Oszczędne zmywanie

– jak najlepiej układać naczynia w zmywarce?

ważna wiadomość

Redaktor naczelny Karol Jaszewski

0 udostępnij na FB

Zmywarka jest urządzeniem o wielu możliwościach, a ponadto sprzętem gwarantującym szczególne korzyści. Warto jednak wiedzieć, że użytkowanie zmywarki można zdecydowanie ulepszyć, stosując się do najważniejszych zasad i zaleceń. Prawidłowości te dotyczą między innymi odpowiedniego układania naczyń w zmywarce, tak aby było ono możliwe najbardziej efektywne i oszczędne.

O czym pamiętać przy układaniu naczyń w zmywarce?

Po użyciu garnka, talerza czy szklanki powinniśmy przede wszystkim pamiętać o tym, aby zebrać bądź usunąć z ich powierzchni większe zabrudzenia, takie jak resztki jedzenia czy fusy z kawy. Absolutnie niewskazane jest bowiem umieszczanie w zmywarce naczyń z tak znacznymi nieczystościami. Nie tylko utrudnią one prawidłowe mycie poszczególnych naczyń, ale mogą także doprowadzić do zatkania się filtra czy odpływu zmywarki, jak również jej trwałego uszkodzenia. Jeżeli więc zależy nam na tym, aby sprzęt służył możliwie jak najdłużej, zawsze pamiętajmy o wstępnym oczyszczeniu naczyń przed włożeniem ich do zmywarki.
Istotne jest także to, ile naczyń jednorazowo umieścimy w zmywarce. Złą praktyką jest zarówno zapychanie sprzętu nadmierną ilością garnków, szklanek, sztućców czy talerzy, jak i włączanie urządzenia po umieszczeniu w nim zaledwie kilku sztuk naczyń. W pierwszym przypadku możemy mieć bowiem pewność, że niektóre z naczyń nie zostaną odpowiednio domyte, w drugim zaś narażamy sprzęt na niepotrzebną, nadmierną pracę, a także marnujemy ogromne ilości wody oraz energii. Chcąc zoptymalizować mycie naczyń w zmywarce, należy także zwracać uwagę na sposób układania ich w urządzeniu. Nie pozostaje to bowiem bez znaczenia.

Jak układać naczynia w zmywarce?

Niemal każda zmywarka 45 – do zabudowy i wolnostojąca – wyposażona jest w dwa osobne kosze i specjalne miejsce przeznaczone na sztućce. W górnym koszu należy umieszczać naczynia mniej zabrudzone, takie jak szklanki czy małe talerzyki.  W drugim, dolnym koszu umieszczamy natomiast większe naczynia, jak również bardziej zabrudzone sztuki, wymagające intensywniejszej pracy zmywarki. Tu więc powinny znaleźć się większe oraz głębokie talerze, półmiski, a także garnki i patelnie. Kosz na sztućce najczęściej umieszczany jest w dolnej części zmywarki, ale także coraz częściej spotykane są urządzenia, gdzie jest specjalna pólka na sztućce w górnej części zmywarki.
Układając naczynia, pamiętajmy o tym, aby nie przylegały one do siebie znaczną częścią swoich powierzchni, gdyż może to utrudnić ich czyszczenie. Należy także zwrócić uwagę na to, czy wszystkie kubki, szklanki, miski ustawione są do góry dnem, a więc w pozycji znacznie bardziej sprzyjającej efektywnemu myciu.
O czym jeszcze pamiętać, układając naczynia w zmywarce? Istotne jest także, aby talerze ułożone były zawszę w tę samą stronę, a najbardziej zabrudzone naczynia znalazły się najbliżej dyszy z wodą. Przed włączeniem zmywarki należy jednak sprawdzić, czy żaden z dużych garnków czy półmisków nie blokuje dyszy. Większych rozmiarów sztućce, jak również długie bądź nietypowych kształtów akcesoria kuchenne umieszczamy na płasko, pomiędzy talerzami lub w specjalnym kieszonkach, w które wyposażone są niektóre z modeli zmywarek.
Odpowiednie ułożenie naczyń w zmywarce pozwoli na uzyskanie znacznie lepszych efektów jej pracy. Wyjęte z urządzenia naczynia będą czyste i lśniące, a my unikniemy przykrych rozczarowań, jak również konieczności ponownego włożenia ich do zmywarki czy ręcznego mycia. Pozwoli to na oszczędzenie naszego czasu, jak również zmniejszenie ilości zużywanej w kuchni wody i energii. Także zmywarka zdecydowanie skorzysta na jej świadomym i odpowiedzialnym użytkowaniu. Takie bowiem znacznie sprzyja jej kondycji oraz żywotności, dzięki czemu będzie ona mogła służyć wszystkim domownikom przez lata.

Czytaj również

Oceń: