Znamy wysokość dopłat dla rolników za rok 2019

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Dobre wieści dla rolników. Dopłaty bezpośrednie za rok 2019 są wyższe o 400 milionów złotych niż w roku poprzednim. Wzrost stawek za jednolitą płatność obszarową czy uprawę buraka cukrowego. Spadek dopłat dla młodego rolnika i hodowców kóz. Co z innymi dopłatami?

Europejski Bank Centralny podał oficjalny kurs wymiany, który służy do przeliczenia euro na złotówki przy wypłacaniu dopłat. Kurs wynosi 4,3782 zł za 1 euro. To znacznie więcej niż w zeszłym roku, bo o ponad 10 groszy. Co to oznacza dla rolników? Kwota dopłat w roku 2019 będzie wynosiła 15,2 miliarda złotych. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt stawek poszczególnych dopłat.

Wypłaty rozpoczną się w połowie października. Komisja Europejska zgodziła się, aby zaliczki dopłat zostały wypłacone przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w wysokości do 70%. Normalna wysokość dopłat wynosi 50%. Z czego wynika nadzwyczajny wzrost zaliczki? Ciężko stwierdzić, czy wysokość dopłaty jest nadzwyczajna, czy już standardowa, ponieważ podobne wzrosty zaliczek miały miejsce w 2016, 2017 i 2018 roku. Ponadstandardowy wymiar wypłat wynika z suszy i trudnych warunków atmosferycznych. Pozostała część dofinansowań będzie wypłacana od 1 grudnia 2019 do 30 czerwca 2020 roku.

Dlaczego dopłata dla młodych rolników spada, zamiast rosnąć?

Płatność dla młodych rolników stale spada. W roku 2016 wynosiła 231,97 zł /ha, a w obecnym roku wyniesie 165,10 zł /ha.

Z czego wynika obniżenie świadczenia? W uzasadnieniu podaje się, że powodem była zgłoszona powierzchnia należąca do młodych rolników. Zgłoszona powierzchnia nie umożliwia wypłaty większych dofinansowań.

Obszar zgłoszony przez młodych rolników to 1 830 016,03 ha. To więcej o 158 615,87 ha, niż w roku poprzednim, a kwota przeznaczona na dopłaty wzrosła jedynie o 385 tysięcy euro. To znacznie za mało! Przewidywane wypłaty miały być jeszcze niższe, ale różnicę pokryto ze środków przeznaczonych na jednolitą płatność obszarową. Ze świadczenia skorzysta 162 tysiące rolników, to więcej o 13 tysięcy niż w roku poprzednim.

Większość stawek znacznie wzrośnie. Zaniepokojeni oprócz młodych rolników mogą być plantatorzy pomidorów, hodowcy kóz i tytoniu, ponieważ dla tych segmentów przewidziano niższe dopłaty niż w roku poprzednim.

Czytaj również

Oceń: