Czym jest Leasing?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

3 udostępnij na FB
Słowo leasing kojarzy nam się głównie z leasingowaniem samochodów ale równie dobrze przedmiotem leasingu mogą być także maszyny budowlane, sprzęt komputerowy czy maszyny stosowane w rolnictwie.

Każdy początkujący przedsiębiorca staje przed wielkim dylematem – jak wyposażyć swe biuro lub skąd brać pieniądze na niezbędny do rozwijania firmy sprzęt? Kredyt nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem, zatem chętnych na skorzystanie z alternatywnego rozwiązania, jakim jest leasing, nie brakuje. Na czym polega taka forma finansowania działalności przedsiębiorstwa?

Leasing to idealne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą zbyt wiele inwestować w sprzęt, a jednocześnie – korzystać z niego w celu rozwijania własnej firmy. Czy to możliwe? Tak. Jeśli umowę kredytową zastąpi umowa leasingowa, a raty kredytowe zostaną zastąpione przez raty leasingowe, prowadzenie swej firmy i inwestowanie w nią stanie się łatwiejsze i bezpieczniejsze dla każdego przedsiębiorcy. Jak to działa? To proste. Cena sprzętu rozkładana jest na raty, które leasingobiorca musi w terminie spłacać. W tym czasie może już korzystać z danego sprzętu jako dzierżawca.

Czym jest Leasing? Najważniejsze informacje o Leasingu dla firm

Kto może udzielić przedsiębiorcy takiego wsparcia? Nie brak banków, w ofercie których leasing zajmuje ważne miejsce. Umowa leasingowa może być też zawarta bez pośredników, pomiędzy producentem danego sprzętu a firmą, która chciałaby z niego korzystać. A ponieważ raty leasingowe są wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem niż kredyt, wielu przedsiębiorców z takiego wariantu korzysta.

Podobnie wygląda temat leasingowania samochodu osobowego czy dostawczego – nie musimy go kupować by móc go użytkować. Dotyczy to zarówno nowych samochodów jak również używanych, których wiek nie przekroczył najczęściej 6 czy 7 lat. Leasingowanie samochodu odbywa się na zbliżonych zasadach co kredyt samochodowy, z tą różnicą że zarówno opłatę wstępną oraz raty leasingowe możemy wliczyć sobie w koszta prowadzonej działalności.

Nieco bardziej skomplikowane jest odliczenie VAT’u, ponieważ nowe przepisy które obowiązują od 1 kwietnia 2014 roku, mówią o tym że samochody osobowe o dopuszczalnej masie do 3,5 tony (szczególnie samochody osobowe), mogą być wykorzystywane nie tylko do prowadzenia biznesu, ale również do celów prywatnych. W związku z tym możemy odliczyć tylko 50% podatku VAT, no chyba że udowodnimy że zakupiony pojazd wykorzystujemy w pełni do celów biznesowych, wtedy będziemy mieli możliwość odliczenia 100% podatku.

Co może być przedmiotem leasingu?
– samochody osobowe
– samochody dostawcze do 3,5 tony
– samochody ciężarowe o dmc powyżej 3,5 t
– ciągniki siodłowe oraz naczepy
– motocykle oraz quady
– maszyny rolnicze
– sprzęt budowlany
– urządzenia produkcyjne
– sprzęt medyczny
– sprzęt IT: komputery, urządzenia sieciowe, oprogramowanie itp.

Foto: Idea Bank

Czytaj również

3 Opinie
 1. Bardzo fajnie opisany temat. Mi się udało dostać leasing bez weryfikacji, a miałem problemy w bazach BIK. Niemniej pewnie bym skorzystał z oferty banku, gdybym mógł.

 2. Szukam dogodnej oferty leasingu na:
  Audi A5 Sportback 2012 rok

  Wartość przedmiotu – 75 000,00 PLN netto
  Wpłata własna na poziomie – 40 %
  Okres umowy – 36 i 48 m-cy
  Wartość końcowa – 0,1%

  koszt ubezpieczenia GAP i AC

Oceń:*