Raty 0% – na czym to polega?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

1 udostępnij na FB

Zepsuła Ci się pralka? Odkurzacz odmówił posłuszeństwa? Potrzebujesz szybko nowego laptopa? Twój budżet mówi jednak stanowcze nie?! Nie martw się. Istnieje rozwiązanie Twojego problemu. Stanowią go raty zero procent.

Co każdy kupujący powinien wiedzieć o ratach zero?

Bezpieczne korzystanie z tego produktu finansowego wymaga jednak, abyś poznał mechanizm jego działania. Unikniesz dzięki temu pułapek, a Twój zakup będzie należał do udanych. Jeśli więc właśnie rozważasz kupno nowego urządzenia na raty 0, warto, abyś zapoznał się z niniejszym artykułem.

Raty 0 procent – jak to działa i kto może skorzystać?

Raty 0 stanowią formę kredytu, którego bank udziela Ci na zakup konkretnego przedmiotu. Z danym sklepem w zakresie kredytowania zakupów klientów współpracuje zazwyczaj kilka banków.

Co jednak tak naprawdę kryje się za ratami zero? Prawdziwe raty 0 oznaczają, że spłacając zobowiązanie, nie powinieneś ponieść dodatkowych kosztów związanych z odsetkami. Zastanawiasz się pewnie, jak zawiera się taką umowę? W związku z tym, że Twój zakup finansuje bank, musisz złożyć wniosek kredytowy. Złożenie wniosku kredytowego wymaga, abyś był osobą pełnoletnią. Następnie instytucja udzielająca kredytu sprawdza Twoją zdolność kredytową. Dopiero gdy przejdziesz pomyślnie tę weryfikację, zawrzesz umowę z bankiem na spłatę w ratach za dany zakup. Twoja zdolność może zostać oceniona negatywnie, jeśli jesteś zadłużony, spłacasz inne kredyty lub pożyczki bądź nie masz stałego źródła dochodu. Bank może mieć również wątpliwości w przypadku, gdy masz złą historię kredytową. Jest ona odnotowana w BIK-u, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Wówczas dostaniesz decyzję odmowną, co do kredytowania Twojego zakupu.

Czy faktycznie nie ponosimy dodatkowych kosztów?

Zakupy na raty zero procent są wtedy pozbawione dodatkowych kosztów, gdy roczna rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO) Twojego kredytu również jest równa zeru. Dopiero wtedy nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z prowizją, ubezpieczeniem czy odsetkami.

Przykładowo: jeśli przedmiot za 1000 zł jest rozłożony na 10 rat po 100 zł, to w przypadku rat 0 suma spłacona przez Ciebie ma wynosić 1000 zł. W przypadku tradycyjnej pożyczki 1000 zł na 12 miesięcy, musiałbyś zapłacić dodatkowe odsetki i prowizję. Zauważ więc, że jeśli roczna rzeczywista stopa oprocentowania dla Twojego zakupu wynosi np. 0,6%, to tak naprawdę nie jest to już kredyt z ratami 0. Ostatecznie poniesiesz bowiem wyższy całkowity koszt zakupu niż wynosi cena przedmiotu. Pamiętaj również, że jeśli dany sklep domaga się, byś zapłacił za ubezpieczenie kredytu lub za inną usługę, to stanowi dla Ciebie dodatkowy koszt. A raty 0 stają się wówczas tylko chwytem marketingowym. Kolejną kwestią, na którą powinieneś zwrócić uwagę jest fakt, że odsetkami możesz zostać obciążony także za nieterminową spłatę rat. W skrajnym przypadku, kiedy przestaniesz spłacać zobowiązanie, bank może wypowiedzieć umowę i zażądać od Ciebie natychmiastowego zwrotu kredytu wraz z odsetkami.

Na co uważać, decydując się na raty zero procent?

Przede wszystkim zwracaj uwagę na wspomnianą rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. To ona odzwierciedla, czy masz tak naprawdę do czynienia z opcją raty zero. Jeśli RRSO wynosi powyżej 0%, to Twój kredyt nie będzie miał rat 0%! Uważaj również na dodatkowe opłaty, takie jak np. przedłużenie gwarancji czy wspomniane już ubezpieczenie. Czasem znacznie podbijają one ostateczną cenę towaru. A zarabia na tym sklep.

Zawsze też porównaj cenę towaru w kilku sklepach. Może się bowiem zdarzyć, że w koszcie przedmiotu, który kupujesz na raty 0, już jest ukryta dodatkowa kwota. Pokazując na przykładzie: przedmiot kosztuje średnio 1000 zł, a Ty trafiasz na opcję zakupu za 1400 zł, ale z ratami 0. Widzisz? W cenę została już wkalkulowana dodatkowa kwota. I Ty ją zapłacisz – na raty zero, ale za zawyżoną stawkę. Jeśli sprawdzisz wszystko dokładnie, nie nabierzesz się jednak na tego typu sztuczki. Uważaj również na to, żeby koszt miesięcznych rat nie przerastał Twoich możliwości finansowych. Zakupy na raty zero procent musisz po prostu robić z głową.

W jakich sklepach można skorzystać z rat 0%?

Raty zero najczęściej są oferowane w sklepach z artykułami RTV i AGD, sklepach meblowych oraz w salonach komputerowych. Dotyczy to zarówno placówek stacjonarnych, jak i sklepów internetowych. Z ratami 0 możesz się również spotkać w popularnych serwisach aukcyjnych. Wśród towarów, dla których najczęściej dostępne są raty zero, znajdują się: sprzęty gospodarstwa domowego, np. lodówki, pralki, odkurzacze, a także meble oraz sprzęt elektroniczny i komputerowy w postaci telefonów, laptopów, aparatów fotograficznych itp. Przykładami sklepów, w których skorzystasz z rat 0 są:

  • Media Expert – sklep ten oferuje sprzęty gospodarstwa domowego, elektronikę użytkową, sprzęt komputerowy, sprzęt sportowy, a także wyposażenie domu i ogrodu. Produkty, które kupisz na raty w Media Expert, należą przede wszystkim do pierwszych trzech wymienionych kategorii.
  • RTV Euro AGD – w ofercie tego sklepu znajdują się sprzęty gospodarstwa domowego, elektronika użytkowa oraz sprzęt komputerowy.
  • MediaMarkt – market elektroniczny, który w Polsce obecny jest już od ponad 20 lat – u nich również uzyskasz raty 0%!
  • Electro.pl – sprzęt elektroniczny, RTV & AGD, do 30 rat 0%
  • Komfort – meble, podłogi, zabudowy kuchenne
  • Komputronik – sprzęt kompurterowy
  • IKEA – 3 lub 6 rat 0% bez dodatkowych kosztów (RRSO 0%)
  • Avans – RTV & AGD, komputery i telefony
  • Sklep z rowerami – rower na raty 0%
  • Sferis – sklep komputerowy, 10 równych rat 0%
  • Morele – komputery, laptopy, aparaty i kamery, raty 10 x 0%
  • Bodzio – Meble na raty 0%
  • Megadron – Zakup dronów na Raty 0%
  • Bikestar – sklep motocyklowy

Czy warto korzystać z rat 0% – jakie są alternatywy?

Jeśli masz do czynienia z autentycznymi ratami 0, a nie chwytem marketingowym, to jak najbardziej warto. Pozwoli Ci to bowiem na zakup potrzebnych towarów bez zbytniego nadwyrężania budżetu domowego. Masz oczywiście również inne opcje sfinansowania swojego zakupu. Popularną ostatnio alternatywę stanowi metoda odroczonej płatności, znana jako PayPo. Oprócz opóźnienia płatności o 30 dni oferuje ona również spłatę w 4 nieoprocentowanych ratach.

Możesz również skorzystać z opcji pożyczki gotówkowej czy kredytu gotówkowego z ratami 0. Pamiętaj jednak, żeby sprawdzić wszystkie dodatkowe koszty, które mogą Ciebie obciążyć oraz wiarygodność instytucji, w której zaciągasz zobowiązanie. Jest to równie ważne, jak w przypadku rat zero. Nie chcesz bowiem być potem niemile zdziwiony, gdy wysokość rat będzie odbiegać od Twoich wyobrażeń.

Teraz znasz już najważniejsze zagadnienia związane z zakupami na raty zero procent. Wiesz, na co zwrócić uwagę, żeby nie zaskoczyły Cię żadne dodatkowe opłaty. Możesz wypróbować swoją wiedzę w praktyce, choćby kupując wspomnianą pralkę, odkurzacz czy laptopa – np. na raty 0 w Media Expert czy w RTV Euro AGD. Udanych i bezpiecznych zakupów!

Czytaj również

1 Comment
 1. Dobra opcja, dzięki której sprzęt rtv taki jak np. telewizor, komputer lub agd (lodówka, zmywarka, pralka) możemy kupić na raty 0%. Nie każdy ma gotówkę na ten cel, tym bardziej jeśli taki sprzęt nam akurat się zepsuje.

  (5/5)

Oceń: