Co jest potrzebne do uzyskania pożyczki pozabankowej?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

14 udostępnij na FB

Jeśli braliście kiedyś kredyt w banku, to mniej więcej wiecie jak wyglądają formalności związane z zaciągnięciem kredytu. Oraz jakie dokumenty najczęściej są potrzebne aby go uzyskać. Kiedy jednak przychodzi taki moment, że bank z jakichś powodów nie chce nam udzielić kredytu, szukamy innej możliwości uzyskania gotówki. Większość z nas w takiej sytuacji, wybiera pożyczkę w firmach pozabankowych. Jak się do niej przygotować i co konkretnie będzie potrzebne do jej uzyskania? O tym w dzisiejszym artykule.

Wszystkie formalności związane z pożyczką, uzależnione są od firmy w której składamy wniosek o pożyczkę. Niektóre z nich zadowolą się danymi z dowodu osobistego a inne poproszą dodatkowo o zaświadczenie o dochodach. Podobnie wygląda temat wieku pożyczkobiorcy. Niektóre firmy udzielą nam pożyczki jeśli ukończyliśmy 18 lat. A niektóre limit wieku mają ustawione nieco wyżej i może on wynosić 20,21 a nawet 25 lat.

Co będzie nam potrzebne do otrzymania pożyczki pozabankowej?

Pożyczki od 18 lat – do tego działu staram się wrzucać na bieżąco tematy związane z możliwością uzyskania pożyczki przez osoby które dopiero co ukończyły 18 lat. A posiadają przy sobie już dowód osobisty. W większości znajdują się tam firmy, które w ramach warunków udzielenia pożyczki umieściły limit wieku od 18 lat. Najbardziej znane firmy pożyczkowe które udzielają pożyczek osobom od tego wieku to Provident, Wonga czy Hapi Pożyczki.

Pożyczka na dowód osobisty – jak wspomniałem wcześniej, większość firm pożyczkowych udziela pożyczek na dowód osobisty. Nie wymagając od pożyczkobiorcy żadnych dodatkowych dokumentów. Szczególnie popularne jest to wśród firm pożyczkowych udzielających pożyczek całkowicie przez internet a więc np. Zaimo czy Zaplo. Zaświadczenia o dochodach wymagane są raczej rzadko. A jeśli już zdarzy się taki wymóg, to w postaci elektronicznego wyciągu z konta z kilku ostatnich miesięcy. Taki dokument możemy sobie pobrać sami, logując się przez internet na nasze konto bankowe.

Jaki powinniśmy posiadać dochód, aby uzyskać pożyczkę pozabankową? Firmy udzielające pożyczek nie mają aż tak dużych wymogów jak banki. W przypadku których, posiadając nawet najniższą krajową możemy mieć problem z uzyskaniem potrzebnego kredytu. W firmach pożyczkowych uzyskamy dodatkową gotówkę, nawet w sytuacji jeśli jesteśmy osobą zatrudnioną na pół etatu. Czy posiadamy dochody z tytuły renty czy emerytury.

Na co zwrócić uwagę korzystając z usług firm pożyczkowych?

Opłata weryfikacyjna – kolejna rzecz która bardzo często stosowana jest przy pożyczkach pozabankowych, szczególnie tych udzielanych internetowo. Polega na przelaniu określonej kwoty z własnego konta bankowego. W celu weryfikacji danych osoby ubiegającej się o uzyskanie pożyczki. Nie jest to nic nadzwyczajnego, ponieważ taką metodę weryfikacji stosują nawet banki przy udzielaniu kredytów czy otwieraniu kont osobistych. Opłata weryfikacyjna to jednak żaden duży wydatek. Ponieważ najczęściej wymaganą kwotą przelewu z konta osobistego jest 1 grosz, a w niektórych przypadkach 1 zł. Zdarzają się jednak oferty w ramach których mamy możliwość uzyskania pożyczki bez przelewu weryfikacyjnego. Zamiast tego używana jest specjalna aplikacja służąca do automatycznego zalogowania się na konto pożyczkobiorcy. Właśnie taki sposób weryfikacji dostępny jest w takich firmach jak Wonga czy Kredito24.

Bez sprawdzania w bazach BIK – bardzo częstym powodem nie udzielenia kredytu bankowego, jest nie najlepsza historia kredytowa osoby starającej się o uzyskanie pożyczki. Taka informacja może znaleźć się w bazie Biura Informacji Kredytowej (BIK). A ta jest sprawdzana przez bank, za każdym razem gdy ubiegamy się o pożyczkę. Negatywna opinia w BIK na nasz temat, może znaleźć się w sytuacji jeśli poprzednio zaciągnięty kredyt, spłacaliśmy nie terminowo.

Weryfikacja pożyczkobiorcy

Firmy udzielające pożyczek pozabankowych w zasadzie nie sprawdzają danych o pożyczkobiorcach w bazach BIK. Do weryfikacji dodatkowych informacji o kliencie używają rejestrów dłużników takich jak KRD czy Erif, sprawdzając w nich czy nie posiadamy jakichś opóźnień w spłacie rachunków, faktur czy innych opłat. Istnieją jednak firmy pożyczkowe które sprawdzają dane w BIK na nasz temat i praktycznie z roku na rok jest ich coraz więcej. Wśród nich jest wspomniana już wcześniej Wonga, Zaplo, Vivus czy Hapi Pożyczki.

To w zasadzie najważniejsze informacje na temat formalności związanych z uzyskaniem pożyczki pozabankowej. Podsumowując – najważniejsze rzeczy do jej uzyskania to dowód osobisty. Ponadto ukończone 18 lat, aktywny rachunek bankowy oraz oczywiście dostęp do telefonu, komputera i internetu.

Czytaj również

14 Comments
 1. W dzisiejszych czasach jest znacznie łatwiej o pożyczkę pozabankową jak kiedyś a co najważniejsze można ją znacznie taniej uzyskać bo i konkurencja jest kolosalnie większa. Jeśli więc ktoś dziś powie że pożyczki pozabankowe są drogie to po prostu jego wiedza na ten temat jest bardzo mała. Jak ktoś dobrze pokombinuje to pożyczy taniej niż w bankach – przykłady? Chwilówki za 0 zł czy długoterminowe pożyczki w Kokosie 😉

  • Nie brakuje na rynku firm z doświadczeniem, z bardzo atrakcyjną ofertą, elastycznych, działających szybko, nieprzytłoczonych procedurami i nie mnożących trudności. Bardzo dobrze rozwija się segment pożyczek pod zastaw nieruchomości, dzięki takim graczom jak np. Speed Cash. Ci, którzy prowadzą działalność i potrzebują środków na inwestycje bądź na spłatę zaległości, chwalą sobie współpracę.

 2. Ja brałem kilka chwilówek i wszystko co było mi potrzebne było w zasięgu mojej dłoni. Począwszy więc od dowodu, przez komputer z którego puściłam przelew weryfikacyjny po telefon komórkowy w celu przeprowadzenia rozmowy telefonicznej. Faktycznie, jakiekolwiek zaświadczenia w przypadku chwilówek są rzadko kiedy wymagane. Choć raz spotkałam się z tym że firma tylko spytała czy mogłabym przesłać dokument potwierdzający uzyskiwane dochody. Moja odpowiedź była na nie a mimo tego pożyczka została mi udzielona.

 3. Ja dużo nie potrzebowałem do uzyskania pożyczki pozabankowej. Dowód osobisty, rachunek bankowy i telefon komórkowy. Na 5 firm w których składałem wniosek o pożyczkę, żadna do uzyskania pożyczki nie wymagała przedstawiania zaświadczeń o dochodach ani nawet wyciągu z rachunku bankowego. Owszem, jedna z firm o to pytała ale ostatecznie pomimo tego że nie udostępniłem takiego dokumentu, udzieliła mi pożyczki.

  • Zależy od osoby. Jak firma zauważy jakieś nie prawidłowości w postaci jakichś nie terminowych spłat czy nawet drobnych zadłużeń w bazach dłużników to raczej jestem pewny że do uzyskania pożyczki będzie wymagała dodatkowych dokumentów. Te wszystkie ułatwienia w postaci bez dokumentów, bez zaświadczeń są dostępne ale wyłącznie dla tych osób które nigdy wcześniej nie miały kłopotów różnego rodzaju zobowiązań finansowych.

 4. Wszystko się zgadza, to co poprzednicy piszą, u większości firm podstawa to dowód osobisty + rachunek bankowy + telefon. Tylko raz zdarzyło mi się że firma nie chciała zaświadczenia o zarobkach, a chciała bym poza swoim numerem telefonu, podał jeszcze jeden numer telefonu np. do najbliższej osoby. Nie wiem w jakim celu ale ani tak do tej osoby nie dzwonili, może gdybym nie spłacał pożyczki to pewnie wtedy by ten numer wykorzystali.

 5. Dużych wymagań firmy pożyczkowe nie mają, no chyba że zależy nam na dużej kwocie. Przeważnie już tak powyżej 5000 zł potrzebne są zaświadczenia o dochodach, choć niektóre firmy akceptuj wyciąg z rachunku bankowego na które dostajemy wypłatę. Ogólnie to idzie się z nimi łatwiej dogadać z niż z bankiem i niekiedy potrafią pójść na kompromis, jeśli czegoś tam nie dostarczymy. Takie firmy Jako Zaplo do 10 000 zł udzielają pożyczki bez zaświadczeń, ale wtedy trzeba skorzystać z ich aplikacji i podać dane do konta.

 6. Wymagania w każdym bądź razie są mniejsze niż w bankach. Wszystkie jest załatwiane od ręki i nie ma tu czasu na jakieś dosyłanie dokumentów, składanie podpisów czy załatwianie jakichś innych formalności. Składamy wniosek, jest rozmowa telefoniczna, czasami trzeba przesłać jakiś tam dokument pdf który ściągniemy z naszego rachunku i to wszystko.

 7. Co raz mnie firm pożyczkowych wymaga zaświadczeń o dochodach, ale z drugiej strony są pod tym kątem całkiem chytre. Faktycznie, papier żaden im nie potrzebny ani nawet wyciąg z konta, ale za to nadrabiają to inaczej. Większość z firm pożyczkowych korzysta albo z systemów Instantor albo Kontomatik. I jedno i drugie umożliwia im weryfikację naszego konta i nie tylko pod kątem zgodności danych posiadacza rachunku, ale również pod kątem wpływów na konto.

 8. Niektóre firmy już nawet nie wymagają posiadania konta bankowego żeby dostać pożyczkę. Jest coś takiego jak czek Giro, dzięki któremu można dostać pożyczkę właśnie bez rachunku bankowego. Pieniądze z pożyczki odbiera się wtedy na poczcie i na poczcie czy w banku można spłacać raty pożyczki.

 9. Ja korzystałem bo bank mi nie udzielił i zdecydowałem się na pożyczkę pozabankową. Szczerze mówiąc, rata nie była dużo większa od tej którą wcześniej zaproponowali mi w banku. Na plus przemawia fakt że wymagania są tu mniejsze. W przypadku pożyczki na raty wystarczy dowód (skan), konto w banku, oczywiście telefon oraz przesłanie wyciągu z konta lub opłaconego ostatnio rachunku.

 10. Brałem kilka pożyczek w taki sposób i c było potrzebne to głównie dowód osobisty, konto bankowe i przelanie z niego opłaty weryfikacyjnej. Chyba żadna firma nie wymagała ode mnie jakichś dodatkowych zaświadczeń o dochodach czy innych podobnych dokumentów.

  • Ode mnie firma pożyczkowa chciała jedynie ostatnio opłaconego rachunku, poza tym też nie wymagali ode mnie dodatkowych dokumentów.

   (4/5)
   • U mnie było podobnie, choć ja im koniec końców tego rachunku nie przesłałem a mimo tego, pożyczki mi udzielili. W przypadku chwilówek raczej rzadko są wymagane dodatkowe zaświadczenia, bardziej przy pożyczkach ratalnych.

    (5/5)

Oceń: