Wielkanoc 2019 – jak sfinansować święta?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Wielkanoc coraz bliżej, a wraz z nią pojawiają się jak zwykle zwiększone wydatki. Wielu Polaków zastanawia się, w jaki sposób sfinansować nadchodzące święta. Aby niczego nie zabrakło na wielkanocnym stole, a jednocześnie nie nadwyrężyć domowego budżetu.

Chociaż Boże Narodzenie jest najpopularniejszym w Polsce świętem, to również Wielkanoc jest ważna dla ponad 60% naszych rodaków. Według badania CBOS postrzegamy Wielkanoc przede wszystkim jako święto rodzinne. A dopiero potem jako przeżycie religijne czy miłą tradycję. Dla wielu Polaków Wielkanoc to również okazja do wypoczynku, spotkań z rodziną i spotkań towarzyskich (źródło 1).

czym jest wielkanoc?
Źródło: CBOS

Bez względu jednak na to, w jaki sposób celebruje się Wielkanoc, trudno pominąć kwestię kosztów związanych z tym świętem. Z badania firmy analitycznej SW Research wynika, że 36% Polaków planuje wydać na Wielkanoc A.D. 2019 między 300 a 500 zł. Natomiast co czwarty badany planuje świąteczny budżet poniżej 300 zł. A co piąty – powyżej 500 zł, chociaż nie chce przy tym przekraczać 800 zł. Od razu należy podkreślić, że tegoroczne święta będą droższe, co również przekłada się na zwiększenie wielkanocnych budżetów. Jeszcze 2 lata temu zaledwie 17% Polaków chciało wydać na Wielkanoc między 500 a 800 zł. Natomiast w bieżącym roku – już 20,5%. Jednocześnie spadł z 30 do 24% odsetek osób chcących przeznaczyć na święta mniej niż 300 zł (źródło 2). Musimy zatem coraz więcej środków przeznaczać na organizację świąt wielkanocnych. Skąd jednak wziąć na to pieniądze?

Skąd wziąć pieniądze na Wielkanoc 2019?

Cytowane już badanie SW Research pokazuje, że Wielkanoc staramy się sfinansować przede wszystkim z własnych środków. Robi tak 76% badanych, natomiast 17% respondentów ma na ten cel odłożone wcześniej pieniądze. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na skorzystanie z oszczędności. Pomijamy już fakt, że wielu Polaków nie ma nawyku oszczędzania, ale część po prostu nie zarabia aż tyle, żeby systematycznie odkładać pieniądze na różne cele. Jeśli zatem ktoś nie dysponuje oszczędnościami. Lub nie jest w stanie sfinansować świąt z bieżącego budżetu domowego, najczęściej sięga po pożyczkę. Co czwarta z tych osób chce pożyczyć na Wielkanoc maksymalnie 500 zł. 43% zamierza zaciągnąć zobowiązanie w wysokości 1000 zł, natomiast 16% pożyczy kwotę wyższą niż 1000 zł (źródło 3).


źródło: Pixabay.com

Wbrew pozorom sfinansowanie świąt wielkanocnych pożyczką nie jest wcale złym pomysłem. Pod warunkiem, że zadłużamy się z głową i szukamy taniej oferty. Na przykład można otrzymać pożyczkę na 60 dni i to za darmo (jeśli pożyczamy po raz pierwszy) w firmie Szybka Gotówka. Wystarczy wypełnić wniosek na tej stronie. Warto dodać, że nie tylko unika się wtedy kosztów, ale także skomplikowanych formalności. Wystarczy dowód osobisty, telefon i konto w banku. Do tego nie trzeba nawet wychodzić z domu, żeby pożyczyć pieniądze, ponieważ tego rodzaju oferty są dostępne przez Internet. Inne rozwiązanie na sfinansowanie świąt to skorzystanie z karty kredytowej lub z limitu w koncie osobistym.

Na co wydajemy pieniądze w Wielkanoc?

Skoro wiemy już, ile Polacy zamierzają wydać w tym roku na święta wielkanocne i w jaki sposób można je sfinansować. Warto jeszcze sprawdzić, na co najczęściej przeznaczamy pieniądze. Większość, bo 69% naszych rodaków, zamierza spędzić Wielkanoc tradycyjnie, czyli z rodziną. Jednak przez ostatnie 2 lata przybyło dwa razy tyle osób, dla których święta wielkanocne są okazja do wyjazdu do polskiego lub zagranicznego kurortu. O ile jeszcze w 2017 roku takich Polaków było 6%, o tyle w 2019 roku jest ich już 14% (źródło 4). Takie osoby wydadzą zatem pieniądze przede wszystkim na wykupienie wycieczki. W zależności od kierunku wyjazdu i długości pobytu należy liczyć się z kosztem od kilkuset do kilku tysięcy złotych za osobę.


Źródło: Pixabay.com

Najwięcej pieniędzy pochłaniają jednak zakupy wielkanocne. Jak zwykle w wielkanocnym koszyczku, ale także na wielkanocnym stole nie może zabraknąć pieczywa. Również wędlin, kiełbasy, jajek, ale także ciast i różnych wyrobów cukierniczych. Do tego tegoroczne święta są zdecydowanie droższe niż zeszłoroczne i te sprzed 3 lat. Łatwo to sprawdzić. O ile w 2016 roku na przykład za bochenek chleba trzeba było zapłacić średnio 2,03 zł, o tyle w 2019 roku – już 2,58 zł.

W tym czasie cena makaronu wzrosła z 3,51 zł do 4,38 zł, mięsa wieprzowego – z 13,78 zł do 14,21 zł (za 1 kg), szynki wieprzowej – z 21,76 zł do 23,78 zł (za 1 kg), kiełbasy – z 14,50 zł do 15,24 zł (za 1 kg), sera żółtego – z 17,93 zł do 18,30 (za 1 kg) (źródło 5). Bardzo mocno podrożały warzywa – najwięcej biała kapusta (o +500% w porównaniu do kwietnia 2018 roku), potem cebula (wzrost o +70%) i ziemniaki (+49%). Pocieszające jest natomiast to, że o -10% spadły ceny jaj (źródło 6).

Planujmy mądrze wydatki!

Na koniec warto jeszcze kilka zdań poświęcić kwestii mądrego planowania wielkanocnych wydatków. W kontekście tego, co napisaliśmy wyżej o rosnących cenach produktów spożywczych, warto się zastanowić, w jaki sposób zaplanować świąteczny budżet. Żeby sfinansować wszystko, co niezbędne w Wielkanoc.

Aby zorientować się, ile będziemy potrzebowali pieniędzy na święta wielkanocne, trzeba zacząć od przygotowania listy zakupów. W ten sposób nie tylko nie umknie nam żaden niezbędny produkt. Ale do tego będziemy mogli oszacować wielkość zakupów i koszt zorganizowania Wielkanocy. Zakupy najlepiej robić na promocjach, a produkty z długim okresem przydatności do spożycia najlepiej nabyć już kilka tygodni przed świętami, gdy ceny są nieco niższe. Gdy spędza się święta z rodziną lub przyjaciółmi, warto podzielić między wszystkich koszty przygotowania różnych potraw i świątecznych zakupów.

Sfinansowanie Wielkanocy, podobnie zresztą jak Bożego Narodzenia, to duże wyzwanie i duże obciążenie dla domowego budżetu. Na szczęście mądre planowanie wydatków znacznie ułatwia przedświąteczną krzątaninę. Warto także pamiętać, że dziś nie ma już problemu, aby wesprzeć domowy budżet zewnętrznym finansowaniem, np. pożyczką. W końcu Wielkanoc to także okazja, żeby zafundować sobie nieco luksusu i odpocząć od codziennych obowiązków.

Źródło 1: https://www.nck.pl/badania/raporty/raport-wielkanoc-2018
Źródło 2,3,4: https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/wielkanoc-swieta-wydatki-polakow-srednio-wyniosa-300-500-zl
Źródło 5: https://gazetakrakowska.pl/jak-rosly-ceny-zywnosci-na-przelomie-lat-porownujemy/ar/13919405
Źródło 6: https://biznes.radiozet.pl/Finanse-Osobiste/Wielkanoc-2019.-Podwyzki-w-sklepach.-Polacy-wiecej-zaplaca-za-warzywa-mniej-za-jajka

Czytaj również

Oceń: