracownicy w tej branży, którzy nieustannie rozwijają swoje umiejętności i poszerzają wiedzę, mogą zarabiać około czterdziestu pięciu tysięcy złotych brutto w skali miesiąca.

Czytaj również

Oceń: