Ulga na start – bez składek ZUS przez 6 pierwszych miesięcy

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Jeżeli dopiero otwierasz działalność gospodarcza, masz szansę uzyskania specjalnej ulgi na start, która skierowana jest do nowych firm. Przez pierwsze 6 miesięcy nie musisz opłacać składki ZUS na ubezpieczenie społeczne.

Choć składki ZUS dla przedsiębiorców są obecnie bardzo wysokie, to nie da ukryć, że osoby które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z prowadzeniem własnej firmy, mogą skorzystać ze specjalnych ulg. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe, a każdy nowy przedsiębiorca od razu był rzucany na wysokie fale, z którymi musiał sobie poradzić.

6 miesięcy bez składek na ubezpieczenie społeczne

Od razu na wstępie należy zaznaczyć, że Ulga na start nie zwalnia nas z płacenia wszystkich składek ZUS. Ulga ta zwalnia przedsiębiorcę z płacenia składek na:

  • ubezpieczenia społeczne, czyli ubezpieczenia emerytalne, rentowe i wypadkowe
  • Fundusz Pracy
  • Fundusz Solidarnościowy.

Tak więc ulga na start nie zwalnia przedsiębiorcy z płacenia składki zdrowotnej. Otwierając działalność gospodarcza, mamy obowiązek zgłoszenia się ubezpieczenia zdrowotnego i opłacania co miesiąc składki zdrowotnej.

Warto jednocześnie zaznaczyć, że osoba, korzystając z Ulgi, nie opłaca składek rentowych i emerytalnych. Tak więc przez ten czas, nie odkłada żadnych pieniędzy na późniejszą emeryturę czy rentę. Taka osoba nie otrzyma również świadczeń w razie choroby albo wypadku.

Kto może skorzystać z Ulgi na Start?

Ulga na start, dzięki której przez pierwszych 6 miesięcy prowadzenia działalności nie musimy płacić składek ZUS na ubezpieczenie społeczne, skierowana jest do:

  • osób fizycznych prowadzących działalność jednoosobową oraz wspólnicy spółek
  • osoby, które podejmują działalność gospodarczą po raz pierwszy, lub podejmują ją ponownie po upływie co najmniej 60 miesięcy od momentu zakończenia działalności
  • nie wykonują działalności na rzecz byłego pracodawcy, u którego w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym pracowali na etacie i wykonywali czynności wchodzące w zakres obecnie wykonywanej działalności
  • nie podlegają ubezpieczeniu w KRUS.

Jak skorzystać z Ulgi na start dla nowych firm?

Jeżeli chcemy skorzystać z Ulgi na start, w ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności, powinniśmy przystąpić do ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od cyfr 05 40. Najlepiej takiego zgłoszenia dokonać w trakcie rejestracji firmy w CEIDG. Wypełniając wniosek CEIDG-1, zaznaczamy „ZZA” w punkcie 12.2 „Dołączam zgłoszenia ZUS”.

Źródło: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00285

Czytaj również

1 Comment
  1. A jak to wygląda z tym małym ZUS, jeśli ktoś już prowadzi działalność tzn. w ciągu roku uzyskał przychód poniżej 100k i chce płacić mniejszy ZUS – ile on teraz wynosi?

    (4/5)

Oceń: