Co musi zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Uczestnicząc w kolizji drogowej można zdecydować się na spisanie oświadczenia sprawcy, co pozwala uniknąć mandatu wystawionego przez policję. Co musi zawierać tego typu dokument? W jaki sposób sprawdzić, czy sprawca posiada ważne OC? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Kiedy warto spisać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Każda kolizja drogowa ma sprawcę, którego należy ustalić, co należy do obowiązków policji. Warto jednak mieć świadomość, że w sytuacji, kiedy sprawca przyznaje się do winy lub jest oczywisty można uniknąć wzywania policji, a całe zajście zakończyć spisanie oświadczenia sprawcy kolizji. Jest to korzystne przede wszystkim właśnie dla sprawcy, który w przypadku przyjazdu na miejsce policji otrzymałby mandat. Należy oczywiście pamiętać, że spisanie oświadczenia nie zawsze jest możliwe. Wynika to z faktu, że jest rozwiązanie dedykowane wyłącznie do kolizji drogowych, a nie wypadków, w których szkody na ciele odniosły osoby.

Co musi zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej to dokument, który stanowi podstawę do likwidacji szkody. W związku z tym musi zawierać konkretne informacje, które ułatwią jej rozliczenie. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o:

  • dane osobowe sprawcy kolizji oraz poszkodowanego wraz z adresem zamieszkania, czy numerami telefonów;
  • dane aut, które uczestniczyły w kolizji;
  • dokładny przebieg zdarzenia, co pozwoli towarzystwu ocenić winę sprawcy;
  • nr polisy ubezpieczeniowej sprawcy oraz wskazanie ubezpieczyciela, który ją wystawił;
  • podpis sprawcy, który przyznaje się do spowodowania kolizji oraz poszkodowanego, który potwierdza tym samym przebieg zdarzenia.

W tym miejscu warto wspomnieć, że ze względu na fakt, iż kolizja drogowa jest sytuacją stresową zarówno dla sprawcy, jak i poszkodowanego dobrym rozwiązaniem jest posiadanie w aucie wzoru formularza oświadczenia sprawcy. Pozwoli to w razie potrzeby sporządzić kompletny dokument, który będzie zawierał wszystkie istotne dane.

W jaki sposób sprawdzić, czy sprawca posiada ważne OC?

Poszkodowany, który godzi się na spisanie oświadczenia sprawcy kolizji powinien mieć pewność, że jej sprawca posiada ważne ubezpieczenie OC auta. To właśnie z tej polisy mają być bowiem pokryte jego roszczenia. W jaki sposób zrobić to na miejscu kolizji? Otóż, jest to bardzo proste, ponieważ funkcjonalność tę udostępnia strona internetowa Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W efekcie fakt posiadania oraz ważność polisy sprawcy można zweryfikować korzystając ze smartfona, a cała procedura została opisana pod linkiem https://kioskpolis.pl/sprawdzenie-oc-jak-i-gdzie-znalezc-czy-sprawca-ma-oc/. W sytuacji, gdy sprawca kolizji nie ma ważnego OC poszkodowanemu pozostaje wezwanie policji na miejsce zdarzenia, ponieważ to służby są odpowiedzialne za wyjaśnienie całej sprawy.

Podsumowując należy stwierdzić, że oświadczenie sprawcy kolizji to dokument, który jest neutralny dla poszkodowanego, a w przypadku sprawcy pozwala uniknąć mandatu. Decydując się na jego sporządzenie należy jednak pamiętać o informacjach, które muszą się w nim znaleźć obligatoryjnie.

Czytaj również

Oceń: