Podwyżka – kiedy warto się o nią starać?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Każdy z nas chciałby zarabiać więcej, więc kiedy warto zapytać o podwyżkę w pracy? Powinieneś wyczuć właściwy moment, kiedy jest to realnie możliwe. Nie pytaj o to przełożonego o podwyżkę, jeśli właśnie wróciłeś z urlopu lub Twoja praca przez ostatnie pół roku była zaledwie zadowalająca.

W takim wypadku lepiej nawet nie przypominać szefowi o swoim istnieniu i jak najszybciej wrócić do pracy na pełnych obrotach! Istnieją jednak trzy ważne sytuacje, kiedy warto starać się o podwyżkę.

Jak prosić o podwyżkę? – najważniejsze argumenty

1. Pomogłeś firmie osiągnąć sukces.

Zależnie od rodzaju wykonywanej przez Ciebie pracy, sukces może mieć różne oblicza. Może pozyskałeś ważnego klienta? Zyskałeś pochwałę od klienta lub pozytywną opinię w mediach społecznościowych? Dzięki Tobie firma została wyróżniona lub zdobyła nagrodę? A może ukończyłeś ważny projekt, który ciągnął się miesiącami?

To najlepszy moment, by poprosić o podwyższenie pensji! Dysponujesz namacalnymi dowodami, jak cennym jesteś pracownikiem. Poza tym każdy rozumie, że za osiągnięcie należy się nagroda! Twój przełożony będzie mentalnie lepiej nastawiony do idei podwyżki w takim momencie.

2. Pracujesz w firmie od dłuższego czasu za to samo wynagrodzenie.

Taka sytuacja upoważnia Cię do proszenia o podwyżkę, jeśli wiesz, że jesteś rzetelnym i solidnym pracownikiem. Ważne tylko, by przełożony też zdawał sobie z tego sprawę! Dlatego najpierw przygotuj sobie przemowę lub nawet konspekt czy prezentację, gdzie przedstawisz swój kilkuletni wkład w rozwój przedsiębiorstwa. Wymaga to trochę wysiłku i umiejętności, ale warto o sobie przypomnieć przełożonym, zwłaszcza jeśli pozostajesz w cieniu bardziej przebojowych współpracowników.

Wyczekaj też na odpowiednią chwilę, kiedy przełożony nie będzie bardzo zajęty i znajdzie dla Ciebie przynajmniej 15 minut. Nie da się wiarygodnie przedstawić swojej pozycji w firmie w biegu, w windzie czy na parkingu. Jeśli tam będziesz indagować szefa, tylko sobie zaszkodzisz i będzie to źle świadczyć o Twoim profesjonalizmie.

Oczywiście, różne zawody charakteryzują się różnymi zwyczajami i czasem możesz nie mieć innego wyjścia niż próbować dosłownie dogonić swojego szefa, który jest wiecznie czymś zaabsorbowany. Jednak nawet w najbardziej dynamicznym środowisku pracy, nigdy nie ścigaj przełożonego w toalecie! Każdego tym zirytujesz i wywrzesz bardzo złe wrażenie.

3. Otrzymałeś ofertę od konkurencji.

W dzisiejszych czasach coraz łatwiej o kontakt ze strony konkurencyjnych firm. Jeśli masz konto na portalach typu LinkedIn, nie zdziw się, jeśli Twoje CV zrobi wrażenie na osobach rekrutujących, które mogą spróbować Cię pozyskać dla swoich przedsiębiorstw. Co robić, kiedy tak się stanie?

Lojalność wobec obecnego pracodawcy sugeruje ostrożność. Dokładnie przeanalizuj wszystkie za i przeciw. Czy nowe stanowisko bardziej by Ci odpowiadało? A może wolisz obecne obowiązki? Dowiedz się, ile wynosiłoby nowe wynagrodzenie i, uzbrojony w wiedzę o lepszych stawkach, przedstaw sytuację obecnemu pracodawcy.

Jest to obiektywnie najkorzystniejsze dla Ciebie położenie. Niezależnie od reakcji Twojego szefa, masz szansę na wyższe zarobki! Albo zdoła Cię zatrzymać, podwyższając Ci pensję adekwatnie do oferowanych przez konkurentów stawek, albo straci dobrego pracownika, gdyż będziesz mógł zmienić miejsce pracy na takie, gdzie automatycznie otrzymasz lepszą pensję.

Jak rozmawiać o podwyżce?

Podsumowując, warto mądrze podejść do trudnego, a często krępującego problemu, jakim jest pytanie o podwyżkę. Spróbuj postawić się w sytuacji swojego zwierzchnika. Czy może on łatwo zauważyć i docenić Twoje zalety i zasługi? Czy jesteś osobą, która w ostatnim czasie pracowała sumiennie i zdobyła uznanie w oczach szefa? Jeśli nie, może warto na jakiś czas wstrzymać się z tym pytaniem, a w międzyczasie pilniej pracować, zdobywać nowe kwalifikacje, a nawet szlifować CV, by być atrakcyjnym kandydatem na rynku pracy. Rozwój, zarówno osobisty, jak i finansowy, jest zawsze możliwy!

Czytaj również

Oceń: