Przez Industry 4.0 do Smart Factory

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Michał Pakuła

0 udostępnij na FB
Smart Factory Foto: Jannis Flickr.com CC 2.0

Czwarta rewolucja przemysłowa to temat znany każdemu przedsiębiorcy, ponieważ bezpośrednio wiąże się z wprowadzeniem nowych rozwiązań zarządzania biznesem. Pojęcie Smart Factory kojarzone jest jednak nie tylko z nowoczesną fabryką i systemem produkcji, ponieważ korzyści można zaobserwować będzie też w innych obszarach.

Czym właściwie są Industry 4.0 i Smart Factory? Mówiąc najogólniej, Przemysł 4.0 to nie mniej, nie więcej, jak po prostu koncepcja zakładająca wdrożenie do łańcucha produkcyjnego inteligentnych maszyn. Tu pojawia się Smart Factory, czyli zakład produkcyjny oparty na tychże maszynach i integrowaniu ich z systemami cyberfizycznymi i Internetem Rzeczy. Takie działania mają doprowadzić do komunikacji między urządzeniami oraz do ich samodoskonalenia. Inteligentna Fabryka umożliwi usprawnienie procesu produkcji przy minimalnym udziale człowieka. Oznacza to oczywiście, że przedsiębiorców czeka mnóstwo zmian, ale gra jest warta świeczki.

Smart Factory – odległe marzenie czy rzeczywistość?

Wszystkich sceptyków możemy uspokoić – Inteligentne Fabryki już istnieją i mają się dobrze. Fani teorii spiskowych na pewno są mocno rozczarowani, ale maszyny doskonale sobie radzą ze współpracą między sobą i z ludźmi. Przedsiębiorstwa które wdrożyły część założeń projektu już deklaruję, że będą kontynuować rozwój w tym kierunku.

Najwięcej fabryk zaimplementowało technologię Industry 4.0 oczywiście w Stanach Zjednoczonych, ale nie tak daleko w rankingu jest Zachodnia Europa. Następne są potęgi produkcyjne – Chiny i Indie, gdzie przemysł unowocześniła do tej pory mniej więcej czwarta część przedsiębiorców. Znaczna większość jednak deklaruje, że zmiany zostaną wprowadzone w ciągu najbliższych kilku lat. Jak zatem widać, Smart Factory to nie tylko idea, która widnieje gdzieś na horyzoncie – to bardzo realny i aktualny szereg rozwiązań, który już potwierdza swoją przydatność.

Czy Smart Factory usprawnia tylko dział produkcji?

Wygląda na to, że nie. Chociaż w tym obszarze postęp będzie widoczny najwyraźniej, ponieważ na nim właśnie skupia się cała idea, to z jej realizacji skorzystają też inne części przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, Smart Factory pozwoli zoptymalizować koszty, ponieważ stale monitorować może koszta ponoszone i straty wynikające z procesów produkcyjnych. Inteligentne Maszyny pomogą przedsiębiorcom zwiększyć jakość i poziom spersonalizowania produktów tak, aby odpowiadały one indywidualnym potrzebom Klienta, a co za tym idzie, dzięki Smart Factory łatwiej będzie zbudować solidne i oparte na zaufaniu relacje. Ponadto, możliwość stałego monitorowania procesu produkcji i eksploatacji maszyn i produktów, oraz usprawniona analityka danych znacznie ułatwią zrozumienie przyszłych wymagań konsumenta. Mówiąc prościej – system ten sprawi, że przedsiębiorstwa będą w o wiele łatwiejszy sposób mogły sprostać nowym wyzwaniom stawianym przez konkurencyjny rynek.

Czytaj również

Oceń:*