Czy upadłość konsumencka zwalnia z długów?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Ty również znajdujesz się w trudnej sytuacji finansowej i marzysz o rozpoczęciu wszystkiego od nowa? Koniecznie sprawdź, czy upadłość konsumencka zwalnia z długów.

Upadłość konsumencka – na czym polega?

Upadłość konsumencka to rozwiązanie prawne, przeznaczone dla osób, które zmagają się z dużym zadłużeniem i nie są w stanie spłacać comiesięcznych rat. Jest to specjalna procedura sądowa, której celem jest poprawa sytuacji dłużnika – między innymi poprzez zawieszenie postępowań egzekucyjnych czy stworzenie dogodnego planu spłaty rat. Na ogłoszenie bankructwa konsumenckiego mogą zdecydować się osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.

Czy upadłość konsumencka zwalnia z długów?

Wiele osób wychodzi z założenia, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej zwalnia z długów. Osoby te sądzą, że długi są anulowane, dzięki czemu upadły ma czyste konto. Niestety, na ogół nie wygląda to w ten sposób. Umorzenie długów nie odbywa się bowiem z automatu, zaraz po ogłoszeniu upadłości.

W ramach upadłości tworzony jest bowiem plan spłaty zobowiązań. Dostosowany jest on do potrzeb upadłego – tzn. zaplanowany tak, aby dłużnik mógł spłacać swoje raty w sposób, które będzie możliwy do zrealizowania. Dopiero po realizacji tego planu, a tym samym po spłacie wszystkich rat ustanowionych planem spłaty wierzycieli, upadły jest wolny od zobowiązań finansowych.

Oczywiście zdarzają się sytuacje, kiedy sąd decyduje od razu o częściowym lub całkowitym umorzeniu długów. Całkowite umorzenie zdarza się jednak niezwykle rzadko. Muszą istnieć ku temu wyraźne przesłanki – na przykład poważna choroba upadłego, które uniemożliwia mu wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej, a tym samym nie pozwala na spłatę długów choćby w minimalnej części.

Co możesz zyskać dzięki ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?

Nie oznacza to jednak, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie wiąże się z żadnymi korzyściami. Wręcz przeciwnie – dla osób, które mają spore zadłużenie i nie radzą sobie z jego spłatą, upadłość może być jedynym rozwiązaniem.

Jedną z najważniejszych korzyści płynących z ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest wstrzymanie wszelkich procesów egzekucyjnych, na przykład egzekucji komorniczych. Dotyczy to także postępowań sądowych. Dodatkowo spłacie w ewentualnym planie spłat podlegać będą odsetki naliczone do dnia ogłoszenia upadłości. Zadłużenie przestaje zatem wzrastać.

Co jeszcze możesz zyskać, decydując się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej? Sprawdź: https://lipinskikancelaria.pl/upadlosc-konsumencka-2/

Sprawdź, czy upadłość konsumencka jest najlepszym rozwiązaniem Twoich problemó

Choć w wielu przypadkach ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest najlepszym sposobem na poradzenie sobie z licznymi zobowiązaniami finansowymi, nie zawsze tak jest. Należy mieć świadomość, że rozwiązanie to ma wiele poważnych konsekwencji, włącznie z utratą całego majątku.

Właśnie dlatego przed podjęciem decyzji warto skonsultować się z doświadczonym prawnikiem. Przeanalizuje on Twoją sytuacją prawno-finansową i określi, czy rzeczywiście powinieneś zdecydować się na ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czy może inne rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Czytaj również

Oceń: