Przelew przez internet

- bez stania w kolejce

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

6 udostępnij na FB

Do napisania dzisiejszego artykułu zachęciła mnie ostatnia wizyta w jednym z banków. W zasadzie unikam pojawiania się w placówkach bankowych. Ponieważ swego czasu spędziłem w nich sporo czasu. Teraz wszystkie możliwe rzeczy związane z bankami, wolę załatwiać elektroniczne. Na tyle oczywiście, na ile to możliwe.

Wracając do wspomnianej wizyty w banku – byłem w niezłym szoku iż nadal tyle ludzi opłaca rachunki. Czy wysyła przelewy stojąc w kolejce do okienka. Marnując na to od kilku do nawet kilkunastu minut. Ja miałem do załatwienia kompletnie inną sprawę. Ale kiedy zobaczyłem kilka kolejek ustawionych do okienek, to stwierdziłem że w tych czasach nie będę marnował mojego czasu na stanie w kolejce.

Przelew bez stania w kolejce

Takie stanie w kolejce w celu dokonania przelewu to jednak nie tylko marnowanie czasu. Ale również pieniędzy, bo za każdy taki przelew trzeba zapłacić i najczęściej jest to opłata 2,50 zł. W zależności jeszcze od banku w którym wysyłamy przelew. A przecież może być zarówno wygodniej, jak i taniej jeśli zalogujemy się na nasze konto bankowe przez internet i po prostu puścimy przelew przez internet z konta. Nie płacąc za to ani złotówki. W zasadzie wszystkie konta bankowe umożliwiają taką czynność. A jeśli nawet nie, to zamknijmy nasze stare konto i załóżmy nowe. Takie, które nam to umożliwi i w ramach którego nie będziemy ponosić opłat za wysyłanie przelewów.

Do dzisiaj pamiętam sytuację, kiedy za przelewy do Zus płaciłem 3,50 zł za jeden przelew. Z że było ich trzy w miesiącu to łącznie kosztowało mnie to.. 10,50 zł każdego miesiąca. W ciągu roku uzbierałaby się niezła sumka. Za którą mógłbym kupić np. jakąś dobrą i wydajną kartę pamięci do telefonu.

Banki naliczające opłaty za obsługę elektroniczną. Choć w dzisiejszych czasach to nie do pomyślenia, to znam banki które po dzisiejszy dzień stosują opłatę za dostęp elektroniczny do konta. Jeśli Wasz bank posiada taką opłatę to czas najwyższy zamknąć konto. A najlepiej zmienić bank, bo czasy takich opłat zniknęły bezpowrotnie. Rozumiem jeszcze opłaty za prowadzenie miesięczne konta, czy opłatę za kartę. Ale opłaty za dostęp do konta przez internet czy za każdy wysłany przelew internetowy z konta? Zdecydowanie nie w 2015 roku..

Szybko, łatwo i przyjemnie czyli przelewy internetowe

Przelewy internetowe to nie tylko udogodnienie wykonania przelewu bez stania w kolejce, czy bez wychodzenia z domu. Ale również szybkość realizacji przelewu. Taki przelew przez internet znacznie szybciej trafi do odbiorcy niż przelew za który zapłacimy w okienku bankowym. Ponadto większość banków umożliwia dzisiaj skorzystanie z opcji przelewu natychmiastowego. Czyli przelewu który trafi do odbiorcy w czasie kilku czy maksymalnie kilkunastu minut. Na dzień dzisiejszy za taki przelew przyjdzie nam jednak ponieść opłatę i obecnie jest to od 3 do 5 zł za przelew, w zależności od banku w którym posiadamy konto. Przykładowo w ramach konta osobistego T-Mobile usługi bankowe 10 przelewów natychmiastowych w danym miesiącu możemy wykonać bezpłatnie. Za kolejne przelewy pobierana jest już tradycyjna opłata w wysokości 5 zł.

Czy wszystkie banki oferują bezpłatne przelewy internetowe? Większość tą opcję posiada bezpłatną, niektóre z banków nadal jednak stosuje opłaty za przelew przez internet. Zauważyłem że w większości dotyczy to osób które posiadają swoje konto bankowe już od dawna, a bank do tej pory nie zaproponował im korzystniejszych warunków. Jeśli jesteśmy w takiej sytuacji a nie chcemy zmieniać banku, to skontaktujmy się z konsultantem banku i zapytajmy o konto z możliwością wykonywania darmowych przelewów. Pracownik banku na pewno znajdzie dla nas znacznie korzystniejszą ofertę niż ta, którą mieliśmy do tej pory.

Czytaj również

6 Comments
  1. Faktycznie czasem trafi mi się do odebrania jakieś awizo i widzę że ludzie nawet na poczcie opłacają jeszcze rachunki co myślałem że się już nie zdarza. Co może dziwić dotyczy to nie tylko ludzi starszych jak mogłoby się wydawać ale również osób młodszych. Wszystkie rachunki płacę ze swojego konta a właściwie to one się same opłacają bo korzystam ze zleceń stałych więc nawet nie muszę pamiętać o upływającym terminie spłaty.

  2. To chyba już faktycznie skończyły się czasy gdy trzeba było się gnieść w kolejkach by opłacić rachunku w banku czy na poczcie. Niestety w tej ostatniej nadal jeszcze trzeba postać w kolejce jeśli zdarzy ci się że dostaniesz awizo. Jak nie wejdziesz to zawsze stracisz tam od kilku do kilkudziesięciu minut.

  3. Nie dość że bez stania w kolejce to jeszcze zaoszczędzimy na nich bo nikt za ich wysyłkę przez internet nie będzie nas obciążał opłatami. Pod warunkiem oczywiście że założymy sobie darmowe konto bankowe, w ramach którego wysyłka przelewów jest również darmowa. Ciężko już znaleźć takie że wszystkie wysłane przelewy są za 0 zł, ale np. z określoną ilością np. do 10 darmowych przelewów w miesiącu.

  4. Z tym kontami to trzeba uważać bo niby oferują darmowe przelewy, wypłaty z bankomatów czy inne rzeczy, ale później się okazuje że jednak jest opłata za prowadzenie rachunku, jeśli nie wykonamy w danym miesiącu ograniczonej liczby operacji na koncie. Niektóre banki mają też limity przelewów miesięcznych, mój np, ma 10 w miesiącu, za resztę muszę płacić 50 gr za przelew.

  5. Kurcze, już nie pamiętam kiedy ostatnio stałem w kolejce na poczcie czy w banku żeby opłacić jakiś przelew. Kiedyś nawet sam sobie drukowałem na drukarce przelewy, jeśli nie dostałem akurat od kogoś gotowego druczku. Teraz.. przelew idzie od ręki, dzięki czemu jak kupię coś na Allegro, sprzedawca praktycznie od razu wie że przelew wyszedł i może przygotowywać towar do wysyłki. Dzięki temu często paczkę za zakupionym towarem mam już następnego dnia.

  6. Dokładnie, nie te czasy a jeszcze chyba trzeba było płacić za jeden przelew 2,50 zł a na poczcie to chyba nawet 3,50 zł. Teraz mam takie konto bankowe, w ramach którego nie płacę za przelewy, jedynie opłaty sms za weryfikację, 0,10 zł od przelewu więc nie wychodzi dużo.

Oceń: